Niesamowity wpływ czytania na nasz mózg - dowiedz się czegoś więcej!

Niesamowity wpływ czytania na nasz mózg - dowiedz się czegoś więcej!

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2019

Czytanie powieści, tekstów fabularnych i esejów może służyć jako wsparcie, aby móc wyobrazić sobie różne sytuacje, scenariusze i postaci. Przerzucając strony tworzymy mentalne obrazy twarzy, strojów, krajobrazów i przestrzeni. I tam właśnie zaczyna się magiczny wpływ czytania na nasz mózg.

A jaki jest ten wpływ czytania? Jest ono doskonałą okazją do rozluźnienia naszego wewnętrznego dialogu, ograniczenia wyrzutów, oskarżeń lub myślenia o problemach, których nie możemy rozwiązać. Wszystko to jest w stanie obudzić wiele obszarów mózgu, a które aktywują nasze zmysły.

Język w prawej półkuli, a wpływ czytania na mózg

Neurolog Guillermo García Ribas przekonuje, że istnieją dwa aspekty, na które czytanie ma pozytywne wpływ: dekodowanie języka i myślenie symboliczne.

Alex Huth jest częścią zespołu, który zmapował system semantyczny mózgu. Co zaskakujące odkryła, że język nie ogranicza się do lewej półkuli, jak wcześniej sądzono. Wydawało się, że produkcja języka jest typowa dla tego obszaru. Wydaje się jednak, że znaczna część rozumienia języka ma miejsce w prawej półkuli.

Mózg latający z książką

Istnieje związek między obszarami interpretacji symboli (słów) z innymi obszarami, takimi jak ruch, których do tej pory nie znaliśmy“.

-G. Ribas-

Wpływ czytania na nasz mózg: aktywacja mentalnego GPS

Neurobiolog Aidan J. Horner twierdzi, że reprezentacja obrazów mentalnych wpływa na korowy i podkorowy układ neuronowy. Aktywuje również sieć komórek lub neuronów siatki w korze jelitowej. Te komórki siatki odpowiadają za lokalizację przestrzenną. To znaczy, że mózg rozumie swoją pozycję w przestrzeni.

Aktywują się w obliczu obrazów mentalnych utworzonych podczas czytania opisu postaci w danym otoczeniu. Również, gdy wyobrażamy sobie siebie w miejscu. I zachowują się tak samo w przypadkach bodźców wzrokowych i słuchowych.

Te neurony siatkowe wykazują silną regulację fal theta. Są to impulsy elektryczne o dużej amplitudzie charakterystyczne dla reorganizacji struktury mózgowej. Są to również fale o niskiej częstotliwości i niektórzy uważają, że ułatwiają dostęp do treści w nieświadomości.

Fale Theta są charakterystyczne dla faz 1 i 2 snu u dorosłych. Z kolei tego dzieci w pierwszych latach życia spędzają czas na jawie w stanie fali theta. Kiedy dzieje się to podczas czuwania u dorosłych pojawia się coś podobnego do stanu świadomości osiągniętego po ćwiczeniu medytacji lub po hipnozie.

Oznacza to, że wpływ czytania w naszym mózgu oznacza ułatwienie stanu świadomości, który daje dostęp do treści w nieświadomości. Jednocześnie następuje reorganizacja struktur mózgu i sieci neuronowych.

Lustra, w których możesz się przejrzeć

Także Robert Harris z Emory University przeprowadził test MRI na grupie ludzi podczas czytania powieści. Badanie miało niesamowite wyniki.

Kobieta z książką

Ruchy, które wykonali bohaterowie powieści uaktywniały różne obszary mózgu u czytelników. Aktywowane obszary były takie same, które zostałyby aktywowane, gdyby to osoba czytająca wykonywała dane ruchy. Ponadto odkryto wzmocnienie w połączeniach neuronalnych bruzdy centralnej. Ten organ jest powiązany z odczuciami ciała i empatią.

Wpływ na nasz mózg

Eksperymenty Roberta Harrisa dały również dodatkowe wyniki. Odkryli odcisk neuronalny, który pozostawiło czytanie powieści kilka dni po jej zakończeniu. Rezonanse wykonano również tym samym uczestnikom kilka dni po zakończeniu czytania. Stwierdzono, że zwiększona łączność w okresie czytania utrzymywała się kilka dni później, chociaż dana osoba zakończyła już lekturę.

Nazwali to „cieniem aktywności”. Jego wpływ pozostaje w mózgu przez co najmniej pięć dni po ukończeniu powieści. Wydaje się nawet, że ten ślad można utrzymać się dłużej, jeśli książka bardzo nam się podoba.

Co więcej, ten „cień aktywności” wytworzony przez czytanie w naszym mózgu może wyjaśnić magię książek. Ta sama magia, która pozwala bohaterom i historiom iść z nami przez życie nawet po zakończeniu czytania książki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.