Niedobór witaminy D i nastrój – jaki jest związek?

Czy myślisz, że ludzie przesadzają, gdy mówią, że pochmurne dni źle wpływają na ich nastrój? Czy ktoś podał w wątpliwość Twoje słowa po tym, gdy powiedziałeś, że zima Cię przygnębia? Nie jesteś sam! Poświęć chwilę na przeczytanie naszego artykułu, by dowiedzieć się, jaki związek łączy niedobór witaminy D i kiepski nastrój.

Niedobór witaminy D

Czy kiedykolwiek czułeś się przygnębiony zimą i jesienią? Czy pochmurne, deszczowe dni przygnębiają Cię? To wszechobecne uczucie, które wpływa na Twój nastrój, może być spowodowane przez niedobór witaminy D spowodowany zmniejszeniem ekspozycji na światło słoneczne. Czy spędzasz ostatnio mniej godzin na świeżym powietrzu?

Czy więc brak słońca i niedobór witaminy D naprawdę może spowodować taką zmianę nastroju? Rzeczywiście, witamina D odgrywa ważną rolę jako regulator pracy neuroprzekaźników związanych z nastrojem.

Czytając nasz dzisiejszy artykuł dowiesz się nieco więcej o tej witaminie, wpływie jej niedoboru na nasz organizm oraz o tym, co możesz zrobić, aby uzyskać optymalny jej poziom we krwi.

„Och, światło słoneczne! Najcenniejsze złoto, jakie można znaleźć na Ziemi ”.
-Roman Payne-

Niedobór witaminy D – co o niej warto wiedzieć?

Witaminy to substancje umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W szczególnym przypadku witaminy D jej główną funkcją jest regulacja poziomu wapnia i fosforanów. Jest to między innymi niezbędny składnik do uformowania naszego szkieletu.

Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy u dzieci i osteomalacji u dorosłych. Inną funkcją tego związku chemicznego jest regulowanie pracy naszego układu odpornościowego, sprzyjając w ten sposób przekształcanie monocytów w makrofagi.

Możesz uzyskać tę witaminę na trzy podstawowe sposoby:

Kapsułka witaminy D

  • Poprzez spożywane pokarmy, takie jak wątroba dorsza i tłuste ryby – czyli na przykład tuńczyk, łosoś, makrela i sardynki. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one znaczne ilości witaminy D.W mniejszym stopniu można również dodać do tej listy wątrobę wołową, żółtka jaj i dziko rosnące grzyby.
  • Poprzez suplementy diety.
  • I na koniec, poprzez syntezę zachodzącą w skórze w wyniku ekspozycji na promienie UVB wchodzące w skład światła słonecznego. Tak naprawdę większość witaminy D w ludzkim organizmie powstaje właśnie w ten sposób.

Jaka jest rola witaminy D w regulowaniu naszego nastroju?

Istnieją dowody na to, że witamina D reguluje funkcjonowanie enzymu, który przekształca tryptofan w serotoninę. Ta ostatnia substancja jest ważna ze względu na swą rolę w regulowaniu naszego samopoczucia.

Na przykład odgrywa istotne znaczenie w poprawie nastroju oraz zmniejszaniu agresywności i impulsywności itp. Oprócz tego bierze udział w rozwoju mózgu dziecka w czasie ciąży.

Ponadto według badań istnieje wyraźna korelacja między niedoborem witaminy D a sezonowymi zaburzeniami afektywnymi obserwowanymi u 10% ludzkiej populacji. To wyjaśniałoby korzystne efekty fototerapii u pacjentów z tym schorzeniem.

Wydaje się zatem, że niedobór witaminy D może wiązać się z większą częstością objawów depresyjnych i lękowych. Oczywiście o ile specjaliści nie mają innej możliwości ustalenia oczywistego związku przyczynowo-skutkowego.

Naprawdę bardzo trudno jest stwierdzić jednoznacznie, czy niedobór witaminy D jest przyczyną depresji, czy też depresja jest przyczyną niedoboru witaminy D. Głównie ze względu na zmniejszenie ekspozycji na promienie ultrafioletowe i brak troski o prawidłowe odżywianie.

