Odchudzanie jest czymś, co chodzi po głowie wielu osobom. Nasze społeczeństwo gloryfikuje wygląd zewnętrzny oraz czyni go wartością samą w sobie. Nie powinno tak być, ponieważ nie możemy uważać kogoś za lepszego czy gorszego, zależnie od jego poziomu atrakcyjności.
Ta stała troska o mieszczenie się w standardach piękna oraz łaknienie akceptacji innych osób jest częściowo powodem wielu zaburzeń psychologicznych związanych z idealną figurą, m.in. anoreksją lub bulimią. Ponadto ludzie desperacko szukają cudownych sposobów na odchudzanie.
Jednak jak ze wszystkim, również tutaj istnieje druga strona monety. Chociaż idealizowanie fizyczności oraz obsesja na punkcie wagi nie jest niczym dobrym, nie powinniśmy również zaniedbywać naszego ciała.
Za otyłością niemal zawsze kryją się emocje. W takich przypadkach ludzie używają jedzenia jako doraźnego lekarstwa, aby ukryć swoje problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Dlatego ważne jest, abyśmy połączyli techniki poznawcze, emocjonalne oraz behawioralne, by pomóc je kontrolować.
Zapomnij o cudownych dietach, ponieważ niemal zawsze opierają się na oszustwie. Wszystko, co robią, to zabierają Twoje pieniądze oraz motywację, podczas gdy Ty zdajesz sobie sprawę, że odchudzanie na nic się zdało. Mogą być też niebezpieczne dla Twojego zdrowia.
Jedynym sposobem na odchudzanie jest zindywidualizowana dieta stworzona przez profesjonalistę oraz uzupełniana zdrową porcją ćwiczeń fizycznych. To najprostsze, a zarazem najbardziej skomplikowane rozwiązanie. Czy wiesz jak tego dokonać? Psychologia może pomóc.
Odchudzanie z psychologicznego punktu widzenia
Psychologia to dziedzina, która może zaoferować wiele technik samokontroli. Nadwaga to często konsekwencja impulsywnych “rajdów na lodówkę” lub braku ruchu fizycznego. A kiedy ludzie widzą jak przybierają na wadze, dość często zaczynają tracić morale oraz pozostawiają samych siebie na pastwę losu i impulsywności.
Aby przełamać ten cykl, pierwszym krokiem jest przygotowanie się na podjęcie działania. Innymi słowy, postaw sprawę jasno i uświadom sobie, że chcesz się zmienić oraz jesteś gotów na włożenie w to całej swojej energii. To nie będzie proste, jednak poczujesz spełnienie, kiedy tylko osiągniesz swój cel.
Stosuj mniejsze talerze
Często jemy i jemy, aż nasze talerze staną się puste. Jemy tylko dlatego, że jedzenie nadal przed nami stoi, nawet kiedy nie czujemy już głodu. Wydaje się to oczywiste, jeśli jednak decydujesz się na odchudzanie, pozbądź się wszystkich olbrzymich talerzy ze swojej kuchni oraz zaopatrz się w mniejsze. W ten sposób będziesz w stanie serwować sobie odpowiednią porcję posiłku, nie mniej, nie więcej.
Możesz zawsze zdecydować się na dokładkę, jednak wracanie do kuchni, nakładanie jedzenia oraz zabieranie się za drugi talerz sprawi, że głęboko się zastanowisz, zanim to zrobisz.
Chodź do sklepu, kiedy nie czujesz głodu
Jeżeli wybierasz się na zakupy głodny, prawdopodobnie kupisz produkty bogate w kalorie, takie jak przetwarzane ciasta, czekoladę itd. Najlepiej udać się do sklepu zaraz po posiłku, abyś podczas wyboru produktów mógł kierować się mózgiem, a nie żołądkiem. Podobnie, jeśli możesz uniknąć posiadania tego typu jedzenia w domu, o wiele łatwiej będzie oprzeć się pokusie.
Brak diet niskokalorycznych
Chociaż nie zaleca się jadania wysokokalorycznych produktów, nie jest też dobrym pomysłem niskokaloryczna dieta na odchudzanie, która tylko sprawi, że będziesz odczuwać głód. Jeżeli nie czujesz sytości po posiłku, najprawdopodobniej później zabierzesz się za wysokokaloryczną żywność. Dlatego jedz zdrowo, ale nie bądź głodny.
Tolerancja dla emocji
Ludzie często wykorzystują objadanie się, aby zatuszować negatywne emocje. Służy to zarówno jako pozytywna, jak i negatywna motywacja. Za każdym razem kiedy czujesz się źle, zaglądasz do lodówki lub spiżarni. W ten sposób negatywne emocje ustępują, a Twoje samopoczucie ulega poprawie.
Problem polega na tym, że czujesz się lepiej tylko na chwilę, a zaraz potem zaczynasz mieć wyrzuty sumienia. Dlatego musisz się nauczyć jak radzić sobie ze swoimi emocjami, jak zaakceptować je jako część siebie, ani jak nie uciekać przed nimi poprzez umieszczanie je w żołądku.
Jadaj sześć posiłków na dzień
Chodzi o to, aby unikać uczucia głodu oraz objadania się w ramach rekompensaty. Podobnie jak nie zaleca się stosowania diet niskokalorycznych, nie powinno się też jadać tylko kilka razy w ciągu dnia, jako że grozi to podjadaniem między posiłkami. Lepiej jadać sześć porządniejszych posiłków dziennie, aby nie pojawiały się między nimi przerwy wypełnione głodem oraz pokusami.
Nie zakazuj sobie żadnego jedzenia
Wszystko, co zakazane, w końcu staje się obiektem pragnień, dlatego nie zakazuj sobie żadnych produktów. Nie oznacza to, że możesz jadać co chcesz o jakiejkolwiek porze, jednak można się rozpieścić przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób usuniesz to ze swojej głowy, jeśli nie będzie to tak kuszące.
Myśl racjonalnie o jedzeniu
Większość produktów spożywczych najprzyjemniejszych dla naszego podniebienia oraz mózgu jest najmniej zdrowa. Dobrą strategią jest zachowanie racjonalnego dialogu wewnętrznego dotyczącego jedzenia, które postawiasz skonsumować. Odchudzanie stanie się wtedy o wiele prostsze.
Na przykład jeśli chcesz zjeść kanapkę z parówką, możesz powiedzieć sobie, że jest to niezdrowe jedzenie zrobione z mięsa słabej jakości zmieszanego z cukrem, a jedyne co może mi to ofiarować to chwila przyjemności. Czy nadal chcesz ją zjeść?
Oprócz powyższych strategii, nie zapomnij, aby dziennie ćwiczyć, nawadniać organizm, otaczać się ludźmi z zaufanego kręgu, stawiać czoła wyzwaniom z integralnością oraz poszukać rozwiązań, które działają. Jeżeli jesteś w stanie zastosować te techniki w życiu codziennym, zanim się obejrzysz, coś co kiedyś było dla Ciebie niewykonalne, np. odchudzanie, stanie się nawykiem w przyszłości.