Negatywne i obsesyjne myśli mogą sprawić, że poczujemy się jak w pułapce. Światło gaśnie, a nadzieja znika. Uczenie się przekształcania negatywnych myśli w pozytywne jest czymś więcej niż koniecznością, jest narzędziem do przetrwania i utrzymania zdrowia. Pomaga zmniejszyć ciężar lęku i iść naprzód bez strachu.
Eksperci psychologii emocjonalnej twierdzą, że dopuszczalne jest posiadanie do trzech negatywnych myśli dziennie. W końcu nie chodzi o to, aby przestać postrzegać rzeczywistość, o przymknięcie oczu na trudności, lęk i zmartwienia. Kluczem jest nie dać przejąć kontroli schematom myślowym, które nie pozwalają wejść odporności, wytrwałości, motywacji lub osobistemu rozwojowi. Negatywne myśli to temat, któremu poświęcimy dzisiejszy artykuł.
Pomyślmy: wszyscy mamy myśli tego kalibru. Te, które w pewnym momencie zwiększają swoją objętość i zaczynają wmawiać nam bardzo charakterystyczne przesłania: “nie jesteś nic wart, nie poradzisz sobie z tym, nie uda Ci się, bez względu na to, jak bardzo się postarasz zawsze skończy się tak samo…” Jesteśmy ludźmi, a umysł ma tendencje do dryfowania w negatywne myśli częściej, niż byśmy chcieli.
Słynne laboratorium neuroobrazowania na Uniwersytecie Kalifornijskim pokazuje, że każdy z nas ma do 70 000 myśli dziennie. I tak, większość z nich to myśli negatywne, ograniczające i frustrujące. Jednak w obliczu tej obecności istnieje tylko jedna możliwa opcja: zaakceptuj te myśl i zmień je. Zobaczmy, jak przekształcić myśli negatywne w pozytywne.
“Obsesyjne myśli są jak drewno, które podsyca ogień gniewu. Ogień, który można wygasić jedynie poprzez kontemplację rzeczy z innej perspektywy”.
-Daniel Goleman-
Naucz się przekształcać negatywne myśli w pozytywne
Negatywny stan emocjonalny kończy się generowaniem negatywnych myśli i karmieniem się nimi. Jest to coś, co większość z nas rozumie, ale nie zawsze jesteśmy w stanie to dostrzec. I nie robimy tego, ponieważ nie dajemy sobie czasu ani właściwych strategii, aby lepiej zarządzać tymi szkodliwymi emocjami.
Na przykład odnosimy się do tego uczucia, kiedy czasami wracamy z pracy, gdzie zmęczenie, dyskomfort i zmartwienie krążą wokół nas jak księżyc krąży wokół słońca. Nie chcemy jednak zwracać na niego uwagi, wolimy się rozłączyć i nie zagłębiać w źródło problemów, w te czarne dziury, które stają się coraz większe, ale na które nie chcemy patrzeć.
Z dnia na dzień te negatywne emocje zmieniają nasz wewnętrzny dialog i jakość naszych myśli. Dyskomfort i frustracja powodują kiełkowanie tych mentalnych wzorców, w których jest miejsce tylko dla negatywnego dialogu. Jeśli ten stan utrzymuje się przez długi czas to tak, jakbyśmy zostawiali otwarte drzwi dla depresji i zaburzeń lękowych.
Identyfikuj negatywne myśli i akceptuj je bez oporu
Uniwersytet Rhode Island (2012) opublikował interesujące badanie w czasopiśmie Pshychology and Aging, aby dowiedzieć się, jak negatywne myśli wpływają na każdy przedział wiekowy. Wyniki były bardzo jasne. Niezależnie od tego, czy jesteśmy młodzi, czy już w zaawansowanym wieku, te psychologiczne realia prowadzą do wewnętrznej udręki i często są przyczyną wielu chorób.
