Najczęstsze przyczyny niepewności i sposoby ich przezwyciężenia

Istnieje wiele powodów, dla których możesz czuć się niepewnie: strach przed porażką, bycie negatywnie docenianym lub brak zaufania do siebie. Sugerujemy kilka strategii, które pomogą Ci poczuć się bezpieczniej.

Smutna kobieta, przedstawiająca przyczyny niepewności.

Niepewność może mieć różne źródła. Możesz czuć się bezpiecznie w kwestii swoich zdolności intelektualnych, ale niepewny w swoich umiejętnościach społecznych. Niepewność przejawia się również często w zachowaniach, takich jak nadmierna troska o wygląd fizyczny lub pokazywanie lub ukrywanie jakiejś szczególnej cechy osobowości. Dzisiaj omówimy najczęstsze przyczyny niepewności.

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia doświadczy poczucia niepewności i braku pewności siebie. W poniższym artykule omówimy najczęstsze przyczyny braku bezpieczeństwa i zaproponujemy kilka pomysłów na ich przezwyciężenie.

Przyczyny niepewności

Oczywiście każdy z nas jest inny. Wszyscy mamy różne cechy osobowości, przeszliśmy różne doświadczenia i żyjemy w innych warunkach społecznych. Jednak niektóre z najczęstszych przyczyn niepewności są następujące:

1. Niepewność z powodu strachu przed porażką

Doświadczenia niepowodzeń, zwłaszcza niedawnych, mają tendencję do negatywnego wpływu na Twoją pewność siebie. Chociaż każdy z nas kiedyś poniósł porażkę, a chwile odrzucenia lub straty są częścią życia, nie zawsze jesteś w stanie zarządzać nimi w najbardziej konstruktywny sposób.

Z reguły sytuacje takie jak utrata pracy, rozstanie lub nieoczekiwany problem zdrowotny często budzą w Tobie poczucie porażki i frustracji.

Sposób, w jaki na Twoją samoocenę wpływają różne okoliczności, powoduje, że zaczynasz postrzegać siebie w negatywnym świetle. Sprawia to również, że wyobrażasz sobie, że inni ludzie oceniają Cię z taką samą surowością i że mogą nawet celebrować Twoje porażki.

kobieta z wątpliwościami

2. Strach przed negatywną opinią

Twoja niepewność może być również spowodowana obawą przed negatywną oceną. Widząc, że jesteś zdemaskowany lub czując, że możesz być obiektem krytyki lub komentarzy, możesz czuć się niespokojny, a w konsekwencji generować poczucie niepewności.

Wiele z tego strachu pochodzi z negatywnych doświadczeń z dzieciństwa lub młodości. Jeśli wychowałeś się w środowisku, w którym umiejętności i oceny były bardzo ważne, być może zbudowałeś nadmiernie sztywne i nieosiągalne standardy mierzenia własnych osiągnięć.

Podobnie strach przed negatywną oceną powoduje, że pielęgnujesz negatywne przekonania na swój temat i skupiasz się na tym, jak myślisz, że inni Cię postrzegają. Oznacza to, że masz tendencję do posiadania wizji świata bez niuansów. Innymi słowy, wierzysz, że wszystko pójść dobrze lub źle. Nie widzisz kompromisu i nie pozwalasz sobie nawet pomyśleć, że pewne rzeczy są poza Twoją kontrolą.

Wreszcie niepewność związana z obawą przed negatywnymi osądami może prowadzić do poczucia winy i wstydu za niespełnienie własnych wymagań i być może nieosiągalnych standardów. To sprawi, że poczujesz się niepewnie i stracisz pewność siebie, ponieważ uwierzysz, że zawsze mogłeś zrobić coś lepiej.

3. Pewność siebie i postrzeganie wsparcia

Poczucie niepewności często wynika z postrzegania braku wsparcia. Wiedza, że masz skuteczne wsparcie, czy to emocjonalne, czy materialne, jest niezwykle ważna dla poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie.

Jeśli doświadczyłeś sytuacji, w których czułeś się pozbawiony wsparcia, że wisiałeś na włosku i nie było nic ani nikogo, kto mógłby złagodzić Twój upadek, być może zauważyłeś, że zmniejsza się Twoja pewność siebie.

