Najbardziej mylne stwierdzenia jakie wypowiedziano

Starożytni Grecy - najbardziej mylne stwierdzenia

Mylne stwierdzenia. Zawsze można je gdzieś usłyszeć. Wynikają z błędnej oceny, z lęku przed popełnieniem błędu. Co ciekawe historia ludzkości pełna jest nieustannie następujących po sobie błędów. Mylne stwierdzenia przytrafiają się dosłownie każdemu, także doktorom, profesorom i politykom.

Aby bliżej się temu przyjrzeć podajemy przykłady 30 sytuacji, w których wygłoszono mylne stwierdzenia. W tamtej chwili były niepodważalne, ale czas zmienił ich oblicze.

“Maszyny latające cięższe od powietrza są niemożliwe”. Lord Kelvin, brytyjski fizyk i matematyk, 1895.

“Rakieta nigdy nie będzie mogła opuścić ziemskiej atmosfery”. New York Times, 1936.

“Wszystko, co można było wynaleźć, zostało już wynalezione”. Charles Duell, upoważniony w biurze patentowym Stanów Zjednoczonych, 1899.

“Koń zawsze z nami pozostanie, samochód to tylko nowinka, nowa moda”. Stwierdzenie dyrektora banku oszczędnościowego Michigan, sugerującemu Henry’emu Fordowi, by nie inwestował w Ford Motor.

“Telewizja nie przetrwa. Nie wnosi nic wartościowego, choć cieszy się głośnym początkiem”. Mary Somerville, pionierka w radiu edukacyjnym Stanów Zjednoczonych, 1948.

Telewizja nie przetrwa, bo ludzie szybko się znudzą patrzeniem na drewnianą skrzynkę każdego wieczoru

-Derryl Zanuck, producent z 20th Century Fox, 1946-

“Bezprzewodowa skrzynka z muzyką nie ma wartości handlowej. Kto chciałby płacić za wiadomość nie wysłaną do nikogo konkretnego?”. Zrzeszeni Davida Sarnoffa w odpowiedzi na propozycję zainwestowania w radio, 1921.

Mylne stwierdzenia dotyczące ruchu ziemi i szybkich podróży

“Podróżowanie szybkim pociągiem nie jest możliwe, ponieważ pasażerowie nie mogą oddychać, umrą przez uduszenie”. Dr Dionysys Larder, profesor filozofii naturalnej i astronomii na Uniwersytecie w Londynie, 1793-1859.

Kaliope - mylne stwierdzenia

“Wiele mnie kosztuje zaakceptowanie teorii względności, jak również istnienia atomów i innych dogmatów tego rodzaju”. Ernst Mach, profesor fizyki na Uniwersytecie Wiedeńskim.

“Energia, która wytwarza rozszczepienie atomu jest czymś mało znaczącym. Kto oczekuje źródła energii z rozszczepienia tych atomów, mówi głupoty”. Ernest Rutherford, odkrywca jądra atomu i zdobywca nagrody Nobla z chemii.

“Niebo i ziemia powstały razem w tym samym czasie, 23 października 4004 roku p.n.e. o dziewiątej rano”. John Lightfoot, wicedyrektor Uniwersytetu w Cambridge, krótko po opublikowaniu “O pochodzeniu gatunków”.

Zwierzęta, które się poruszają, posiadają kończyny i mięśnie. Ziemia nie ma ani kończyn, ani mięśni, dlatego się nie porusza”. Scipione Chiaramonti, ojciec papieża Pío VII.

“Nie podoba się nam Twoja muzyka. Co więcej muzyka gitarowa jest na wymarciu”. Decca Recording Company, podczas odmowy podpisania kontraktu z The Beatles, 1962.

Wybuch wulkanu

Mylne stwierdzenia – ciąg dalszy…

“Ten ‘telefon’ ma zbyt wiele braków, by mógł stać się środkiem komunikacji. Urządzenie to nie ma dla nas żadnej wartości”. Raport wewnętrzny Western Union, 1876.

“Reagan nie ma tego prezydenckiego spojrzenia”. Kierownik United Artist, odrzucając kandydaturę Reagan’a do głównej roli w filmie The Best Man, 1964.

“Myślę, że istnieje światowy popyt, być może na pięć komputerów”. Thomas Watson, dyrektor IBM, 1943.

“Promienie rentgenowskie okazały się być oszustwem”. Lord Kelvin, dyrektor Royal Society, 1883.

“Kiedy cały świat zapozna się z tematem, uzna go za oczywiste niepowodzenie”. Henry Morton, dyrektor The Stevens Institute of Technology, o żarówce Edisona, 1880.

“Nikt nie zapłaci dobrych pieniędzy za godzinną podróż z Berlina do Poczdamu, kiedy może tam dotrzeć w ciągu jednego dnia dostojnie dosiadając swojego konia”. Król Prusów Guillermo I, o pociągach, 1864.

“Nie istnieje żaden powód, dla którego ktoś miałby mieć komputer w swoim domu”. Ken Olson, dyrektor i założyciel Digital Equipment Corporation (DEC), w przemówieniu na World Future Society, Boston, 1977.

“Jeżeli używanie tytoniu rzeczywiście odgrywa jakąś rolę w powstawaniu raka płuc, wydaje się ona być znikoma”. WC Heuper, Narodowy Instytut Nowotworu, 1954.

“Nie, uczyni wojnę niemożliwą”. Hiram Maxim, wynalazca karabinu maszynowego w odpowiedzi na pytanie: “Czy ta broń nie uczyni wojny jeszcze okrutniejszą?, zadane przez Havelock’a Ellis, Angielskiego naukowca, 1893.

Książka

Komputery i Rock n ‘Roll bez przyszłości

“Nigdy nie stworzy się większego samolotu”. Inżynier Boeinga, po pierwszym locie 247, samolotu dwusilnikowego pozwalającego przewozić dziesięciu pasażerów.

“Jak mógłby pan kierować statkiem pod wiatr i pod prąd rozpalając ognisko pod pokładem? Proszę mi wybaczyć, al nie mam czasu na słuchanie tych głupstw”. Napoleon Bonaparte, kiedy usłyszał o statku parowym Roberta Fultona, 1800.

“Pomysł, żeby zastąpić kawalerię tymi żelaznymi aparatami jest absurdem. To prawie skrytobójstwo”. Komentarz jednego z asystentów do feldmarszałka Haig, podczas demonstracji czołgu, 1916.

“Muszę przyznać, że nie potrafię sobie wyobrazić jakiegokolwiek okrętu podwodnego robiącego coś innego niż zatapiającego swoją załogę w morzu”. HG Wells, brytyjski nowelista, 1901.

“Potencjalny światowy popyt na kserokopiarki nie przekracza 5000 sztuk”. IBM do wynalazców Xerox wyjaśniając, że nie istnieje popyt usprawiedliwiający rozpoczęcie ich produkcji, 1959.

“Amerykanie potrzebują telefonu, ale my nie. Mamy całe mnóstwo posłańców”. Sir William Preece, inżynier i szef biura Poczty Brytyjskiej, 1878.

“Zniknie już w czerwcu”. Czasopismo Variety o Rock n ‘Rollu, 1955.

Kiedy Ekspozycja w Paryżu (z 1878) dobiegnie końca, prąd elektryczny zakończy się wraz z nią i nie będzie się o nim więcej mówić”. Erasmus Wilson, profesor Oxfordu.

Malowidło - postacie

Scroll to Top