Potrzeby – 7 etapów cyklu pozwalającego je spełnić

Dziewczyna słuchająca muszli

Potrzeby są jak małe alarmy, które pojawiają się gdzieś wewnątrz tak, aby można było je zaspokoić. Kiedy je spełnimy, czujemy się kompletni, spełnieni i spokojni. Wtedy możemy działa i rozwiązywać inne potrzeby i problemy.

Dla naszego umysłowego, fizycznego i emocjonalnego zdrowia ważne jest, abyśmy słuchali tych potrzeb, identyfikowali je i spełniali je. Jeśli tego nie robimy, w większości przypadków doprowadzi to do pojawienia się zaburzeń fizycznych i problemów psychologicznych.

Istnieje wiele rodzajów potrzeb: fizjologiczne, egzystencjalne, emocjonalne… i wszystkie odnoszą się do czegoś, co jest dla nas ważne. Są to pewnego rodzaju alarmy autentyczności. Potrzeby są ściśle związane z naszą prawdziwą istotą i dlatego muszą zostać poprawnie zidentyfikowane i spełnione.

Tymczasem my, jako ludzie, jesteśmy nieco skomplikowani i mamy tendencję do odrzucania pewnych części cyklu zaspokajania naszych potrzeb.

Ponadto udajemy, że nie słyszymy i nie widzimy własnych potrzeb lub przerywamy zaspakajanie ich w połowie, ponieważ nie potrafimy odseparować się od obiektu, który pomaga nam je zaspokoić…

Twój upór pozostawia potrzeby niezaspokojone

W rzeczywistości nasze potrzeby często pozostają niezaspokojone z powodu niepewności, lęków i oporu, które powstrzymują nas przed robienia tego, na czym naprawdę nam zależy.

Tymczasem naturze nie można się sprzeciwić, ani jej ignorować. Niestety niektóre potrzeby, które odczuwamy gdzieś w głębi są sprzeczne z konwencjami społecznymi lub normami etycznymi.

Kobieta nad morzem

Natura człowieka jest bardzo złożona. W każdym z nas istnieje prymitywny i intensywny „instynkt zwierzęcy”, któremu nie możemy zaprzeczyć.

Z drugiej strony ustalone są pewne normy etyczne i moralne, które leżą u podstaw naszej kultury i których nie możemy ignorować. W takiej sytuacji trzeba stale zachowywać równowagę i nie dać się oszukać samemu sobie. Ważna jest świadomość, z jakiego powodu czujemy się ograniczani.

Skomplikowane? Z pewnością. Ale jest to także ciekawy sposób na uczciwe słuchanie siebie oraz na przeanalizowanie wpływu rozmaitych czynników na nasze decyzje. Powody, które, jak wspominaliśmy wcześniej, mogą wynikać albo z czystego instynktu zwierzęcego, albo z tradycji kulturowych.

Całkowite zaspokojenie potrzeby wymaga przejścia 7-etapowego cyklu:

1. Wrażenie

Pierwszy etap cyklu zaspokajania potrzeby to dostrzeżenie zachwiania równowagi. Ciało musi odzyskać tę równowagę, aby móc zaspokoić nasze potrzeby. Dobrym tego przykładem jest chwila, kiedy żołądek zaczyna wydawać dźwięki z głodu, lub dziwne uczucie, które ostrzega nas, aby zachować ostrożność wobec czegoś.

2. Świadomość

Kiedy zdajemy sobie sprawę z wrażenia opisanego w punkcie pierwszym, identyfikujemy naszą potrzebę.

W przypadku poprzedniego przykładu zdajemy sobie sprawę z dźwięków, które wydaje żołądek, stąd wiemy, że jesteśmy głodni. To proste – „Och, rozumiem! Burczy mi w brzuchu, bo jestem głodny”. W innej sytuacji możemy, na przykład zdać sobie sprawę, że czujemy się samotni i potrzebujemy kontaktu z jednym z naszych bliskich…

Kobieta obejmująca poduszkę

3. Pobudzenie

Kiedy zidentyfikujmy i poznamy potrzebę, możemy przejść do następnego kroku. Możemy zacząć działać. Ciało napełnia się energią, która zmusza do zrobienia czegoś ważnego.

Myślimy: „Och, ale jestem głodny! Pójdę do kuchni”. Lub, jeśli właśnie zidentyfikowaliśmy naszą potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem, teraz możemy ustalić z kim chcemy się skontaktować, a wytworzona energia pomoże nam podjąć kolejny krok.

4. Akcja

Na tym etapie, gdy jesteśmy już pobudzeni i przygotowani do działania, jesteśmy gotowi do podjęcia akcji. Zdajemy sobie sprawę z tego, czego potrzebujemy i zamierzamy to osiągnąć. Na przykład, postanawiamy zadzwonić do przyjaciela, ponieważ to jest własnie ta osoba, z którą chcemy się skontaktować.

5. Kontakt

Na etapie kontaktu możemy wreszcie zaspokoić naszą potrzebę. Gdybyśmy z głodu poszli do kuchni, aby zjeść tę rzecz, która zaspokoi nasz głód, teraz w końcu możemy ją zjeść.

Teraz jest również moment, w którym możemy porozmawiać z naszym przyjacielem i przeprowadzić rozmowę, której potrzebujemy. Zdajemy sobie sprawę, że ten kontakt przez chwilę załagodzi naszą samotność.

6. Realizacja

W tej fazie cieszymy się kontaktem, który otrzymaliśmy. Rozkoszujemy się smakiem doświadczenia, które właśnie przeżyliśmy.

Wreszcie osiągnęliśmy to, czego potrzebowało nasze ciało i czujemy się z tego powodu zadowoleni. To chwila przyjemności. Chwila radości z osiągnięcia tego, czego pragnęliśmy. Cieszymy się, że możemy porozmawiać z przyjacielem. Cieszymy się, że zjedliśmy pyszne danie.

7. Wycofanie

Po tym wspaniałym doświadczeniu, które było tak odżywcze, wycofujemy się. Musimy odpocząć od tego kontaktu. Żegnamy się z przyjacielem. Potem żegnamy się z tą sytuacją, która dała tyle radości i spokoju.

Ale czasami odseparowanie się od tego, co dało nam poczucie spełnienia bywa bardzo skomplikowane. Jak odseparować się od osoby, która wypełniła naszą pustą przestrzeń?

Kobieta idąca w stronę Słońca gotowa spełniać potrzeby

Jak widać, w każdym z tych 7 etapów można napotkać kłopoty, a jednocześnie przerwać cały cykl bez jego zakończenia. Może do tego dojść w przypadku obaw, przewidywania katastrofy, głęboko zakorzenionych przekonań o tym, co i jak należy robić, norm etycznych lub kulturalnych, bądź z wielu innych powodów.

Najważniejszą rzeczą jest poznanie tych potrzeb, które w wielu przypadkach mają związek z miłością (fundamentalną potrzebą nawiązania relacji z innym człowiekiem, w której dajemy i otrzymujemy czułość…), bezpieczeństwem (brak bezpieczeństwa rodzi odczucia, takie jak strach, udręczenie i niepokój, które trzeba dostrzec i złagodzić) i z wolnością (brak wolności sprawia, że czujemy się źli, ograniczani…).

Ze względu na te wszystkie trudności zaspokajanie potrzeb nie jest prostym zadaniem. Chodzi o ochronę samych siebie. Zwłaszcza gdy mówimy o braku miłości, bezpieczeństwa i wolności. Więc nie udawajmy, że nie słyszymy naszych potrzeb. Tylko w ten sposób możemy rozpocząć cykl i zrealizować go w całości.

Scroll to Top