Przemoc emocjonalna – czy jesteś jej ofiarą?

Przemoc emocjonalna – czy jesteś jej ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Czasami objawy, jakie daje przemoc emocjonalna mogą być trudne do wykrycia. Różni się ona znacząco od przemocy fizycznej, jako że często zdarza się, że osoby będące w otoczeniu ofiary tego typu zachowań nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że są świadkami czegoś niedobrego.

Co gorsza, ofiara również nie zdaje sobie sprawy z tego, że dopadła ją przemoc emocjonalna ze strony drugiego człowieka. Wynika to z tego, że takie działanie stopniowo staje się coraz bardziej intensywne. W wielu przypadkach ofiara jest w stanie nawet znaleźć jakieś uzasadnienie dla znęcania się nad nią, aby nadać temu zachowaniu w swoim mocno zniekształconym mniemaniu jakiś sens, a nawet je zaakceptować.

Przemoc emocjonalna może być bardziej szkodliwa niż fizyczna, ponieważ może podważyć wszystko to, co o sobie myślimy i jak się oceniamy. Jest ona w stanie sparaliżować dosłownie wszystko w naszym życiu i uniemożliwić nam podążanie wybraną przez nas życiową drogą.

Kiedy pozwolimy komuś na stosowanie wobec nas czegoś tak niszczącego, jak przemoc emocjonalna, potrafi ona całkowicie zaburzyć nasz światopogląd na życie, a także na to, kim jesteśmy. Może się ona wydarzyć pomiędzy rodzicami i ich dziećmi, pomiędzy mężem i żoną, wśród członków bliższej lub dalszej rodziny, współpracownikami i przełożonymi, a nawet między przyjaciółmi.

Emocjonalne zatrucie

Sprawcy zwykle kierują swoje słowa, zachowania lub działania bezpośrednio w stronę jednej lub kilku wybranych przez siebie ofiar. Jest to jedna z preferowanych przez nich strategii unikania wszelkiego rodzaju konfliktów, które mogłyby spowodować, że ofiara byłaby w stanie podważyć w jakikolwiek sposób fałszywie zbudowane poczucie własnej wartości u sprawcy.

Przemoc emocjonalna służy także jako sposób skutecznego zaatakowania ofiary, przeciwko której została skierowana, dzięki czemu osoba taka stanie się w pełni zależna od sprawcy. Dodatkowo wytworzy się wokół niej silne poczucie bezradności.

Przemoc emocjonalna – co o niej wiemy i skąd wiedzieć, czy jesteśmy jej ofiarami?

Odpowiadając na poniższe pytania możemy uzyskać lepsze wyobrażenie na temat tego, czy w naszym życiu istnieje przemoc emocjonalna ze strony innej osoby. Możemy także dowiedzieć się tego, co sprawia, że stajemy się ofiarami takiej przemocy.

Upokorzenie, degradacja, zaprzeczanie, osądzanie i krytyka

Czy jest ktoś, kto traktuje Cię jak zabawkę lub przedkłada potrzeby każdej innej osoby przed Twoimi?
Czy jesteś obiektem żartów lub sarkastycznych uwag mających na celu Cię poniżyć, ośmieszyć lub w inny sposób postawić w niekorzystnym świetle?

Czy ktoś powtarza Ci nieustannie, że Twoje opinie i uczucia są “złe” lub nie mają żadnego znaczenia?

Czy jest ktoś, kto regularnie Cię wyśmiewa? Czy nie traktuje także poważnie Twoich opinii, przemyśleń oraz uczuć?

Dominacja, nadzór i wstyd

Czy czujesz, że ktoś nieustannie traktuje Cię jak dziecko?

Czy ktoś ciągle strofuję Cię lub karze, bo Twoje zachowanie jest jego lub jej zdaniem “nieodpowiednie”?
Czy czujesz potrzebę “proszenia o pozwolenie”, zanim się gdzieś udasz lub zrobisz coś (uwzględniając przy tym nawet drobne sytuacje )?

