Nauka wytrwałości: czy wiesz, dlaczego jest tak ważna?

Dziewczyna na tle gwieździstego nieba - nauka wytrwałości

Czy można nauczyć się wytrwałości? Oczywiście! Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda nauka wytrwałości.

Nauka wytrwałości z pewnością pomoże nam stawić czoła wyzwaniom, które staną na naszej drodze. Dzięki naszej sile psychologicznej będziemy w stanie osiągnąć postawione sobie cele, dać sobie radę z przeciwnościami oraz znaleźć w sobie samozaparcie, aby nigdy się nie poddawać.

Być może nauka wytrwałości nie pomoże nam osiągnąć szczęścia związanego ze spełnianiem naszych marzeń. Jednak z pewnością da nam coś jeszcze ważniejszego: poczucie dumy z samych siebie.

Pozwoli nam stać się ludźmi, którzy mają odwagę stawić czoła wyzwaniom, jakie rzucam im życie, którzy biorą swoje szczęście we własne ręce, którzy nie rozumieją, czym jest poddawanie się i którzy będą się podnosić za każdym razem, gdy upadną.

Laozi twierdził, że wytrwałość to podstawa wszystkich działań. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: nikt nie uczy nas jak można ją zdobyć ani jak ją rozwijać.

Nie rozumiemy, w jaki sposób ta część naszej osobowości rozwija się i pomaga nam osiągnąć nasze cele. Często otrzymujemy ją od naszych najbliższych: ojców i matek. To właśnie ich działania, zachowania i dążenia, jak również zachowania innych ważnych dla nas osób, stanowią dla każdego z nas niesamowitą inspirację.

Dziewczynka z lampkami

Bez wątpienia byłoby cudownie, gdybyśmy przychodzili na świat z wytrwałością zapisaną w naszych genach.

Jedne z najnowszych badań podkreślają, że wytrwałość to doskonałe psychologiczne ćwiczenie z oporem, które okazuje się pomocne nie tylko w dążeniu do osiągnięcia naszych celów. Umiejętność wytrwałości wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia depresji i stanowi doskonałą strategię w radzeniu sobie z niepewnością.

To część naszej psychiki, którą zdecydowanie należy maksymalnie rozwinąć.

“Jeśli chcesz odnieść sukces w życiu, uczyń wytrwałość swoim przyjacielem duszy, doświadczeniem swojego mądrego doradcy, ostrzeżeniem starszego brata i nadzieją swojego genialnego opiekuna.”

-Joseph Addison-

Nauka wytrwałości: podstawa wytrzymałości widocznej każdego dnia

Niedawno w magazynie Journal of Abnormal Psychiatry opublikowano badania, które zwróciły uwagę wszystkich osób zainteresowanych psychologią i rozwojem osobistym. Przeprowadzono je na Uniwersytecie Pensylwanii, a dane zawierające niezwykle ciekawe informacje zbierano przez dwie dekady.

Pierwsze odkrycie to fakt, że u najbardziej wytrwałych osób – tych, które stawiają sobie cele i ze wszystkich sił starają się je osiągnąć – zmniejsza się ryzyko wystąpienia ataków paniki, niepewności i depresji.

Według badań nauka wytrwałości pomogła grupie około 3.300 kobiet i mężczyzn rozwinąć sposób myślenia cechujący się o wiele większą wytrzymałością.

Osoby o sporej dozie wytrwałości nie dają się aż tak łatwo przygnieść swoim problemom. Nie myślą obsesyjnie o negatywnych sytuacjach, a zamiast tego wykorzystują podejście poznawcze, bazując na rozwiązywaniu problemów, kreatywności i pozytywnych myślach.

Takie osoby są również bardzo uparte w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Chcą się rozwijać, a nie stać w jednym miejscu. Poza tym cały czas mają w głowie swoje cele, marzenia i pragnienia. Wszystko to stanowi niesamowitą motywację i nie zostawia miejsca na strach, uczucie bezradności ani negatywne myśli.

Nauka wytrwałości – jak się do tego zabrać?

Już wiele lat temu neurobiolodzy odkryli, że dopamina ma związek z wytrwałością i zachowaniami proaktywnymi. Dr Joe Z. Tsien, jeden z dyrektorów Instytutu Neurobiologii na Georgia State University podkreśla, że każdy z nas może zwiększać uwalnianie tego neuroprzekaźnika tworząc nowe nawyki, stawiając sobie jasno określone cele i zachowując motywację.

Oto kilka podejść psychologicznych, które możesz wykorzystać w codziennej nauce wytrwałości:

Wybieranie jasno określonych celów

Bez jasno określony celów nie uda Ci się niczego osiągnąć. Gdy nie ma celu, nie ma również nadziei. Trzeba mieć świadomość, że nasz umysł żywi się marzeniami, a jeśli nie zamienimy ich w określone i realistyczne cele, nie uda nam się znaleźć motywacji.

Samokontrola

Kiedy na naszym osobistym horyzoncie pojawia się cel, nie ma już odwrotu. Musimy połączyć nasze starania i pomysły, starając się do niego dotrzeć. Aby tego dokonać, należy w skuteczny sposób zarządzać takimi obszarami jak zniechęcenie, frustracja, niepewność lub stres. Dlatego też samokontrola stanowi klucz w nauce wytrwałości.

Pozytywne nastawienie

Pozytywne myślenie, uczucie skuteczności, pewność siebie i dobre nastawienie to podstawowe elementy, które pomagają na osiągać cele. Poza tym wytrwałość jest ściśle związana z pozytywnym nastawieniem, które nie pozwala pojawić się negatywnym i restrykcyjnym emocjom.

Nie poddawaj się

Spełniaj swoje marzenia. Pokonaj depresję. Trenuj na zwody lub opanuj nową umiejętność. Bądź z siebie dumna. Wszystko to bazuje na jednym, najważniejszym założeniu: nie poddawaj się. Jednak możesz zrobić krok w tył, aby postawić sobie nowe cele i nabrać jeszcze większego impetu.

Chłopiec patrzący na świecę - nauka wytrwałości

Możesz również zatrzymać się na chwilę, aby zastanowić się i spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy. Ale nigdy nie powinnaś trwać w bezruchu, uwięziona w uczuciu zniechęcenia i rezygnacji. Właśnie dlatego nauka wytrwałości to ćwiczenie, które oddziałuje niezwykle mocno na motywację i zdrowie.

Każdy z nas może nauczyć się wytrwałości, aby mieć pewność, że nasze zasoby i potencjał działają na naszą korzyść. Doprowadzi to do poprawy naszego samopoczucia oraz zachęci do pójścia naprzód, krok za krokiem, każdego dnia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Nur Hani Zainal and Michelle G. Newman. “Relation Between Cognitive and Behavioral Strategies and Future Change in Common Mental Health Problems Across 18 years.” Journal of Abnormal Psychology (First published online: May 2, 2019) DOI: 10.1037/abn0000428
Scroll to Top