Podróż bohatera według Josepha Campbella

Podróż bohatera jest przygodą. To podróż, którą każdy z nas mógłby odbyć, pokonując różne trudności, aby osiągnąć cel. Z czego dokładnie się składa?

Człowiek na ciemnej drodze z drzewami. Podróż bohatera

Czy zawsze piszemy tę samą historię? Co determinuje ścieżkę naszego rozwoju? Istnieją różne teorie na ten temat. Jedną z nich zaproponował Joseph Campbell. Opisuje ścieżkę rozwoju osobistego, znaną jako Podróżą Bohatera. Każdy z nas przeżywa ją w innym momencie swojego życia.

Wybór ścieżki będzie w dużej mierze zależał od rezonansu energetycznego danej osoby i jej odwagi w obliczu wyzwań, jakie podejmuje. Pod tym względem, świadomie lub nie, wszyscy możemy dostrzec swoje odzwierciedlenie w tym samym podstawowym modelu historii. Aby pomóc nam to zrozumieć, Campbell proponuje strukturę składającą się z 17 faz.

Kim był Joseph Campbell?

Joseph Campbell (1904-1987) był amerykańskim pisarzem i profesorem specjalizującym się w badaniach nad mitologią i religią, który studiując wiele historii z całego świata, w których pojawia się odniesienie do Boga, boskości, zbawiciela lub bohatera odkrył powtarzalność podstawowego wzorca doświadczeń.

Campbell opisuje etapy, przez które przechodzi postać lub bohater (pojedynczy mit lub monomit), które można znaleźć zarówno w religiach Zachodu, jak i Wschodu. Wyjaśnił to obszernie w swojej książce Bohater o tysiącu twarzy (1949), jednym z najbardziej wpływowych dzieł literatury XX wieku. Podsumowując, stara się wyjaśnić bardzo proste i podstawowe pojęcie „pogoni za szczęściem”, którego tak bardzo pragnie człowiek.

„Twoje życie jest owocem Twoich własnych działań; nie możesz winić nikogo innego, jedynie siebie.”

-Joseph Campbell-

Podróż bohatera

Podróż bohatera to konstrukcja znana ze swojej elastyczności, ponieważ może mutować bez poświęcania swojej magii. Poszczególne fazy próbują wyjaśnić historię, w której bohater rozpoczyna podróż, która zmieni jego życie. Mierzy się przy tym z różnymi trudnościami, aby ostatecznie osiągnąć cel i móc wrócić do domu.

Cykl podróży bohatera naśladuje tradycyjne elementy świata: życie i śmierć, porządek i chaos, świadomość i nieświadomość. Bohater przechodzi przez kilka faz, które prowadzą akcję do końca, kończąc tak zwany wątek podróży bohatera: jego ewolucję.

„Jaskinia, do której boisz się wejść, kryje skarb, którego szukasz”.

-Joseph Campbell-

Podróż bohatera – 17 faz struktury

Campbell opisuje siedemnaście etapów lub kroków tej podróży, chociaż bardzo niewiele mitów spełnia wszystkie siedemnaście. Niektórzy dodają wiele etapów, inni tylko niektóre. Siedemnaście etapów można zorganizować na różne sposoby.

Aby zrozumieć ich rozwój, dzieli się je zwykle na trzy sekcje: odejście (czasami nazywane „separacją”), inicjację i powrót.

Odejście

Wyjście opisuje przygodę bohatera przed wypełnieniem misji. W tej sekcji podkreślono następujące aspekty:

  • Zwyczajny świat i wezwanie do przygody: w kontekście normalności dzieje się coś, co stanowi wezwanie do działania.
  • Odmowa przyjęcia wezwania: obowiązki, niepewność, słabość i strach wpływają na bohatera, który odrzuca wezwanie i woli pozostać takim, jakim jest. Ostatecznie jednak czuje się zmuszony wyruszyć.
  • Pomoc nadprzyrodzona: pojawia się przewodnik lub instruktor, który wprowadzi bohatera w ten nowy świat. Często przygotowuje go na to, co ma nadejść i oferuje mu odpowiednie narzędzia i amulety ochronne. W ten sposób bohater przygotowany jest do przekroczenia granicy ze świata zwyczajnego do świata niezwykłego.
  • Przekroczenie pierwszego progu: bohater wkracza na pole przygody, zapuszczając się w nieznany i niebezpieczny teren, gdzie nie są znane żadne zasady ani ograniczenia. Bohater jest teraz gotowy do podjęcia działań i rozpoczęcia swojej misji, mającej charakter fizyczny, duchowy lub emocjonalny.
  • W brzuchu wieloryba: reprezentuje ostateczne oddzielenie się bohatera od dawnego siebie i od znanego mu świata. Uczestnicząc w tym etapie wyraża chęć poddania się metamorfozie.

