Dziś możemy wyrażać emocje bez użycia słów, a jedynie za pomocą emotikonów. Nowoczesny styl komunikacji zrodził też nową grupę użytkowników, którzy aktywnie z niej korzystają – influencerzy pojawili się stosunkowo niedawno, a już wiele osób nie wyobraża sobie podążania za trendami bez ich pomocy.
Nasze sposoby komunikowania się ze sobą mnożą się wraz z każdym kolejnym postępem technologicznym. Istnieją różne sposoby wyrażania tego, co chcemy powiedzieć. Kiedyś po prostu pisaliśmy wiadomości, a jeszcze dawniej – listy.
Nowe formy komunikacji dały nam nowe sposoby na przyciąganie uwagi. Jednym z nich jest marketing cyfrowy, czyli dziedzina, w której wykorzystuje się kampanie reklamowe, aby przyciągnąć klientów do produktów firmy. Ale ponieważ odbywa się to w środowisku cyfrowym, oznacza to, że firmy używają mediów społecznościowych do reklamowania swoich produktów.
I tu często z pomocą przychodzą influencerzy. To dzięki nim łatwiej dotrzeć do dużych grup ludzi. Agencje marketingu cyfrowego wykorzystują więc influencerów do promowania swoich produktów, ale także do dzielenia się wiadomościami dotyczącymi motywacji i rozwoju osobistego, a nawet do opowiadania o swoich doświadczeniach życiowych.
Współcześni influencerzy: pięć najważniejszych cech
Kreatywność
Popularni influencerzy są przede wszystkim kreatywni lub oryginalni. Wiedzą, jak przyciągnąć do siebie uwagę. W ten sposób budują grono obserwujących ich użytkowników, ludzi, którzy chcą znać każdy ich ruch.
Publikują zdjęcia, filmy i komentarze oraz wzbudzają nasze zainteresowanie, znajdując oryginalne sposoby na dzielenie się świetnymi pomysłami.
W ten sposób wielu influencerów stało się potężnymi rzecznikami konkretnych koncepcji i firm. Dobrze zastanawiają się, zanim coś powiedzą, ale także nad sposobem, w jaki to powiedzą. Wiedzą, że ich publiczność szuka tego wyjątkowego sposobu wyrażania siebie, tego, co czyni ich niepowtarzalnymi.
Ale kreatywność jest dla influencerów tak samo ważna, jak inteligencja. Muszą wiedzieć, jak dostosować się do obecnych i potencjalnych odbiorców. Zasadniczo muszą mieć spójny strumień treści, aby ludzie często odwiedzali ich profil.
Zaufanie
Wielu influencerów zdobywa zaufanie obserwujących. Firmy, które zatrudniają ich do promocji swoich produktów, doskonale o tym wiedzą. Zakładają, że obserwatorzy wybranego influencera będą postępować zgodnie z jego poradami, nawet jeśli wiedzą, że jest on opłacany za promowanie danego produktu.
Aby więc zachować wiarygodność, influencerzy na ogół twierdzą, że podpisują umowy tylko z firmami, których produkty naprawdę lubią.
Może to zabrzmieć dziwnie, ale będąc po stronie obserwujących, naprawdę działamy w ten sposób. Na przykład staramy się dawać większą wiarygodność osobom, które odnoszą sukcesy lub które uważamy za atrakcyjne. Bywa też odwrotnie.
Poza tym liczba obserwujących, których mają influencerzy. Jeśli profil obserwują tysiące użytkowników, łatwo jest zastosować się do przekonań i rad influencera. Często, widząc dużą liczbę obserwujących, mówimy sobie, że jeśli mają tak wielu zwolenników, to pewnie mają rację.
Asertywność
Influencerzy są asertywni. Znają swoje prawa i prawa innych ludzi i komunikują się, mając to na uwadze (lub przynajmniej sprawiają takie wrażenie). Asertywność pomaga im komunikować się na tyle skutecznie, aby ich obserwatorzy w końcu postępowali zgodnie z ich poradami.
Ostatecznie jest to dla nich korzystne, ponieważ:
- Czują się upoważnieni do wykonywania swojej roli jako influencerzy.
- To sprawia, że czują się lepiej.
- Poprawia ich komunikację.
- Pozwala im kontrolować swoje medium.
- Poprawia ich relacje z obserwującymi.
Asertywność lub pozorna siła i wolność w obliczu przeszkód jest jedną z cech najbardziej definiujących współczesnego influencera. Pomyśl: kto podążałby za kimś, kto mówi tylko to, co mówią inni ludzie?
Posiadanie własnych opinii i pomysłów oraz pewność wobec nich to jedna z najbardziej wyraźnych cech, jaką zdradzają influencerzy.
Odpowiedzialność
Influencerzy również projektują obraz odpowiedzialności. Idzie ona w parze z ich zaangażowaniem i identyfikacją z przesłaniem. Ich obserwatorzy zwykle myślą, że osoby wpływowe są całkowicie świadome tego, co mówią, i że powiedzieliby złe rzeczy tylko o kimś, kto na to zasłużył.
Ale odpowiedzialność wykracza poza sam obraz. Ma również wiele wspólnego ze świadomością publiczności. Influencerzy często zaczynają czuć się wdzięczni ludziom, którzy za nimi podążają. Zwykle zdają sobie sprawę z tego, że większość ich dochodów pochodzi ze wsparcia, jakie otrzymują od swoich zwolenników.
Towarzyskość
Niezależnie od tego, czy jest to naturalne, czy wyuczone, osoby wpływowe świetnie radzą sobie z kontaktami z ludźmi. Firmy chcą zatrudniać ich z uwagi na ich obserwujących (potencjalnych klientów), ale to nie jest jedyny powód.
Firmom podoba się również, że influencerzy mają zdolność utrzymywania relacji z obecnymi obserwatorami i zyskiwania nowych.
Towarzyskość pomaga influencerom:
- Zdobyć więcej obserwujących. Bardzo dobrze radzą sobie z kontaktami z innymi ludźmi.
- Okazywać empatię. Większość wpływowych osób świetnie radzi sobie z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi i stawianiem się na ich miejscu.
Te dwie cechy ułatwiają im tworzenie więzi z innymi ludźmi. Dlatego zazwyczaj wprawnie podążają za trendami kulturowymi i interpretują aktualną rzeczywistość oraz potrzeby swoich obserwatorów.
Bycie wpływowym nie jest łatwe. Wymaga czasu, wysiłku i poświęcenia. Wiąże się także z długim procesem zdobywania zaufania i zainteresowania potencjalnych odbiorców. Jeśli trudno jest się tam dostać, jeszcze trudniej jest tam pozostać.
Wielu influencerów nie radzi sobie z presją i rezygnuje z uwagi, której tak bardzo chcieli. Za kulisami to naprawdę trudny „zawód”, który trzeba umieć wykonywać.
„Ponieważ wpływanie na człowieka oznacza oddanie mu własnej duszy”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Sands, S., Ferraro, C., Demsar, V., & Chandler, G. (2022). False idols: Unpacking the opportunities and challenges of falsity in the context of virtual influencers. Business Horizons.
- Lee, J. A., Sudarshan, S., Sussman, K. L., Bright, L. F., & Eastin, M. S. (2022). Why are consumers following social media influencers on Instagram? Exploration of consumers’ motives for following influencers and the role of materialism. International Journal of Advertising, 41(1), 78-100.