Fobie - 7 najbardziej interesujących i dziwnych

Często słyszy się o fobii przed pająkami lub skrajnie zamkniętymi przestrzeniami, ale znane są też obawy takie jak dotknięcie pieniędzy lub bardzo długich słów.
Fobie - 7 najbardziej interesujących i dziwnych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Fobie określane są jako intensywny i irracjonalny strach przed osobą, obiektem lub sytuacją, która wywołuje niewielki lub całkowity brak rzeczywistego zagrożenia. Samo słowo pochodzi od greckiego terminu “Phobos”, co oznacza “panikę”.

W mitologii greckiej Phobos był także synem Aresa, boga wojny, i Afrodyty, bogini miłości. Phobos był uosobieniem strachu. Aleksander Wielki modlił się do “Phobosa” przed każdą bitwą, aby ten wyrzucił strach z jego serca.

Bardzo szczegółowo fobie zostały przebadane przez Sigmunda Freuda. Odkrył, że zwykle powstają w trakcie dzieciństwa, jak również fakt, że przyczyną jest znaczący łańcuch zdarzeń.

Po pierwsze, osoba doświadcza czegoś bardzo traumatycznego. Po drugie, przeżycie to jest tak silne i bolesne, że jednostka wypiera to cierpienie spowodowane ​​traumą w stosunku do przedmiotu, sytuacji lub osoby związanej z doświadczeniem w sposób arbitralny.

“Strach zawsze stara się pokazać rzeczy gorzej niż jawią się one w rzeczywistości.”

-Livio-

Innymi słowy, ofiary fobii w rzeczywistości nie odczuwają strachu przed obiektem, osobą lub sytuacją, w której doświadczają się wyraźnego ataku panikiTym, czego naprawdę się boją, są traumatyczne doświadczenia, które samowolnie kojarzą się z danym obiektem, sytuacją lub osobą.

Z psychiatrycznego punktu widzenia fobie odpowiadają zaburzeniom lękowym. Ofiara może doświadczać się silnych ataków paniki w razie bezpośredniego kontaktu z przedmiotem swojego strachu.

Wielu ludzi może myśleć, że to absurd, ale w taki właśnie sposób działają fobie. Z naszego punktu widzenia wydają się być nielogiczne. Dalej w tym artykule omówimy 7 najciekawszych i najdziwniejszych fobii.

Najabrdziej dziwne fobie – chrometofobia

Ciężko jest uświadomić, że w dzisiejszych czasach istnieją osoby, które boją się pieniędzy, ale tak właśnie się sprawy mają. Ten dziwny strach nazywa się “chrometofobia”. Ludzie, którzy cierpią na podobne fobie, boją się dotykać pieniędzy, ponieważ uważają je za brudne, pełne bakterii lub traktują jako źródło zła.

Mózg wykonany z pieniędzy

W innych przypadkach cała ta sprawa wygląda bardziej zagadkowo. Pieniądze zostają podświadomie odrzucane i dlatego osoba cierpiąca na tę chorobę robi wszystko, by je stracić lub w ogóle nie zarabiać nawet tego nie zauważając.

Tak jest, na przykład, w przypadku ludźi, którzy na przykład przez cały czas gubią swoje portfele lub kupują “głupie rzeczy”, którymi żadna inna osoba nie byłaby zainteresowana. Zazwyczaj za tym dziwnym strachem kryją się bolesne lub negatywne doświadczenia.

Katisofobia

Mimo iż może być ciężko w to uwierzyć, niektórzy ludzie boją się siedzieć. Ten strach nazywa się “katisofobia”. Ludzie cierpiący z tego powodu mogą się pocić, drżeć lub nawet doświadczać problemów z oddychaniem w obliczu krzesła, na które muszą usiąść. Czasem to uczucie paniki wywołuje specyficzny rodzaj krzesła.

Dlaczego ktoś miałbykreować taką fobię? Jest to przejaw stresu pourazowego. Za tym strachem kryje się bolesne i przerażające doświadczenie, które może również powodować inne różne fobie.

Na przykład, gdy dziecko było ciągle karane przymusowym siedzeniem przez wiele godzin bądź w strasznych warunkach. Albo jeśli osoba była torturowana lub doświadczała głębokiego bólu emocjonalnego siedząc na krześle.

Heksakosioiheksekontaheksafobia

Jest to naprawdę jedna z najdziwniejszych fobii na świecie. Jest również znana jako “triheksafobia” i jest to paniczny strach liczby “666”. Wszystko, co jest związane z tą liczbą, czy to pośrednio czy bezpośrednio, powoduje trudny do opanowania lęk. To podobne do tego, co dzieje się z wieloma osobami w obliczu liczby “13”.

