Mózg oraz 4 witaminy, które go odżywią!

Mózg oraz 4 witaminy, które go odżywią!

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2018

Mózg jest bez wątpienia najważniejszym organem w naszym ciele. Dba o wszystkie funkcje ciała, by utrzymać nas przy życiu. To również miejsce, które mieści w sobie naszą świadomość, masze myśli oraz naszą osobowość. I potrzebuje witamin. To dlatego tak ważne jest, by dobrze dbać o swój mózg

W dzisiejszym artykule zamierzamy podzielić się informacjami o witaminach dla mózgu, abyś mógł wykorzystać ten organ w jak najlepszy sposób. Dowiadywanie się o tych substancjach będzie szczególnie korzystne, jeśli jesteś ostatnio bardzo przemęczony lub czujesz, że nie wykorzystujesz w 100% swoich możliwości umysłowych.

Mózg – jakie witaminy są dla niego najlepsze?

Witaminy są naturalnymi substancjami, których potrzebujemy do tego, by nasze ciało funkcjonowało prawidłowo. Znajdujemy je w wielu produktach, które spożywamy. To dlatego mówi się że dobra dieta oznacza dobrą ilość witamin.

mózg

Ze wszystkich witamin, które istnieją, są takie, które mają szczególnie korzystny wpływ na mózg oraz ich główne funkcje. Na przykład możesz poprawić swoją uwagę, jeśli zażywasz odpowiednią ilość pewnych witamin. 

Problem polega na tym, że czasami nasza dieta nie jest tak zrównoważona, jak powinna być. To dlatego istotne jest, aby nauczyć się które witaminy są najważniejsze dla mózgu i jakie są ich źródła, jeśli chodzi o żywność. W tym artykule skupimy się na czterech z nich:

  • Witamina A
  • Witamina B1
  • Witamina C
  • Witamina D

Witamina A

Witamina A, znana również jako beta karoten, jest jedną z najbardziej dobroczynnych, jeśli chodzi o Twoją pamięć. Wiele badań zwraca uwagę na to, że witamina A jest ściśle związana z ochroną przed degeneracją kognitywną oraz generalnie usprawnia mózg oraz jego funkcje mentalne. Odkryto również, że brak witaminy A może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak trwała ślepota.

Jednak gdzie można znaleźć tą niesamowitą witaminę? Beta karoten jest czerwonawym pigmentem, który występuje w owocach i warzywach takich jak marchew, dynia, mango oraz papaja. Dlatego ich spożywanie może Ci pomóc, jeśli czujesz, że miewasz problemy z pamięcią.

Pokrojona marchew

Witamina B1

Druga witamina na naszej liście znana jest również pod nazwą tiaminy. To jedna z najważniejszych substancji, z której czerpie zarówno nasz mózg, jak i układ nerwowy. Ponadto, odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o przekształcanie pokarmu w energię. Istnieją również inne funkcje ciała, które biorą w tym udział, takie jak krążenie krwi czy wchłanianie glukozy.

Jednak wróćmy do tego jak korzysta na tym nasz mózg. Zostało udowodnione, że niedobór witaminy B1 może doprowadzić do wszelkiego rodzaju poważnych zaburzeń, od utraty pamięci, aż po depresję. W niektórych przypadkach ludzie zaczynają chorować na niszczycielską chorobę znaną jako zespół Korsakowa, która często występuje u alkoholików.

Tą niezbędną substancję najłatwiej znaleźć w mięsie (szczególnie w kurczaku, wieprzowinie oraz wołowinie). Znajduje się również w orzechach, niektórych owocach i warzywach oraz w pewnych zbożach. 

Witamina C

Witamina C jest bardzo znaną substancją na całym świecie ze względu na swoje szerokie właściwości. Nazywana jest również “kwasem askorbinowym”, a jej silne antyoksydanty sprawiają, że mózg starzeje się wolniej.

Według naukowców, witamina C pomaga usprawnić niektóre funkcje mózgu, takie jak koncentracja i pamięć. Ponadto zapobiega chorobom, czy to zwykłemu przeziębieniu, czy nowotworowi. I na koniec, niektórzy uważają ją za naturalny antydepresant, ponieważ pobudza wydzielanie serotoniny, co poprawia nasz nastrój.

Ta ważna witamina występuje głównie w cytrusach. Pomarańcze, mandarynki, truskawki, owoce leśne, ananas oraz grejpfrut są w nią najbogatsze. Witamina C znajduje się też w niektórych warzywach, takich jak brokuły czy papryka.

Drink nad morzem

Witamina D

Ostatnia nasza witamina dobrze wpływająca na mózg, jest w pewien sposób wyjątkiem. To jedyna, której nie możemy spotkać w żywności. Mimo to utrzymanie jej prawidłowego poziomu w organizmie jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania mózgu i innych organów.

Zatem jak można zdobyć większą ilość witaminy D? Odpowiedź: potrzebujesz bezpośredniej ekspozycji na słońce. Promienie słoneczne pomagają Ci w metabolizmie tej substancji w Twoim ciele. Poprawia to znacząco nasz humor, wspomaga produkcję testosteronu oraz usprawnia naszą mentalną zdolność do rozwiązywania problemów.

Jak widzisz, większość z tych witamin znajduje się w zdrowej żywności (owoce, warzywa, mięso). Zatem utrzymywanie zbilansowanej diety, ćwiczenia fizyczne oraz wystarczająca ilość słońca to wszystko, czego potrzebuje Twój mózg, by dobrze funkcjonować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.