Czy ktoś kontroluje to, w jaki sposób wydajesz swoje pieniądze?

Czy ktoś traktuje Cię jakbyś był gorszy od niego?

Czy ktoś sprawia, że czujesz się tak, jakby zawsze racja leżała po jego stronie?

Czy ktoś nieustannie przypomina Ci o Twoich brakach?

Czy ktoś usiłuje podważyć Twoje dotychczasowe osiągnięcia oraz lekceważy aspiracje i plany?

Czy ktoś pogardliwie ocenia Twój wygląd, wypowiedzi i zachowanie?

Oskarżanie i zawstydzanie, trywialne oczekiwania lub nieuzasadnione żądania, a także negowanie własnych wad i niedostatków

Czy ktoś oskarża Cię o coś, mimo tego, że doskonale wiecie o tym, że jest to nieprawda?

Czy ten ktoś nie jest w stanie śmiać się z samego siebie?

Czy ten ktoś jest bardzo wrażliwy na to, że inni śmieją się z niego lub niej, czy też wyrażają jakiekolwiek uwagi, które mogą wydawać się co najmniej trochę pozbawione szacunku?

Czy ten ktoś szuka wiecznie wymówek dla swoich problemów?

Problemy w związku

Czy ta osoba usprawiedliwia swoje zachowanie lub obwinia innych w związku z okolicznościami związanymi ze swoimi własnymi błędami?

Czy odnosi się do Ciebie po nazwisku lub za pomocą przezwiska o pejoratywnym zabarwieniu?

Czy ta osoba powoduje, że czujesz się sam odpowiedzialny za swoje problemy i nieszczęścia?

Czy ta osoba ma zwyczaj bezustannego okazywania Ci braku szacunku?

Emocjonalny dystans i “ciche dni”, izolacja, zaniechanie lub zaniedbywanie emocjonalne

Czy ktoś używa wobec Ciebie metody omijania lub traktowania jak powietrze za każdym razem, gdy się z tym kimś nie zgadzasz?

Czy ktoś ucieka się do zaniedbywania Twoich podstawowych potrzeb lub robi to celowo z zamiarem ukarania Cię?

Czy ten ktoś oskarża Ciebie za swoje wady i niepowodzenia zamiast brać na siebie odpowiedzialność za swoje działania i zachowania?

Czy jest w Twoim życiu osoba, która nie zdaje sobie sprawy lub jej obchodzi, jak się czujesz?

Czy jest ktoś, kto nie wykazuje należytej empatii wobec Ciebie lub zadaje pytania, ale nie słucha odpowiedzi?

Współuzależnienie i splątanie

Czy ktoś traktują Cię jako przedłużenie samego siebie, a nie jako żywą istotę?

Czy ktoś nie chroni należycie Twojej prywatności i przekazuje innym informacje, co do których nie życzysz sobie ich udostępniania?

Czy uważasz, że Twoje własne decyzje i wnioski nie są warte uwagi, a zamiast tego istotne dla Ciebie jest to, co myśli i uważa ta druga osoba?

Czy ktoś z Twojego otoczenia oczekuje stałego kontaktu z Tobą i nie opracował sobie swojej własnej zdrowej sieci wsparcia wśród swoich znajomych?

Kula u nogi

Jeśli odpowiedziałeś “tak” na niektóre z powyższych pytań, to jest całkiem możliwe, że w Twoim życiu zagościła przemoc emocjonalna. Spróbuj skontaktować się z osobami, którym ufasz. Porozmawiaj z nimi o swoim życiu i swoich doświadczeniach. To właśnie cisza i trzymanie wszystkiego w ukryciu jest powodem tego, że sprawca Twoich nieszczęść może w dalszym ciągu zachowywać się tak, jak sobie tego życzy.

Zdejmij z twarzy maskę szczęścia, z którą obnosisz się wobec wszystkich wokół. A co najważniejsze, pozwól sobie na udzielenie profesjonalnej pomocy i ocenę Twojego dotychczasowego życia. Nikt nie powinien mieć możliwości deptania Twojej własnej godności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.