Pierwszą kluczową strategią przekształcania negatywnych myśli w pozytywne jest umiejętność rozpoznawania negatywnego dialogu. To, co na początku może nas zaskoczyć, jest oczywiste: nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim stopniu jesteśmy przedmiotem obsesyjnych, negatywnych i ograniczających nas myśli.
- Musimy wykryć te negatywne myśli. W tym celu nie ma nic lepszego niż prowadzenie dziennika i pisanie w określonym momencie dnia, jakie myśli krążą nam po głowie.
- Negatywne myśli nie powinny być ukrywane, ani blokowane. Chodzi o zaakceptowanie ich takimi, jakie są, w najczystszej formie. Po wykryciu negatywnych myśli, drugi krok to niewątpliwie ich zmiana w myśli pozytywne.
Kontrastuj, obalaj, osłabiaj
Czy te negatywne myśli są uzasadnione? Jaki mam dowód, że to, co myślę, może się wydarzyć w 100%? Musimy zrozumieć, że sam fakt, że o czymś pomyślimy nie oznacza, że jest to prawdą. Umysł jest kłamcą, sprawia, że przeżywamy wiele złych momentów, daje się ponieść wiatrowi lęku, daje się przykryć przez cień strachu i konieczność pozostania w naszej strefie komfortu.
Zbadaj Twoje myśli pod lupą, jedną po drugiej i szukaj dowodów, które zaprzeczą lub potwierdzą każdy z tych pomysłów.
Kolejnym kluczem do transformacji negatywnych myśli jest wystawienie ich na próbę.
Zmodyfikuj Twoje myślenie
Przeformułowywanie naszych myśli w bardziej pozytywne zawsze ujmuje im negatywnej mocy. Jednak musimy to zrobić dobrze i nie dać się ponieść naiwnej i nierealistycznej pozytywności. Zobaczmy kilka przykładów.
- Wyrzucą mnie z pracy ⇔ Na dzień dzisiejszy nie ma dowodów, że tak się stanie, poza tym, że pracuję dobrze. Z drugiej strony, na wypadek, gdyby tak się stało, wiem, że muszę być przygotowany. Muszę więc przygotować inne wyjścia na wypadek, gdy to miało się stać, a w międzyczasie będę dawał z siebie wszystko w mojej obecnej pracy.
- Myślę, że mój partner nie kocha mnie tak, jak wcześniej ⇔ Jakie mam na to dowody? Jeśli naprawdę tak myślę, powinienem z nim porozmawiać. Muszę zrozumieć, że nad związkiem trzeba pracować każdego dnia, a jeśli moje nastawienie jest negatywne tylko pogorszę sytuację.
- Boję się, mam wrażenie, że coś złego się stanie ⇔ Co sprawia, że tak myślę? Czy coś w moim życiu jest nie tak? Muszę zrozumieć, że dziś wszystko jest w porządku, nic mi nie jest, moja rodzina jest bezpieczna. Najlepiej jest skupić myśli na innych rzeczach, rozpocząć nowe projekty, nowe hobby, aby znaleźć motywację do działania.
Wyrzuć negatywne emocje i wstrzyknij sobie pozytywne emocje
Na początku wskazywaliśmy, że emocje warunkują jakość naszych myśli. W ten sposób strategia zatrzymania biegu tych negatywnych, fatalistycznych i obsesyjnych myśli polega na przytuleniu do serca pozytywnych emocji.
Często niewielka zmiana w naszej rutynie może prowadzić do ważnej zmiany. Samotne spędzenie wolnego czasu przynosi ulgę i dobre samopoczucie. Podobnie jak praktyki, takie jak mindfulness, terapie artystyczne, a także spotykanie nowych ludzi zawsze przynoszą korzyści.
Umysł często staje się negatywny. Kiedy tak się dzieje, nie ma nic lepszego niż otworzyć okno tak, aby się dotlenił, aby dostrzegł nowe perspektywy i możliwości. Zastosujmy to w praktyce, nauczmy się kontrolować nasze myśli.