Na razie więc zweryfikowano tylko współistnienie obu tych okoliczności. Dlatego też żadne badania nie potwierdzają skuteczności suplementów witaminowych w zmniejszaniu objawów depresji.
Ale oprócz samych tylko objawów emocjonalnych niedobór witaminy D może wiązać się z pojawieniem się innych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak na przykład:

Choroba Alzheimera

Wiemy, że pochodzenie tej tak okrutnej w skutkach choroby jest nadal nieznane. Specjaliści uważają, że ma ona wiele różnych przyczyn. Jednak wyniki niektórych badań wykazały, że ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera jest zauważalnie wyższe u osób z niedoborem witaminy D.

Autyzm

Jest to kolejne zaburzenie mające wiele różnych przyczyn. Tak naprawdę naukowcy wciąż nie są w stanie określić jednego konkretnego powodu występowania tego schorzenia. Jednak ze względu na rolę kalcyferolu i serotoniny w rozwoju mózgu zgadzają się oni, że niedobór witaminy D może wpływać na rozwój zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD).

Witamina D

Dowody wskazują, że ryzyko rozwoju ASD można zmniejszyć, jeśli kobiety w ciąży będą dodatkowo zażywać witaminę D.

Psychoza

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że uczestnicy, którzy mieli pierwszy w swoim życiu epizod o charakterze psychotycznym, mieli znacznie niższy poziom witaminy D niż zdrowe osoby.

Inne badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że młodzi mężczyźni, którzy przyjmowali tę witaminę jako suplement diety, cechowali się nawet trzykrotnie mniejszym ryzykiem rozwoju psychozy niż ci, którzy tego nie robili.

Słoneczko drogie, proszę Cię – świeć na mnie!

Teraz jest już jasne, że nie można ustalić, czy niedobór witaminy D jest przyczyną zaburzeń psychicznych. Jednak korzyści zdrowotne wynikające z ekspozycji na światło słoneczne i jego wpływ na nasz nastrój są dobrze znane.

Dlatego możesz i powinieneś stymulować produkcję witaminy D tak bardzo, jak możesz, spędzając czas na świeżym powietrzu, nawet w zimie. Nawet mimo tego, że gruba odzież częściowo ogranicza Twoją ekspozycję na promienie słoneczne.

Jest to szczególnie ważna informacja dla osób starszych, które często spędzają więcej czasu w pomieszczeniach. Witamina D jest ważna dla zachowania masy kostnej, poza wszystkimi wymienionymi powyżej aspektami. W związku z tym należy zachęcać każdą starszą osobę w swoim domu na wychodzenie na świeże powietrze. Zachowaj we wszystkim jednak ostrożność i umiar.

Na koniec pamiętaj także o tym, że ważne jest, aby zwracać uwagę na swoją dietę, szczególnie w miesiącach, kiedy ekspozycja na słońce jest ograniczona. Dlatego spożywaj pokarmy bogate w witaminę D. W przypadku niedoborów skonsultuj się z lekarzem, który doradzi Ci, jakie suplementy są dla Ciebie najlepsze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Balanzá-Martínez, V. (2017). Suplementos nutricionales en los trastornos psicóticos. Actas Española de Psiquiatría, 45(1), 16-25

Escaffi, M. J., Miranda, M., Alonso, R., & Cuevas, A. (2016). Dieta mediterránea y vitamina D como potenciales factores preventivos del deterioro cognitivo. Revista Médica Clínica Las Condes, 27(3), 392-400

Hewison M (2010). Vitamin D and the immune system: new perspectives on an old theme. Endocrinol Metab Clin North Am. 39(2):365-79

Holick MF (2007). Vitamin D deficiency. New Engl J Med. 357:266-81

Patrick, RP y Ames, BN (2014). La hormona de la vitamina D regula la síntesis de serotonina. Parte 1: relevancia para el autismo. The FASEB Journal , 28 (6), 2398-2413

Stewart A. E. et al. Possible contributions of skin pigmentation and vitamin D in a polyfactorial model of seasonal affective disorder. Medical Hypotheses. 2014; 83(5):517-525

Scroll to Top