Osiągnięcie spokoju umysłu jest bardzo ważnym zadaniem. Możesz prawdopodobnie wierzyć, że osiągnięcie tego stanu to mit. Coś nieosiągalnego i nierealnego. Być może znasz parę osób, które mówią “u mnie wszytko w porządku”, ale nie jesteś pewny, czy dałbyś radę sam osiągnąć taki stan. Poszukiwanie mentalnego spokoju jest wspólne nam wszystkim.
Wydaje mi się, że w kilku przypadkach lepiej jest powiedzieć “jestem zrównoważony”. Częstokroć możesz znajdować się pośrodku konfliktu, czy kłótni, a mimo to zachowywać swój balans. Oczywiście żyjemy w świecie, który stale jest coraz bardziej napięty, stresujący i dynamiczny.
Kiedy jednak uda ci się osiągnąć spokój umysłu, doświadczysz tego uczucia wewnętrznej równowagi. Co ważne, nie zależy to od tego, co dzieje się dookoła.
“Osoba, która nie żyje w zgodzie z samym sobą, to osoba, która toczy wojny przez całe życie.”
Mahatma Ghandi
Co oznacza stan mentalnego spokoju?
Jest to stabilna równowaga, którą odnajdujesz po negatywnych doświadczeniach. Jest ona jednocześnie niezależna od tych doświadczeń. Można to porównać do małej piłki zawieszonej między dwoma szczytami. Możesz być popychany w górę, w kierunku jednej z nich, ale grawitacja ściągnie cię do położenia równowagi.
Jeśli jest to silne wychylenie, możesz bujać się, wspinać w górę po obu stronach, ale ostatecznie i tak powrócisz do położenia równowagi. Osiągnięcie wewnętrznej równowagi oznacza stałą pracę.
Poniżej jednak znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci ją osiągnąć.
1. Upraszczaj swoje życie.
Staraj się mieć mniej rzeczy do zamartwiania. Jakość, a nie ilość. Powinieneś zastosować to samo kryterium do swoich relacji. Nie trwaj w destruktywnych relacjach ze znajomymi, które wyprowadzają cię z równowagi.
Ćwicz prostotę w ramach tego co posiadasz, jak na przykład swoich ciuchów. Kiedy zmieniają się pory roku, zastanów się nad elementami twojej garderoby, których nigdy nie użyłeś. Czy kiedykolwiek zamierzasz jeszcze je włożyć? Jeśli nie, oddaj je dla potrzebujących, lub sprezentuj komuś z twoich znajomych lub rodziny. W ten sposób oszczędzisz sobie trudu w porządkowaniu swojej garderoby, a zarazem możesz kogoś uszczęśliwić.
Jeśli zamierzasz coś kupić, zastanów się, czy jest ci to absolutnie niezbędne? Nie pozwól by reklamy, lub moda warunkowały twoje życie. Dzięki takiemu sposobowi myślenia będziesz mógł zwracać uwagę tylko na ważne rzeczy i tylko na nich się koncentrować. Uwolnij się!
2. Bądź obecny.
Pozbądź się obsesji na punkcie przeszłości. Jeśli nie była dobra, spróbuj teraz ją naprawić, ale przestań na nią narzekać. Pracuj nad swoją teraźniejszością. Nie powinieneś również zanadto martwić się o przyszłość. Przyszłość zależy od działań, jakie podejmujesz teraz. Skup się na tym co dzieje się tu i teraz i chwytaj życie pełną piersią.
Przeczytaj też artykuł: Wiadomość od przyszłości, teraźniejszości i przeszłości
3. Ćwicz wdzięczność i uśmiechaj się.
Postrzegaj szklankę, jako w połowie pełną, a nie pustą. Bądź wdzięczny za to co masz, nawet za te najmniejsze rzeczy. Bądź wdzięczny nawet w stosunku do samego siebie, swoich rodziców i rodziny.
Zmień również swoje nastawienie do piekarza, czy kasjerki w supermarkecie. Obdaruj ich uśmiechem. W ten sposób poprawisz nie tylko ich nastrój, ale swój również. Zauważysz jak dużo lepiej dogadujesz się ze swoimi współpracownikami. Ze wszystkimi. Uśmiech zawsze oznacza szczęście i miłość.
4. Pamiętaj, że wszystko przeminie.
Czas płynie niezależnie od tego, czy przeżywasz radosne, czy trudne chwile. Jeśli jest to dobry czas, to ciesz się nim, a jeśli jest zły – pamiętaj, że przeminie. Czas płynie swoim własnym rytmem.
Dobrym ćwiczeniem może być wcielenie się w role innej osoby. Jak rozwiązałbyś daną sytuację będąc inną osobą? Ważne jest by umieć postrzegać sytuację z innej perspektywy i nie tracić głowy. To bardzo ważne, aby zawsze starać się na osiągnięcie spokoju umysłu. Oddychaj głęboko, odnajdź wewnętrzny spokój i wycisz się. Z czasem wszystko się ułoży.
5. Kończ to co zacząłeś i zamykaj rozdziały.
Twoje okresy nauki, pracy, miłości. Również o chwile żalu. Zaczynają się, ale ty, w odpowiednim czasie, wyznaczasz im kres. Powinieneś działać cierpliwie. Miej cierpliwość do samego siebie. Wszystko w swoim czasie. Powinieneś jednak z powodzeniem kończyć to co zacząłeś, aby móc iść naprzód.
Przez większość czasu skupiamy się w naszym życiu na przeszłości, zamiast na tym co dzieje się tu i teraz. Odnalezienie mentalnego spokoju może to zmienić. Pozwala ci na odrzucenie tego co zbędne oraz na nauczenie się czerpania radości z tego co masz dziś.