Otyłość u dzieci - jak jej zapobiegać, by wychować zdrowe pokolenie

Otyłość u dzieci - jak jej zapobiegać, by wychować zdrowe pokolenie
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Aż do niedawna posiadanie pulchnego dziecka było społecznie postrzegane jako symbol zdrowia. Do tego stopnia, że matki chudych dzieci były krytykowane. Wraz z rozwojem wiedzy naukowej ta perspektywa uległa zmianie. Teraz jesteśmy bardziej świadomi, że otyłość u dzieci nie jest oznaką obecnego lub przyszłego zdrowia. Nie oznacza to również, że rodzina ma więcej zasobów, aby wyżywić swoje dzieci lub że dzieci otrzymują więcej uwagi i uczuć.

Ale może być trudno utrzymać u dziecka prawidłową wagę. Jakie kroki można podjąć, aby zachować zdrowie? Co zrobić, by zwalczyć otyłość u dzieci?

“Gdybyśmy mogli zapewnić każdej osobie odpowiednią ilość pożywienia i ćwiczeń, nie za mało i nie za dużo, znaleźlibyśmy najbezpieczniejszą drogę do zdrowia”.

-Hipokrates-

Psychologiczne skutki otyłości u dzieci

Wszyscy wiemy, że otyłość wiąże się z wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Dzieci nie są wolne od niebezpieczeństw, które mogą wynikać z wysokiego wskaźnika masy ciała. Mogą rozwinąć choroby takie jak cukrzyca typu II czy wysoki poziom cholesterolu.

“Jedzenie, które spożywasz, może być najbezpieczniejszą i najpotężniejszą formą medycyny lub najwolniejszą formą trucizny.”

-Anne Wigmore-

Kiedy ludzie mówią o negatywnych konsekwencjach otyłości, rzadko biorą pod uwagę związane z nimi problemy emocjonalne i psychologiczne. Dzieci z nadwagą mogą mieć niską samoocenę i źle postrzegać siebie.

Ważne jest również podkreślenie, że społeczeństwo ogólnie postrzega osoby z nadwagą jako niegodne sukcesu i popularności, nawet w przypadku dzieci. Może to prowadzić do niepokoju, zaburzeń depresyjnych i wielu innych symptomów. Może również prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania w późniejszym życiu.

Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku z nadwagą?

Jak wszyscy wiemy, złe odżywianie jest główną przyczyną otyłości u dzieci. Ale są też inne czynniki psychologiczne i związane ze stylem życia, które również należy wziąć pod uwagę, starając się utrzymać zdrową wagę u dziecka.

W związku z tym należy pamiętać, że wiele osób używa jedzenia jako sposobu na zmniejszenie emocjonalnego niepokoju. Nie tylko jedzą więcej, gdy są zdenerwowani, ale także spożywają sporo niezdrowych pokarmów. Jeśli stanie się to nawykiem, może przekształcić się w błędne koło. 

Otyłość u dzieci.

Kiedy dziecko je, ponieważ jest zdenerwowane, negatywne emocje momentalnie znikają, ale postępowanie tak przez cały czas prowadzi do przyrostu masy ciała, co spowoduje jeszcze większy stres. Jak dziecko będzie próbowało poradzić sobie z tą sytuacją? Jedząc więcej. Widzicie teraz, na czym polega problem?

Oprócz wykorzystywania żywności jako sposobu regulacji emocji, istnieją inne codzienne nawyki, które wpływają na przyrost masy ciała. Spożywanie posiłków w samotności, jedzenie zbyt dużo słodyczy, pomijanie śniadania, zbyt mała ilość snu, spędzanie zbyt wiele czasu przed telewizorem i nie ćwiczenie wystarczająco dużo, to kilka przykładów takich szkodliwych nawyków.

Jak możemy zwalczać otyłość u dzieci?

Co możemy zrobić, aby zapobiec otyłości u dzieci? Pierwszym krokiem jest ustalenie zasad w domu, które promują zdrowe nawyki. Dzieci powinny jeść pięć posiłków dziennie i zaczynać każdego dnia od nabiału, pełnoziarnistych produktów i owoców.

“Jedz śniadanie jak król, lunch jak książę, a obiad jak nędzarz”.

-Adelle Davis-

Posiłki powinny być spożywane razem z całą rodziną. Bardzo ważne jest, aby rodzice i dzieci jedli produkty z każdej grupy żywności. Rodzice służą za wzór dla swoich dzieci.

Staraj się nie używać jedzenia jako sposobu na złagodzenie dziecięcej nudy lub smutku, jeśli chcesz uniknąć błędnego cyklu, o którym wspominaliśmy wcześniej. Spożycie słodyczy również powinno być ograniczone. Dzieci powinny także mieć określony czas, kiedy należy iść do łóżka, aby mogły zyskać co najmniej 10 godzin snu.

Dziewczynka na rowerze.

Porozmawiajmy teraz trochę o technologii. Aby uniemożliwić dzieciom prowadzenie siedzącego trybu życia i tym samym ograniczyć otyłość u dzieci, ogranicz czas spędzany przed telewizorem lub komputerem. Aby zachować zdrowie, zarówno fizycznie jak i psychicznie, bardzo ważne jest, aby dzieci unikały technologii i uprawiały aktywność fizyczną, np. spacerując, chodząc do parku lub uprawiając sport. Niech wszyscy promują zdrową wagę i zdrowy styl życia ze swoimi dziećmi!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Kelly Sikkema, Annie Spratt i Caroline Hernandez.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.