Pozytywna rozmowa może zmienić Twój mózg!

Pozytywna rozmowa.

Jest niewiele rzeczy, które mogą napełnić nas taką energią i życiem, jak pozytywna rozmowa. W tych rozmowach czujesz się, jakbyś był słuchany, a Ty z kolei chcesz słuchać drugiej osoby. Istnieje rzeczywisty związek między zaangażowanymi osobami. Mówią tak wiele i są wypełnione takimi życzliwymi, radosnymi słowami. Jedna pozytywna rozmowa może być prawdziwym lekiem na całe życie.

Może się również zdarzyć coś odwrotnego. Czasami, kiedy mówisz, czujesz, że druga osoba po prostu Cię nie rozumie. Również czujesz się zirytowany, kiedy musisz ich słuchać. W ich słowach można wyczuć negatywność, a czasami są one wręcz agresywne. Te spotkania po prostu sprawiają, że czujesz się zdenerwowany, zły i wychodzisz z nich z goryczą w sercu.

Wszyscy wiemy z doświadczenia, że ​​pozytywna rozmowa jest wspaniałym darem. Nowością jest to, że to samo pokazały ostatnie badania. Udowodniono, że konstruktywny dialog może modyfikować niektóre z naszych wzorców mózgowych. Neurochemia pokazuje również, w jaki sposób taki rodzaj rozmowy może pomóc naszym mózgom.

“Jedna osoba będzie szukała kogoś, kto pomógłby jej urodzić jej myśli. Inny będzie szukał kogoś, komu mógłby pomóc: tak powstaje pozytywna, dobra rozmowa.”

-Friedrich Wilhelm Nietzsche-

Dochodzenie na temat słów

Mark Waldman i Andrew Newberg są badaczami ludzkich zachowań. Ten pierwszy jest profesorem komunikacji i członkiem programu Executive MBA na Uniwersytecie Kalifornijskim. Ten drugi jest dyrektorem Myrna Brind Center for Integrative Medicine na Thomas Jefferson University. Obaj przeprowadzili szeroko zakrojone badania i napisali książkę zatytułowaną “Words Can Change Your Brain“.

Słowa z mózgu.

Przeprowadzone przez nich badania ujawniły bardzo interesujące informacje na temat słów i pozytywnej rozmowy. Odkryli na przykład, że słowo “nie” aktywuje produkcję kortyzolu, hormonu stresu. Wprowadza nas w stan gotowości i osłabia nasze zdolności poznawcze.

Przeciwnie, słowo “tak” powoduje, że dopamina zaczyna być uwalniana. Jest to hormon mózgowy, który reguluje mechanizmy zaspokojenia. Daje poczucie dobrego samopoczucia. Wzmacnia także pozytywne nastawienie do komunikacji.

Słowa i pozytywna rozmowa

Odkrycia dotyczące słów “Tak” i “Nie” to jednak tylko niewielka część badań prowadzonych przez Waldmana i Newberga. Poprzez różne eksperymenty udowodnili naukowo, że słowa mogą zmienić nasz mózg. Pozytywne lub negatywne rozmowy też mają ten sam efekt.

Niektórzy używają więcej słów, które mają negatywny wpływ na mózg. Inni natomiast używają bardziej konstruktywnych słów. W obu przypadkach ludzie robią to, nie będąc świadomymi, że to robią. Pewne jest jednak, że obydwa typy ludzi komunikują swojemu rozmówcy zupełnie inne wrażenie.

Pozytywna rozmowa.

Interesujące jest również to, że w badaniu przeprowadzonym przez instytut “Creating WE” został wyciągnięty podobny wniosek. W tym przypadku badano wpływ słów szefów na ich pracowników. Wykazano, że opiekuńcze i ciepłe wyrażenia podniosły produkcję oksytocyny. Ale to nie wszystko, zwiększyły one także zdolności intelektualne pracowników i sprawiły, że stali się oni bardziej produktywni.

Pozytywna rozmowa i komunikacja pełna współczucia

Waldman i Newberg wymyślili koncepcję, która już zyskuje na popularności. Nazywają to “współczującą komunikacją”. Odnosi się do rodzaju komunikacji, która zachęca do szacunku i szczerości wobec drugiej osoby. Jest to rodzaj komunikacji, która ma miejsce, gdy odbywasz pozytywną rozmowę.

Badacze odkryli także jeden ze składników poznawczych, którym charakteryzuje się pozytywna rozmowa. Ludzie lepiej rozumieją, kiedy pomysły są omawiane osobno i kiedy nie ma ich więcej niż cztery. Innymi słowy, istnieje większa gwarancja, że ludzie zrozumieją, jeśli w tym samym czasie nie zostanie poruszonych kilka kwestii. Kolejnym ważnym punktem jest poczekanie na co najmniej 30 do 40 sekund przed przejściem od jednego tematu do drugiego.

Starsza para.

Waldman i Newberg odkryli również, że niektóre słowa mają głęboki wpływ na ludzi. Są to słowa ubóstwo, choroba, samotność lub śmierć. Te wyrażenia wpływają na ciało migdałowate i wywołują wiele negatywnych myśli. Jednak odkryli również, że można złagodzić efekt tych słów. Nie mają takiej negatywnej konotacji, gdy nie występują na początku ani na końcu zdania.

Ponieważ niemożliwe jest wyeliminowanie każdego negatywnego słowa, zawsze dobrze jest zrekompensować je pozytywnymi. To samo dotyczy rozmów. Kiedy komunikat jest negatywny, musi go zrekompensować pozytywna rozmowa. Zapewnia to równowagę nie tylko w rozmowie, ale także w chemii mózgu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Narsi, L. (2013). Review of Words can change your brain. American Journal of Clinical Hypnosis. https://doi.org/10.1080/00029157.2013.741424
  • Ladd, K. L., & Ladd, M. L. (2010). How God Changes Your Brain: Breakthrough Findings From a Leading Neuroscientist. By Andrew Newberg and Mark Robert Waldman. International Journal for the Psychology of Religion. https://doi.org/10.1080/10508619.2010.481231
  • Newberg, A., & Waldman, M. R. (2006). Why we believe what we believe: Uncovering our biological need for meaning, spirituality, and truth. Free Press. https://doi.org/10.1080/14746700701387834
Scroll to Top