Pismo lustrzane odnosi się do pisania liter i cyfr w odwrócony sposób, tak jakby były odbite w lustrze. Jest to szczególnie powszechne u dzieci. Na przykład, gdy chcą napisać „d”, piszą „b”.
Po latach badań hipoteza, że pismo lustrzane występuje tylko u dzieci leworęcznych, została przyjęta jako zasadna. Jednak dzisiaj wiemy, że powody pisania lustrzanego są poznawcze i behawioralne.
Pismo lustrzane – przyczyny poznawcze
Fischer i Koch twierdzą, że źródło tej trudności można znaleźć w tzw. symetryzacji lub generalizacji lustrzanej. Ten proces jest odpowiedzialny za to, że ludzie są w stanie rozpoznać obiekt niezależnie od jego orientacji.
Symetryzacja pomaga zidentyfikować obiekt zorientowany w lewo tak szybko, jak gdyby był zorientowany w prawo. Jest to niezwykle przydatne do nauki rozróżniania twarzy, niezależnie od tego, na którą stronę patrzysz.
Jednak według tych autorów odkryto również, że podczas rejestrowania obrazów mózg eliminuje informacje o orientacji (w lewo lub w prawo) tych obrazów. To sprawia, że maluchy poznają kształt liter i cyfr poprzez pamięć, a nie ich orientację.
Behawioralne przyczyny pisania lustrzanego
Inną przyczyną pisania lustrzanego jest charakter bardziej behawioralny i związany jest z kulturą, w której dzieci rozwijają się językowo. Jak wyjaśniliśmy wcześniej, dzieci zapamiętują kształt postaci, ale nie ich orientację. Jednak pisząc je, muszą dać im orientację.
W krajach, w których języki są pisane od lewej do prawej, dzieci zwykle wskazują na prawo. Oznacza to, że znaki, które odwracają, są zorientowane w lewo. Na przykład J, 7, 9.
Aktualne badania twierdzą, że gdy dzieci, które mają tendencję do odwracania cyfr i liter i patrzą w lewo (1, 3, J, Z.), prawdopodobieństwo, że to zrobią, jest zmniejszone. Natomiast w krajach, których język jest pisany od prawej do lewej, dzieje się odwrotnie. Dzieci mają tendencję do odwracania znaków zorientowanych w prawo. Na przykład C, D, 6.
Inne przyczyny
Istnieją również inne przyczyny pisania lustrzanego. Wśród nich są problemy z pamięcią (konsolidacja i odzyskiwanie informacji), percepcją, uwagą i wzrokiem lub nabywaniem lateralizacji. W rzeczywistości można je uznać za oznakę problemu z pisaniem lub językiem.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że pisanie lustrzane nie występuje u wszystkich dzieci ani nie występuje systematycznie. Może to być po prostu kolejny proces nauki czytania i pisania. Dlatego przy niewielkim wsparciu rodziców można to rozwiązać. Niemniej jednak, jeśli problem nie ustąpi, warto udać się do specjalisty, aby wykluczył on wszelkie przyczyny neurologiczne.
Rozwiązania do pisania w lustrze
Pismo lustrzane występuje jako poziome (znaki obrócone wokół swojej osi poziomej) lub pionowe (znaki obrócone wokół własnej osi pionowej). Niezależnie od rodzaju rotacji, pewne czynności mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Na początku konieczne jest, aby dziecko rozwinęło swoją lateralizację, koordynację wzrokowo-ruchową i zarządzanie czasoprzestrzenią. Na przykład rzucanie piłeczkami jedną, a potem drugą ręką, zabawa w chowanego, naśladowanie ruchów zwierząt lub przedmiotów, wykonywanie skrętów, pętli i kształtów ciałem.
Podejście multisensoryczne jest jednym z najbardziej kompletnych podejść do pisania lustrzanego. Pozwala dziecku zintegrować pisownię i kształt każdej postaci, a także ich orientację za pomocą wielu zmysłów.
Aby to zrobić, powinno napisać literę lub numer na ziemi dużym kawałkiem kredy. Poproś je, aby najpierw śledziło go wzrokiem. Następnie niech naśladuje to ręką. Później przejdź przez list na piechotę. Pomocne mogą być również kropki i kolorowanie pustych znaków. Możesz również zapewnić dziecku pomoce wizualne i sztuczki mnemoniczno-percepcyjne, aby ułatwić zadanie („Najpierw musisz przesunąć ołówek trochę w lewo i iść w górę”). Pamiętaj, kiedy je nadzorujesz, zawsze bądź cierpliwy.
Jeśli pisanie lustrzane trwa zbyt długo lub uważasz, że może to być przyczyna leżąca u podstaw, nie wahaj się i odwiedź specjalistę. Będą w stanie dokonać rygorystycznej oceny sprawy i zaplanować skuteczną interwencję w celu rozwiązania problemu.