Pozwolić płynąć - sztuka, którą musisz opanować

Pozwolić płynąć - sztuka, którą musisz opanować
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Każde doświadczenie ma wpływ na sposób, w jaki działamy, czujemy i myślimy. W jakiś sposób nas zmienia. Albo krok po kroku, albo wielkimi krokami. Wszystko zależy od wagi, jaką do tego przykładamy. Problem polega na tym, że okoliczności, w których żyjemy uderzają nas tak mocno, że są w stanie nami zachwiać i wywrócić nasz świat do góry nogam. I nagle nie wiemy, jak postępować, ponieważ chcielibyśmy, aby było inaczej. Oczekiwania mogą nas bardzo zranić. A powinniśmy po prostu pozwolić płynąć.

Czasami mamy obsesję na punkcie tego, by wszystko szło idealnie, czyli po naszej myśli. Trzymamy się idealnego scenariusza na przyszłość, w którym wszystkie elementy układanki pasują do siebie idealnie. Jednak gdy pojawia się rzeczywistość ze swoimi niedoskonałościami zdajemy sobie sprawę, że istnieje wiele elementów, które nie pasują, inne zgubiły się po drodze, a o jeszcze innych nawet nie pomyśleliśmy. Dlatego czujemy się sfrustrowani, zagubieni i nieswojo, zamiast pozwolić płynąć wszystkim sprawom.

Czy ktoś zapewnił nas, że wszystko pójdzie gładko? Nie. Było to tylko założenie naszego umysłu, opowieść, którą opowiadał nam, abyśmy zostawili go w spokoju i pozbyli się tej niepewności. Prawda jest taka, że doskonałość nie zawsze jest najlepszą drogą. Wychodzenie z siebie, aby wszystko szło po naszej myśli może być jedną z największych przeszkód na naszej drodze. Co więc powinniśmy zrobić?

Pozwolić płynąć. Zgadza się. Dać się zaskoczyć i zaakceptować to, co przynosi nam życie może być wspaniałą opcją, jeśli żyjemy odpowiedzialnie i się angażujemy. Ale na czym dokładnie polega ta postawa? Wyjaśniamy to w tym artykule. Jesteś gotowy?

«Mądra osoba nie stara się robić, pozwala, by sprawy szły po swojemu».

-Carl Jung-

Pozwolić płynąć oznacza przyjmowanie z miłością tego, co przynosi życie

Pływanie pod prąd niesie ryzyko utonięcia, jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia. To tak, jakbyśmy zostali uwięzieni w nieskończonej burzy. Z jednej strony staramy się zbyt mocno, zaczyna nam brakować energii i jesteśmy wyczerpani. A z drugiej mamy nadzieję, że okoliczności się zmienią i uda nam się osiągnąć cel. Jeśli jednak pozwolimy rzeczom płynąć będzie to dużo łatwiejsze.

Pozwolić płynąć oznacza pozwolić, by nić rozwijała się sama. Oznacza akceptację zamiast walki, wykorzystując prąd, by dojść tam, gdzie chcemy. Oznacza to dać się zaskoczyć tym, co dzieje się w każdej chwili, zamiast cały czas planować.

Pozwolić płynąć jest sztuką, cudownym wyzwaniem, które uczyni nas bardziej wolnymi.

Kobieta z dmuchawcem

Chodzi o otrzymywanie z miłością i akceptacją tego, co przynosi nam życie wiedząc, jak wyciągnąć naukę z każdego doświadczenia. A przede wszystkim mieć świadomość, że nie da się wszystkiego kontrolować. W ten sposób, kiedy dajemy się zaskoczyć, zaczniemy cieszyć się każdą chwilą. Ponadto pozbędziemy się frustracji wywołanej różnicą między tym, co sobie wyobrażaliśmy, a tym, co faktycznie się stało.

Jeśli próbujemy kontrolować to, co się wydarzy, oprócz czasu zmarnujemy także energię, ponieważ większość zmiennych jest poza naszą kontrolą. Jeśli jednak przyjmiemy postawę pełną cierpliwości i poczekamy, aby zobaczyć, co się stanie niepokój i zmartwienie znacznie łatwiej znikną. Przestaniemy koncentrować się na przyszłości, aby żyć w teraźniejszości.

Jak pozwolić płynąć?

