Pandemia. Brexit. Kryzys społeczny w Stanach Zjednoczonych. Ataki terrorystyczne. Wpływ technologii na nasze życie. Teoria czarnego łabędzia, której autorem jest Nassim Taleb, definiuje wiele z tych zjawisk, które bez wątpienia zakłóciły naszą równowagę osobistą, psychologiczną, ekonomiczną i polityczną. Wiele osób zgadza się, że żyjemy w okresie, który jest bardziej niż odpowiednio reprezentowany przez tę teorię.
Niewątpliwie żyjemy w nieprzewidywalnych czasach. Doświadczamy ciągłych kryzysów, ale wydaje się, że nigdy nie jesteśmy na nie przygotowani. Niepokoją, zaskakują i powodują utratę równowagi. To dynamika, której nikt nie lubi.
Jeśli jest jedna rzecz, której my, ludzie, mamy tendencję pragnąć, to jest nią stabilność. Nasze mózgi nie tolerują szczególnie dobrze zmian, niepewności i nieoczekiwanych zdarzeń. Prawdopodobnie dlatego mamy tendencję do popadania w rutynę i przyjmujemy za pewnik, że dzisiejsza stabilność utrzyma się jutro. Nie pozostawiamy miejsca na chaos, możliwość katastrofy czy zmianę o 180 stopni.
Jednak osoby takie jak Nassim Taleb zachęcają nas do uświadomienia sobie tego. Taleb twierdzi, że powinniśmy mieć na uwadze, że nieoczekiwane zawsze czai się za rogiem i że musimy być na nie przygotowani.
Nassim Taleb i teoria czarnego łabędzia
Kiedy słyszysz termin “czarny łabędź”, możesz pomyśleć o psychologicznym horrorze o tym samym tytule z 2010 roku, w którym występuje Natalie Portman. Jednak każdy ekspert od ryzyka ekonomicznego doskonale zdaje sobie sprawę z tej metafory w życiu codziennym.
Libański eseista Nassim Taleb po raz pierwszy przedstawił teorię czarnego łabędzia w swojej książce The Black Swan: The Impact Of The Highly Improbable w 2008 roku. Jego teoria jest prosta. Dotyczy faktu, że na świecie duży wpływ mają rzadkie i trudne do przewidzenia zdarzenia. Jego propozycja skupia się na świecie rynków i inwestycji gospodarczych.
Jednak od czasu publikacji jego pracy wiele dziedzin zaczęło integrować jego teorię. Jest tak, ponieważ nie można zaprzeczyć, że codzienność naznaczona jest wydarzeniami, które zdarzają się nieoczekiwanie. Zarówno duże sceny publiczne, jak i sfery najbardziej prywatne i osobiste są uwarunkowane tego rodzaju sytuacjami. Są to wydarzenia, które rzucają nami na różne strony, wstrząsają ziemią pod naszymi stopami – a nie zawsze mamy środki, by sobie z nimi poradzić.
Oto elementy teorii czarnego łabędzia Nassima Taleba.
Są to zdarzenia o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia
Wiele z tych rzeczy jest oczywiście możliwych. Mimo to prawie nikt ich nie przewiduje. Z tego powodu nie uznano ich za prawdopodobne, a tym bardziej nie pomyślano, że mogą zdarzyć się tak szybko. Nassim Taleb sformułował tę teorię w oparciu o doświadczenie, jakie napotkali odkrywcy z XVII wieku, gdy przybyli do Australii.
Do tego czasu zakładano, że wszystkie łabędzie są białe. Jednak po dotarciu do Australii odkryto istnienie czarnych łabędzi. Myśląc w ten sam sposób, wszyscy wiemy, że istnieją czarne łabędzie. Jednak przyjmujemy za pewnik, że nigdy ich nie zobaczymy. To samo dzieje się z przeciwnościami losu, kryzysami i katastrofami. Wiemy, że mogą się zdarzyć, ale nie oczekujemy ich, ani jutro, ani nawet pojutrze.
Mają wielki wpływ
Kiedy przybywa czarny łabędź, wszystko się zmienia. Jego wygląd wstrząsa niemal każdym scenariuszem: społecznym, ekonomicznym, politycznym, a nawet kulturowym. Tego typu sytuacje zmieniają wszystko. Fale ich uderzenia docierają do niemal każdego obszaru naszej rzeczywistości. Co więcej, mają tendencję do zaskakiwania nas, gdy nie mamy do dyspozycji zasobów ani strategii radzenia sobie.
Przewidywalność z perspektywy czasu
Ta cecha jest uderzająca i bez wątpienia wielu z nas jej doświadczyło. Chodzi o to, że po kryzysie nigdy nie brakuje wypowiedzi ekspertów i nie tylko ekspertów, którzy najwyraźniej widzieli, że nadchodzi. Co gorsza, będą twierdzić, że katastrofy można było uniknąć.
W trudnych czasach zawsze pojawiają czarne łabędzie
Epidemiolodzy od wielu lat ostrzegają przed pojawieniem się nowych pandemii. Z tego powodu społeczność naukowa nie klasyfikuje obecnej sytuacji w kategoriach teorii czarnego łabędzia. To samo dzieje się z wydarzeniami takimi jak Brexit, wzrost terroryzmu czy sposób, w jaki technologie zmieniają nasze życie.
To prawda, że pewne wydarzenia zdarzają się zupełnie nieoczekiwanie. Wydarzenia, które wydają się mieć zerowe prawdopodobieństwo wystąpienia. Jednak istnieje pewna dynamika i realia, które na co dzień pozostawiają nam wskazówki wskazujące na prawdopodobieństwo wystąpienia takich zdarzeń w rzeczywistości.
Dlatego chociaż prawdą jest, że wielu rzeczy, które wydarzyły się w ostatnim czasie (i które się zdarzą) nie da się uniknąć, musimy być przygotowani, aby sobie z nimi poradzić.
Z tego powodu powinniśmy przygotować się mentalnie i zaakceptować, że świat jest nieprzewidywalny. To pozwoli nam trochę lepiej stawić czoła przeciwnościom losu. To nie jest łatwe zadanie. Niemniej jednak jest to mechanizm, który wszyscy możemy rozwinąć. Co więcej, jest to umiejętność, która niewątpliwie umożliwi nam znacznie skuteczniejsze poruszanie się w tej konkretnej epoce. Epoce, w której czarne łabędzie mają niefortunną tendencję do coraz częstszego pojawiania się.
https://lamenteesmaravillosa.com/la-teoria-del-cisne-negro-de-nassim-taleb/
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Taleb, Nassim (2011) El cisne negro. El impacto de lo altamente improbable. Madrid: Paidós