Fobie - Płonąca liczba 666

Jak wiadomo, liczba “666” ma pochodzenie biblijne i jest związana z “Bestią z Apokalipsy”. Dlatego wielu ludzi uważa, że ​​ten numer przynosi pecha, ostrzega przed katastrofami lub nieszczęściem. Gdy Ci ludzie widzą liczbę 666 w numerze rejestracyjnym samochodu lub na rachunku w restauracji, wpadają w panikę.

Wierzą, że na pewno przydarzy im się coś złego. Jednym z najbardziej znanych przypadków heksakosioiheksekontaheksafobii był Ronald Wilson Reagan, którego pełne imię, jak na ironię, składa się z trzech sześcioliterowych słów.

Koulrofobia

Jest to jedna z najciekawszych fobii, a zarazem najpowszechniejszych fobii. Chodzi tu o strach przed klaunami. Wiele dzieci cierpi z tego powodu. I właściwie dlaczego nie? Klauny przebierają się i nakładają makijaż, który bardzo rzuca się w oczy.

Ich duże oczy i przesadnie ogromne usta mogą sprawić, że ucieknie przed nimi każde dziecko. Dlatego wielokrotnie pełniły rolę głównych antagonistów w horrorach.

Fobie związane z klaunami wiążą się przede wszystkim ze strachem, który może powodować ich wygląd. Oczywiście nie dotyczy to ich faktycznej działalności. Niektórzy rodzice zmuszają swoje dzieci do kontaktu z klaunami, ponieważ traktują ten lęk jako “nielogiczny”.

Cały problem polega na tym, że zmuszanie ich do bezpośredniej konfrontacji z własnym strachem tak naprawdę tylko wspiera rozwój fobii, która może zostać zakorzeniona w ich świadomości do końca życia.

Klinofobia

Jest to strach przed pójściem do łóżka. Uważa się za jedną z najbardziej zróżnicowanych fobii, gdyż pochodzi z różnych źródeł. Niektóre dzieci myślą, że jeśli pójdą do łóżka, mogą umrzeć we śnie. Co ciekawe, nie odczuwają tego samego lęku przed spaniem w krześle lub na kanapie.

Latające łóżko i śpiąca w nim kobieta

Inni uważają, że coś, jakiś demon, może ukrywać się w ciemności lub pod kocem. Niektóre dzieci zachowują się trochę bardziej realistyczne i myślą, że jeśli zasną w łóżku, utracą kontrolę nad swoimi zwieraczami.

Oczywiście, prawie każdy, kto cierpi na klinofobię, cierpi również na bezsenność. Wynika to z faktu, że szykowanie się do spania powoduje ogromny niepokój.

Hippopotomonstroseskuipedaliofobia

Kolejną dziwną fobią jest strach przed długimi słowami. A także, strach przed dziwnymi słowami. To zabawne, że do określania tego obsesyjnego lęku używane jest tak długie i dziwne słowo. Bo niby w jaki sposób możesz poprosić o pomoc, jeśli samo wymawianie problemu Cię przeraża?

Prawda jest taka, że strach nie ma za wiele wspólnego ze słowami jako takimi. Prawdziwy lęk wiąże się z niemożnością zrozumienia lub poprawnego ich wymówienia.

W głębi duszy wiemy, że chodzi przede wszystkim o strach przed zrobieniem z siebie głupka lub znajdowaniem się w niekorzystnym położeniu. Oczywiście wiąże się to też z nieśmiałością, która też często kreuje inne fobie.

Ablutofobia

Możemy śmiało powiedzieć, że każdy z nas zna kogoś, kto boi się brudu. Jest to typ ludzi, którzy myją własne ręce co pięć minut i są obrzydzone wszystkim, co może być brudne lub pokryte zarazkami. Cóż, w przeciwieństwie do takich osób istnieją ludzie, którzy odczuwają paniczny strach przed wodą i mydłem.

Plusk wody

W najbardziej skrajnych przypadkach tacy ludzie miesiącami, a nawet latami mogą żyć bez kąpieli. Myślą, że mydło i woda mogą stać się przyczyną choroby. Niektórzy nawet wierzą, że mogą utonąć pod prysznicem.

Innych przepełnia olbrzymi strach, gdy ich ciało staje się mokre lub wilgotne. Za tym strachem zwykle ukrywa się traumatyczne doświadczenie związane z czyszczeniem lub czystością.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.