Pozwolić płynąc jest sztuką, by dać się ponieść. Dać się mile zaskoczyć, a tym samym uwolnić lęki, które powstrzymują nas przed wzrostem. Żyć teraźniejszością w pełni. Jest wiele sposobów na ćwiczenie tej cudownej sztuki. Oto jedne z najbardziej skutecznych:

Uśmiechnięta kobieta
  • Ćwicz akceptację. To pierwszy krok, aby pozwolić płynąć stało się częścią naszej filozofii życiowej. Podstawowym założeniem jest zaakceptowanie tego, co dzieje się wokół nas zamiast z tym walczyć. Często staramy się, aby wszystko poszło po naszej myśli, a ludzie zachowywali się tak, jak tego oczekujemy, ale to tylko mistyfikacja naszego umysłu. To może się zdarzyć lub nie. Dlatego nie powinniśmy niczego oczekiwać, ale przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. A później zdecydować, co zrobić.
  • Połącz się z teraźniejszością. Życie tu i teraz w połączeniu z każdą chwilą pozwala nam płynąć, ponieważ uwalnia nas od ciężaru przeszłości i oczekiwań wobec przyszłości.
  • Wyciągnij wnioski. Jeśli wyciągniesz wnioski z każdego doświadczenia, nawet jeśli nie jest ono zbyt przyjemne, łatwiej będzie Ci pozwolić rzeczom płynąć. Możemy uczyć się od wszystkiego i od wszystkich, nie zapominajmy o tym.
  • Otwórz się na nieoczekiwane. Każda chwila jest wyjątkowa. Zamiast odrzucać to, czego nie znamy dlaczego nie podejmiemy ryzyka? Oczywiście odpowiedzialnie i z zaangażowaniem.
  • Medytacja. Medytacja jest potężnym ćwiczeniem, które pozwala wejść w kontakt ze sobą, zbadać nasze wnętrze i obudzić się. Dzięki niej jeszcze bardziej rozwiniemy naszą wrażliwość i oczywiście połączymy się z teraźniejszością.

Kiedy pozwolimy rzeczom płynąć coraz łatwiej będzie nam nie iść pod prąd. Są rzeczy, z którymi nie możemy walczyć. I spędzamy dużo czasu i energii próbując je zmienić, aby odpowiadały naszym oczekiwaniom. Będąc cierpliwymi i pozwalając, aby droga wskazywała się sama możemy żyć pełniej.

Pozytywne strony

Nie iść pod prąd to dobra opcja na pełne życie. Ponadto ta praktyka oferuje nam ważne korzyści, takie jak:

  • Harmonia. Pozwolić płynąć otwiera drzwi do ciszy i spokoju, do możliwości delektowania się harmonią wszystkiego wokół nas. Do bycia otwartym na to, co się dzieje mając świadomość, że nie wszystko zależy tylko od nas.
  • Kreatywność. Pozwalając sobie nie płynąć pod prąd autentycznie przeżywamy każdą chwile. W ten sposób możemy mieć więcej swobody w tworzeniu nowych pomysłów na wybór nowych ścieżek lub podejmowanie lepszych decyzji.
  • Relaks. Pozwolić się zaskoczyć tym, co się dzieje pomaga nam uwolnić się od poczucia winy i oczekiwań. To znaczy od napięć, które zmuszają nas do pozostawania w stanie ciągłego niepokoju.
  • Oderwanie. Kiedy pozwalamy wszystkiemu płynąć odłączamy się od ludzi, sytuacji lub rzeczy. Odkładamy na bok nawyk bycia szczęśliwym. Porzucamy to, co sprawia nam ból i zaczynamy doceniać prawdziwą wartość naszego otoczenia.
  • Szczęście. Pozwolić płynąć w jakiś sposób przybliża nas do uczucia, którego ​​tak pragniemy i które jest w nas: szczęścia. Żyjąc w spokoju, bez przywiązań i w teraźniejszości będzie nam znacznie łatwiej osiągnąć szczęście.

Pozwolić płynąć oznacza odpuścić, pozwolić, by rzeczy szły swoim rytmem, uczyć się ich takimi, jakie są doceniając każde doświadczenie, każdą chwilę. Wszystko ma swój moment w naszym życiu.

Pozwolić rzeczom płynąć jest sztuką, a Ty jesteś malarzem tego wielkiego dzieła, jakim jest życie. Ty decydujesz, jak chcesz je poprowadzić. Naucz się przyjmować każdą chwilę z otwartymi ramionami, a będziesz w stanie to osiągnąć.

Nie chodzi o bycie pewnym w stu procentach, ale nauczyć się żyć z niepewnością. Chęć kontrolowania wszystkiego może doprowadzić do choroby. Pozwól płynąć.

-Anonim-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.