Odosobnienie, a wcześniej istniejące problemy psychiczne

Depresja, problemy z uzależnieniami, schizofrenia, anoreksja... Wiele osób ma różnego rodzaju problemy psychiczne lub zaburzenia. Szczególnie wyraźnie mogą się one nasilać w okresie przymusowego odosobnienia. Z naszego artykułu będziesz mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Problemy psychiczne

Wpływ przymusowego odosobnienia na osoby mające już wcześniej różnego rodzaju problemy psychiczne jest tematem, który nie może być zaniedbywany. A przecież z pewnością większość z nas zapomniała zupełnie o osobach, które muszą na co dzień borykać się z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym.

Niektóre osoby mogą cierpieć na problemy psychiczne obejmujące na przykład uzależnienia, schizofrenię, zaburzenia osobowości typu borderline lub zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia lub anoreksja. Nie powinniśmy również zapominać o tych, którzy opiekują się członkami rodziny cierpiącymi na tego typu dolegliwości.

W związku z tym liczne organizacje i instytucje takie jak uniwersytet w Waszyngtonie (oryg. University of Washington) ostrzegają, że jednym z mniej dostrzegalnych skutków obecnej pandemii są przypadki depresji spowodowane bieżącą sytuacją. Jednak wielu ludzi w ogóle nie bierze pod uwagę osób z istniejącymi wcześniej problemami ze zdrowiem psychicznym.

Psychologowie ostrzegają przed wzrostem liczby potencjalnych nawrotów. Podkreślają też pilną potrzebę ustanowienia sieci monitorowania i wsparcia. A także umożliwienia specjalistom nieograniczonego podróżowania w celu monitorowania stanu tych pacjentów.

Dzieje się tak, ponieważ czasami połączenie internetowe nie jest wystarczające. Wynika to z tego, że profesjonaliści z dziedziny zdrowia psychicznego w wielu wypadkach muszą być obecni fizycznie przy pacjencie, aby móc zauważyć kryzysy, niepowodzenia lub sytuacje krytyczne, które mogą mieć poważne konsekwencje w jego przyszłym życiu.

Depresja, problemy z uzależnieniami, schizofrenia, anoreksja… Wiele osób ma różnego rodzaju problemy psychiczne lub zaburzenia. Szczególnie wyraźnie mogą się one nasilać w okresie przymusowego odosobnienia. Z naszego artykułu będziesz mógł dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Wcześniej istniejące problemy zdrowia psychicznego w zamknięciu

Jeśli problemy psychiczne zostały już niewidoczne przed pandemią, teraz pozostają na jeszcze bardziej odosobnionej, a przede wszystkim, zaniedbanej płaszczyźnie.

Wiele osób straciło swoją codzienną rutynę. Grupy wsparcia i sesje terapeutyczne, które pozwalały wielu ludziom na leczenie, zniknęły. Dlatego właśnie niektórzy z nich wracają do swoich uzależnień.

Inni są na skraju nawrotu depresji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak na przykład zareagować na dziecko, które może nie chcieć już przyjmować leków potrzebnych do leczenia jego stanu psychicznego. Istnieje wiele różnych przypadków w społeczeństwie, co oznacza, że ​​skutki odosobnienia są naprawdę ogromne.

Kobieta w odosobnieniu

Chiny już to uwzględniły w swoich poczynaniach. W rzeczywistości bardzo niedawno “The Lancet” opublikował wyniki badania, w którym lekarze Hao Jao i Jian Chen zgłębili nieco dokładniej ten istotny problem.

Wykazali oni, że osoby mające problemy psychiczne są bardziej narażone na zarażenie koronawirusem. Wiele z nich ma osłabiony układ odpornościowy. Inne z kolei mają większą skłonność do omijania zasad odosobnienia i angażowania się w zachowania zwiększające ryzyko zarażenia.

Problemy ze zdrowiem psychicznym często prowadzą także do rozwoju innych chorób, a to zwiększa ich podatność na infekcje. Kolejnym dodatkowym czynnikiem jest fakt, że tym pacjentom coraz trudniej jest otrzymać odpowiednią opiekę psychologiczną i medyczną, gdy jej najbardziej potrzebują.

