Przekonania – doceniaj ludzi za zachowania, a nie poglądy

dwie kobiety siedzą na chmurach - przekonania

Wydaje się, że obecne społeczeństwo podchodzi do ludzi w stylu: “jeśli nie jesteś ze mną, jesteś przeciwko mnie”. Zatem ludzie są oceniani za to, jak Cię traktują, a nie za ich przekonania.

Koniec końców, przekonania to tylko stan umysłu, w którym zakładamy, iż jakaś wiedza czy doświadczenie jest prawdziwe.

Przekonania opisują edukacyjne i kulturowe oblicze danej osoby. Lecz sposób, w jaki ci ludzie traktują innych pokazuje coś bardziej osobistego: ich zdolność do empatii. To, jak odnosimy się do innych osób może wiele powiedzieć o nas samych.

Empatia czy nasze przekonania?

Empatia oznacza zdolność do postrzegania, tego co inna osoba może w danym momencie odczuwać. To pojęcie obejmuje również stawianie się w czyjejś sytuacji oraz możliwość przyjmowania priorytetów innej osoby. Można ją podzielić na afektywną i poznawczą.

Empatia afektywna to zdolność reagowania na czyjś psychiczny stan z odpowiednim uczuciem. Z drugiej strony, empatia poznawcza to umiejętność zrozumienia punktu widzenia bądź stanu psychicznego innej osoby.

Empatyczni ludzie obdarzają innych uczuciem zrozumienia, wysłuchania i troski emocjonalnej. Z psychologicznego punktu widzenia sposób, w jaki komunikujemy się z innymi jest o wiele bardziej decydującym wskaźnikiem stworzonych przez nas więzi emocjonalnych niż nasze przekonania.

“Przekonania są zjawiskiem mimowolnym. Wszystko, co mimowolne, nie jest powodem ani do pochwały, ani do kary. Człowiek nie może być postrzegany gorzej lub lepiej ze względu na swoje przekonania.”

-Percy Bysshe Shelley-

Dlaczego musimy robić wrażenie na innych?

Wszystkie otrzymywane przez nas informacje i sposób, w jaki porządkujemy świat, przechodzą przez nasz domyślny filtr. To, jak interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość, jest produktem naszego osobistego bagażu. Bagażu, składającego się z oczekiwań, potrzeb i wartości.

Nasze postrzeganie innych jest procesem, za pomocą którego próbujemy poznać i zrozumieć otaczających nas ludzi. Dotyczy tego, jak traktujemy innych i podlega tym samym zasadom, co postrzeganie przez nas samych siebie.

Nasza świadomość jest ściśle związana z traktowaniem innych, gdyż po części dowiadujemy się kim jesteśmy właśnie dzięki reakcjom ludzi.

dwie kobiety w maskach

Musimy dokonywać klasyfikacji osób wokół nas. Tworzyć pewne wytyczne, abyśmy mogli się orientować. Ta ocena ma coś wspólnego z ewolucją naszego gatunku i jest zasobem adaptacyjnym.

Powinniśmy wyrobić sobie pewne wrażenie i wnioski odnośnie każdego człowieka, by móc odpowiednio dostosować swoje reakcje. 

Potrzebujemy przecież informacji w celu oceniania sytuacji i odpowiedniego reagowania: czy musimy być blisko kogoś, albo być tak daleko jak tylko potrafimy, czy po prostu wykazać obojętność.

“Najcenniejszym prezentem, który możemy dać, jest nasza obecność. Gdy nasza cała uwaga skupia się na tym, co kochamy, zakwitnie to niczym kwiaty.”

-Thich Nhat Hanh-

Ludzie, którzy czynią nasz świat łatwiejszym

Otocz się ludźmi, którzy czynią Twoje życie łatwiejszym. Ludzie traktujący Cię z życzliwością oraz sprawiający, że czujesz się doceniany, posiadają pełen zestaw potrzebnych cech. Są uprzejmi, szlachetni, czuli, pełni szacunku oraz lubią słuchać innych.

Z drugiej strony ludzie, którzy nie szanują twojej ścieżki życiowej, twoich decyzji czy twojego sposobu postrzegania świata, są całkowitym przeciwieństwem tych pozytywnych osób.

Zastanów się, czy lepiej być otoczonym przez aroganckich ludzi myślących tak samo jak my, czy przez przyjaznych, miłych, czułych ludzi, którzy troszczą się o nas, nawet jeśli ich przekonania różnią się od naszych?

para trzyma się za ręce

Każdy z nas ma swoją opinię. Udowodniono jednak, iż, gdy w naszym otoczeniu przeważają empatyczni ludzie, pomaga to nam stawiać czoła naszej codzienności w o wiele bardziej optymistyczny sposób.

Zawsze możesz liczysz na tych ludzi, co już samo w sobie jest dobrym powodem, by czuć się optymistycznie. Nie zapominaj, iż Twoje przekonania są sposobem interpretacji rzeczywistości, lecz nie jedynym właściwym. 

Możesz odnieść wiele korzyści otaczając siebie ludźmi z uwagi na ich sposób komunikacji z innymi i ich docenianie. I to nie tylko ze względu na ich przekonania. Liczy się też wzbogacenie nas samych innymi kulturami oraz opiniami, bo przecież różnorodność zawsze wzbogaca.

Gdy każdy dzień jest dokładnie taki sam, dzieje się tak dlatego, że człowiek przestaje dostrzegać dobro, które wzbogaca jego życie.