Pedagog szkolny - czy wiesz, jakie dokładnie są jego zadania?

W niemal każdej szkole pracuje pedagog. Większość osób jednak nie wie, jaką pełni on rolę i z jakimi problemami mogą się do niego zgłosić uczniowie i rodzice.
Pedagog szkolny - czy wiesz, jakie dokładnie są jego zadania?

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2019

Pedagog szkolny odgrywa w placówkach edukacyjnych dużo ważniejszą rolę niż mogłoby się wydawać. Dlatego niemal każda szkoła korzysta z pomocy takiego specjalisty. Co ciekawe, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiej pomocy może im samym oraz ich dzieciom udzielić szkolny pedagog.

Jako że pedagog szkolny to postać, która działa niejako za kulisami szkoły, jego praca jest często niedoceniana. Właśnie dlatego postanowiliśmy przybliżyć zakres jego obowiązków.

Pedagog szkolny – zakres obowiązków

Pedagog szkolny pomaga uczniom obrać odpowiedni kierunek na ścieżce edukacyjnej i zawodowej. Jest to pomoc szczególnie potrzebna tym uczniom, którzy nie mają pewności co do tego, jakie dodatkowe przedmioty wybrać albo co chcą robić po ukończeniu średniej szkoły.

Pedagog szkolny pracuje z klasą

Oprócz tego, pedagog szkolny pomaga tym uczniom, którzy nie radzą sobie z różnorodnymi innymi problemami, a takich jest cała długa lista. W dzisiejszych czasach dzieci muszą stawiać czoła ogromnemu stresowi, a młodzież boryka się z problemami, które jeszcze kilkanaście lat temu nie dotyczyły osób w ich wieku. Właśnie dlatego wsparcie ze strony szkolnego pedagoga jest tak ważne.

Pomoc uczniom, którzy chcą rzucić szkołę

Ze względu na presję w życiu rodzinnym lub szkolnym, coraz więcej uczniów chce przedwcześnie rzucić szkołę. Istnieją szkoły, gdzie odsetek takich przypadków sięga nawet 40% ogółu uczniów, którzy nie są już objęci obowiązkiem szkolnym. W takich placówkach rola pedagoga szkolnego jest nie do przecenienia.

Pedagog pracuje z takimi uczniami i prowadzi rozmowy na osobności, aby znaleźć rozwiązania, które mogą pomóc tym młodym osobom dokończyć edukację. Okazuje się, że większość tego typu przypadków bierze się z trudnej sytuacji rodzinnej.

Uczeń z problemami najczęściej potrzebuje kogoś, kto go wysłucha i pokaże, jakie rozwiązania są dostępne. Pedagog szkolny ma większe doświadczenie zawodowe i życiowe niż uczeń, więc uczniowie często chętnie dzielą się z nim swoimi problemami i słuchają jego wskazówek.

Określanie potrzeb uczniów i wprowadzanie koniecznych zmian

Kolejnym ważnym zadaniem pedagoga szkolnego jest identyfikowanie potrzeb uczniów i wprowadzanie koniecznych zmian. Jeśli na przykład jakiś uczeń ma ADHD albo problemy ze wzrokiem, pedagog ma za zadanie znaleźć rozwiązania, które ułatwią uczniowi funkcjonowanie w klasie. Aby upewnić się, że nikt nie zostaje w tym procesie pominięty, większość pedagogów kieruje się w tym obszarze kilkoma zasadami:

  • Usuwanie fizycznych ograniczeń. Szkoła ma być dostępna dla wszystkich, w tym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • Niwelowanie barier komunikacyjnych. Dotyczy m.in. zapewniania materiałów edukacyjnych w alfabecie Braille’a dla osób niedowidzących i niewidomych.
  • Zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pedagog szkolny sprawdza, czy zajęcia są dostosowane do potrzeb ucznia o specjalnych potrzebach. Jest to równie ważne w przypadku uczniów szczególnie uzdolnionych oraz tych cierpiących na ADHD.

Usuwanie powyższych barier ma na celu pełne wykorzystanie potencjału uczniów i właśnie w tym pomaga szkolny pedagog.

Tworzenie ocen psychologicznych

Pedagog szkolny przygotowuje również oceny psychologiczne uczniów oraz wskazuje odpowiednie zasoby i porady, które mogą pomóc uczniom osiągnąć sukces. Oceny psychologiczne tworzy się regularnie, aby móc sprawdzić progres ucznia i wprowadzić konieczne zmiany w sposobie pracy z nim.

Nauczyciel rozmawia z uczniem na korytarzu

Bardzo ważną częścią oceny psychologicznej jest również ocena rodziny, ponieważ większość kłopotów w szkole wypływa właśnie z problemów w tym obszarze.

Szkolny pedagog to jeden z filarów szkoły

Jak widać, pedagog szkolny to bardzo ważna i niestety niedoceniana postać. Jeżeli jesteś uczniem lub rodzicem dziecka bądź nastolatka, pamiętaj, że możesz zawsze porozmawiać z pedagogiem szkolnym jeśli masz pytania związane z takimi obszarami jak:

  • Dopasowanie programu nauczania do indywidualnych potrzeb.
  • Ocena potrzeb edukacyjnych i tworzenie strategii pomagającej spełnić te potrzeby.
  • Poszukiwanie i zapewnianie zasobów wspomagających rozwój ucznia.
  • Obserwacja postępów ucznia w zakresie zachowania i adaptacji do wprowadzanych zmian.

Czy do tej pory uważałeś, że pedagog szkolny ma za zadanie tylko robić testy osobowości?Albo że jego jedyną rolą jest rozdawać ulotki na wywiadówkach? Mamy nadzieję, że po tym artykule zmienisz zdanie. Pedagog to raczej taki superbohater, który dba o dobro uczniów, ale nie działa na pierwszym planie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aluede, Oyaziwo, & Ikechukwu, Bridget N. Q.. (2002). Las funciones del orientador escolar para minimizar el abandono escolar en los adolescentes. Orientación y sociedad3, 83-88. Recuperado en 22 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1851-88932002000100005&lng=es&tlng=es.
  • Bujardón Mendoza, Alberto, & Macías Llanes, María Elena. (2006). La orientación educativa, una necesidad para la educación en valores humanos. Humanidades Médicas6(2) Recuperado en 22 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1727-81202006000200003&lng=es&tlng=es.
  • Domingo Segovia, Jesús, Fernández Gálvez, Juan de Dios, & Barrero Fernández, Beatriz. (2016). El orientador escolar ante el reto de la mejora curricular. Un estudio de caso. Revista electrónica de investigación educativa18(2), 27-39. Recuperado en 22 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1607-40412016000200002&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.