Poczucie zdolności do podejmowania ryzyka, podejmowania odważnych decyzji w ważnych sprawach lub zaczynania od nowa po porażce są oznakami bezpiecznej osobowości i są ściśle związane z rodzajem wsparcia (społecznego, rodzinnego, ekonomicznego).

Siostry przytulające się

Jak rozpoznać poczucie niepewności?

Niepewność wpływa na różne obszary życia codziennego, ale nie u wszystkich przejawia się w ten sam sposób. Dlatego warto znać ogólne oznaki tego stanu i wiedzieć, jak go zidentyfikować.

  • Trudności w podejmowaniu decyzji.
  • Konieczność stałej akceptacji zewnętrznej.
  • Strach przed porzuceniem, odrzuceniem i krytyką.
  • Neofobia lub strach przed zmianą i trudności w adaptacji.
  • Wysokie wymagania wobec siebie i brak elastyczności.
  • Negatywne myśli o sobie.
  • Trudności w relacjach społecznych.
  • Uczucia zawiści i zazdrości.
  • Niska tolerancja na frustrację.
  • Hamowanie w komunikowaniu własnych potrzeb i emocji.

Jak możesz zyskać bezpieczeństwo?

Biorąc pod uwagę, że w większości przypadków nie ma jednej przyczyny lub zmiennej, która powoduje niepewność, oto lista strategii, które pomogą Ci zdobyć pewność siebie.

  • Przede wszystkim pracuj nad swoją samooceną. Bądź dla siebie miły i cierpliwy. Spróbuj przejąć kontrolę nad swoją wewnętrzną mową.
  • Naucz się wykorzystywać krytykę. Przekształć to w informacje, które pomogą Ci się rozwijać.
  • Staraj się, aby wsparcie społeczne nie stało się Twoją główną motywacją.
  • Celebruj i dziel się osiąganymi celami.
  • Pogodź się ze swoim przeszłym ja. Zaakceptuj swoje błędy i zostaw je za sobą. Pamiętaj, one Cię nie definiują.
  • Zaakceptuj i przyznaj, że nie jesteś doskonały. Nie musisz być, nikt nie jest. Pozwól sobie na zbadanie swoich zainteresowań i ponowne połączenie się ze swoją ciekawością.
  • Zidentyfikuj i oceń, co możesz kontrolować, a czego nie. Pamiętaj, że wszelkie wyniki zależą również od czynników zewnętrznych, a nie tylko od Twojego zaangażowania czy wysiłku.
  • Szukaj wsparcia u najbliższych i u osób, którym ufasz najbardziej. Być może, jeśli poprosisz o pomoc, zdasz sobie sprawę, że wokół Ciebie jest wiele osób, które chcą wesprzeć Cię we wszystkim, czego potrzebujesz.

Profesjonalna pomoc

Uogólniony i intensywny rodzaj niepewności znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym, a także osiągnięcie szczęścia. Dlatego proszenie o profesjonalną pomoc może być bardzo pomocne dla niektórych osób.

W terapii stosuje się techniki i ćwiczenia, aby na nowo zdefiniować obraz siebie. Restrukturyzacja poznawcza i podobne strategie są również wykorzystywane do nabycia asertywnego stylu komunikacji, a także do poprawy umiejętności społecznych.

Jak widzisz, możesz podjąć kroki w celu zmniejszenia poczucia niepewności. Wprowadzenie ich w życie sprawi, że staniesz się bardziej pewny siebie, podejmiesz więcej wyzwań, rozwiniesz się w większej liczbie kierunków i wzbogacisz swoje życie tak, jak naprawdę chcesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • González, M.A., Meline, M.C., Campano, C.C., Valdés, A.C., & Muñoz, H.M. (2016). Autoconfianza y prueba de selección universitaria de lenguaje y comunicación en Chile.
  • Rees, T. & Freeman, P. (2007) The effects of perceived and received support on self-confidence, Journal of Sports Sciences, 25:9, 1057-1065, DOI: 10.1080/02640410600982279
Scroll to Top