Poniżej analizujemy inne czynniki dotyczące wcześniej istniejących problemów zdrowia psychicznego w zamknięciu.

Zaniedbanie rzeczywistości a problemy psychiczne

Przymusowe odosobnienie może być zauważalnie trudniejsze dla osób z istniejącymi wcześniej problemami ze zdrowiem psychicznym, ponieważ wielu z nich sporą trudność sprawia sama tylko prośba o wsparcie i pomoc.

Na przykład wiele z tych osób chciałoby codziennie chodzić na krótkie spacery. Jednak w wielu krajach jest to nadal niemożliwe. Na szczęście w innych regionach świata zaczyna się powoli znosić ograniczenia.

Zestresowana kobieta i jej problemy psychiczne

Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że wiele osób nie ma dostępu do światła słonecznego. Sytuacja pogarsza się dodatkowo, jeśli przy okazji cierpią one na jakieś problemy psychiczne, zaburzenia lub choroby. Istnieją jednak inne problemy, o których należy pamiętać:

  • Obecny kontekst jest skutecznym czynnikiem wyzwalającym dla osób z fobiami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub natrętnymi myślami.
  • Wielu ludzi po latach terapii nauczyło się radzić sobie z cierpieniem i znajdowało strategie radzenia sobie z codziennymi zmartwieniami i problemami. Jednak pandemia może ich przytłoczyć, a czasem pogrążyć w stanie wielkiej bezradności.
  • Ci, którzy doznali urazów na psychice, mogą je o wiele mocniej przeżyć w obecnym kontekście.
  • Z kolei ci, którzy uciekli się do samookaleczenia lub nadużywania substancji, mogą uznać tę sytuację za doskonały powód do powrotu do tego typu zachowań.

Niektórzy pacjenci byli w przeszłości przyjmowani do szpitali psychiatrycznych. Obecny stan przymusowego odosobnienia może sprawić, że mocniej wezmą do siebie te trudne czasy i zwiększą swoje cierpienie.

Ci pacjenci nie są w stanie chodzić na sesje terapeutyczne, grupy wsparcia i poddawać się terapiom, które tak bardzo im pomagały do tej pory.

Jakie strategie należy stosować?

Przymusowe odosobnienie w przypadku osób mających już wcześniej problemy z psychiczne może być bardzo problematyczne. Niektórzy pacjenci stawiają czoła temu samemu. Inni wraz ze swoimi rodzinami po prostu nie wiedzą, co robić. Jeśli taka jest Twoja sytuacja, oto kilka strategii, które powinieneś wziąć pod uwagę:

Wsparcie

  • Postępuj zgodnie z tymi samymi procedurami i harmonogramami, co do tej pory. Wykonuj podstawowe czynności, które gwarantują Ci dobre samopoczucie, takie jak odpoczynek, jedzenie, ćwiczenia i rekreacja.
  • Wykonuj te procedury z profesjonalistami, którzy Cię leczą na co dzień.
  • Pamiętaj, że proszenie o pomoc jest ważne i konieczne. Zasługujesz na zdrowie i możesz polegać na wsparciu innych.
  • Musisz zbudować wokół siebie sieć wsparcia. Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, usługi socjalne, stowarzyszenia, psychologowie i lekarze muszą utworzyć sieć, która będzie się o Ciebie troszczyć.
  • Stały kontakt. Wiadomości i połączenia wideo są codziennym źródłem wsparcia i pomocy.
  • Zawsze pamiętaj o strategiach, które pomagały Ci radzić sobie w przeszłości, takich jak ćwiczenia oddechowe, czytanie, muzyka lub sztuka.

Kilka słów tytułem podsumowania

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, musisz zawsze pamiętać, że nie jesteś sam ze swoim problemem. Ponadto, jeśli znasz kogoś w tej samej sytuacji, zastanów się, jak możesz mu pomóc.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jian-Hua Chen, Yi-Feng Xu. Patients with mental health disorders in the COVID-19 epidemic. The Lancet Psychiatry VOLUME 7, ISSUE 4, PE21, APRIL 01, 2020 DOI:https://doi.org/10.1016/S2215-0366(20)30090-0
Scroll to Top