Inicjacja

Inicjacja dotyczy różnych przygód bohatera po drodze:

  • Droga prób: na tym etapie pojawiają się różne, pozornie niemożliwe do wykonania zadania, którym bohater musi sprostać. Popełnia błędy i dzięki nim odkrywa swoje słabości, ale również mocne strony i talenty.
  • Spotkanie z boginią: bohater odkrywa, jak bezgraniczna i potężna jest miłość i bezwarunkowe oddanie. Odkrywa uosobienie prawdziwej miłości.
  • Kobieta jako kusicielka: wiele zajęć, przyjemności i korzyści kusi bohatera do poddania się.
  • Pojednanie z ojcem/otchłanią: bohater konfrontuje się z kimkolwiek, kto posiada ostateczną władzę w jego życiu i zostaje inicjowany.
  • Apoteoza: ostateczna metamorfoza lub transformacja wynosi bohatera na wyższy poziom.
  • Ostateczne dobrodziejstwo: symbolizuje osiągnięcie misji, punkt kulminacyjny. Wszystkie poprzednie kroki służyły przygotowaniu bohatera na tę chwilę, w której osiąga on ten cenny transcendentalny cel. To punkt kulminacyjny historii bohatera, w którym na szali zostaje postawione wszystko, co kocha.

Spiralne schody.

Powrót

Ta część podróży opowiada o powrocie bohatera z wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w trakcie podróży.

  • Odmowa powrotu: znalazłszy szczęście i oświecenie w innym świecie, bohater wątpi, nie wierzy lub odmawia powrotu do zwykłego świata, aby obdarzyć bliźnich nabytym darem.
  • Magiczny lot: czasami bohater musi uciec z otrzymanym darem, uciekając przed bogami i niebezpieczeństwami.
  • Ratunek z zewnątrz: tak jak potrzebował inicjacji i przewodnika, aby rozpocząć przygodę, tak teraz będzie potrzebować asystentów lub ratowników, aby zainicjować powrót, ponieważ prawdopodobnie czuje się zraniony, słaby lub rozczarowany całym doświadczeniem.
  • Przekroczenie progu powrotu: celem powrotu jest zachowanie mądrości zdobytej podczas poszukiwań. Włączenie tej mądrości do ludzkiego życia, a następnie znalezienie sposobu, aby podzielić się nią z resztą świata.
  • Mistrz dwóch światów: bohater osiąga równowagę pomiędzy tym, co materialne, a tym, co duchowe. Czuje się pełnym i kompetentnym w obu światach, zwyczajnym i wyjątkowym, wewnętrznym i zewnętrznym.
  • Wolność życia: równowaga i zrozumienie prowadzą go do wolności od strachu przed śmiercią. Bohater, dzięki swemu potężnemu osiągnięciu, decyduje się żyć chwilą.

Po powrocie do zwykłego świata postać rozwinie się jako osoba i zdobędzie jeszcze większe doświadczenie. Będzie musiał stawić czoła wielu strasznym niebezpieczeństwom, stanąć oko w oko ze śmiercią. Teraz z niecierpliwością czeka na początek nowego życia. Ostatecznie odkrywa skarb własnej tożsamości.

Podróż bohatera reprezentuje trzy rzeczy: zmianę, sukces i próbę przeżycia podróży. Ostatecznie bohater powróci tam, gdzie zaczął, ale ekosystem z pewnością już nigdy nie będzie taki sam.

„Co cię uszczęśliwia? Trzymaj się tego, bez względu na to, co mówią Ci ludzie. To jest to, co nazywam „podążaniem za swoim szczęściem”.

-Joseph Campbell-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Campbell, J. (1990). El viaje del héroe. EU Editorial: Harper Collins.

 

Scroll to Top