Motywowanie siebie jest absolutnie fundamentalne jeśli chcesz osiągnąć swoje cele. Tylko wtedy, kiedy odczuwamy prawdziwą motywację nasze wysiłki zabierają nas tam, gdzie pragniemy być. Dzięki ognistej pasji spełniają się nasze marzenia.
Dyscyplina oraz wytrwałość są niezwykle ważne. Zawiodą Cię daleko i czasami naprawdę wystarczają. Jednak to właśnie motywacja dodaje magii. To “zastrzyk energii”, który pomaga Ci iść naprzód oraz przemieniać marzenia w rzeczywistość. Dlatego motywowanie siebie jest tak ważne.
Musimy przyznać, że żaden wartościowy cel nie jest łatwy do osiągnięcia. Upór, niezbędna cecha charakteru pomagająca nam przetrwać, kiedy wszystko jest trudne, jest bardzo blisko związany z motywacją. Na szczęście motywowanie siebie jest rzeczą łatwą do nauczenia się. Teraz zagłębimy się w dziewięć lekcji, które pomogą Ci ten cel osiągnąć.
“Tylko tak daleko jak sięgam, mogę urosnąć, tylko tak daleko jak szukam, mogę iść, tylko tak głęboko jak widzę, mogę spojrzeć, tylko tak wiele, o czym marzę, mogę osiągnąć.”
-Karen Ravn-
1. Motywowanie siebie – wizualizuj powód
Pierwszą wskazówką jest świadomość, że najsilniejsza rzeczą, która nas motywuje jest powód, przyczyna. Cele są tylko pośrednimi krokami. Innymi słowy, musisz zidentyfikować fundamentalny powód, który prowadzi Cię w kierunku celu.
Powiedzmy, że Twoim celem jest doświadczenie życia w innym kraju. Jednak przyczyna, która Cię do tego motywuje to odkrycie tego, co jesteś w stanie zrobić, kiedy jesteś całkowicie sam w nowym miejscu. Prawdziwy powód może leżeć nawet głębiej. Być może jest to nawet pragnienie pokonania swych lęków. Albo poszerzenie swoich horyzontów poznawczych oraz pozbycie się uprzedzeń.
Dlatego, kiedy przyczyna, która stoi za jakimś zachowaniem jest głęboka, motywacja będzie stabilniejsza. Niemożliwym jest motywowanie siebie, jeśli nie nauczysz się najpierw jak rozpoznawać głębsze powody, które pobudzają Cię do działania.
2. Pomyśl o przyszłości z nadzieją
Musimy spoglądać w przyszłość z punktu inspiracji i pasji. Przyszłość powinna być jak magnes, który nas przyciąga jednocześnie dając potężną wizję wszystkiego, co chcemy osiągnąć. To najlepsza motywacja jeśli chodzi o spełnianie marzeń.
Ważne jest, by myśleć o przyszłości. Jaki będę za miesiąc? Za rok? Za pięć lat? Najważniejszą rzeczą jest “dokarmianie” tych wizualizacji pozytywnymi oczekiwaniami. Pozwól sobie marzyć. Odłóż na bok strach przed porażką. Popatrz na siebie jako na zdeterminowaną osobę, która idzie w kierunku swego celu i dotrze tam, bez względu na wszystko.
3. Dokarmianie pasji, przepis na motywowanie siebie
Pasja to nadzwyczajne uczucie. Sprawia, że czujemy się żywi i silni. To dość unikalne. Jednak jest niemożliwym doświadczenie pasji, kiedy blokuje nas strach lub gniew. Te emocje pochłaniają nas tak bardzo, że nie pozostawiają tlenu na płomień pasji. Wręcz przeciwnie, zabierają naszą energię oraz prowadzą do bezczynności.
Aby obudzić w sobie pasję, musisz rozplątać więzi, które nie pozwalają Ci iść. Pasja znajduje dom wyłącznie w wolnej duszy, a my wszyscy jesteśmy w stanie się uwolnić.
4. Zwiększ zakres swoich celów
Marz o największym i mierz wysoko. Tylko jeśli Twój cel leży wysoko, czujesz wystarczająco silne pragnienie, by do niego dotrzeć. Posiadamy niewielkie cele wyłącznie, kiedy jesteśmy zniechęceni.
Oto bardzo interesujące ćwiczenie, które pomoże uświadomić Ci na czym polega motywowanie siebie.
- Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest napisanie celu, jaki chcesz osiągnąć.
- Następnie pomnóż jego wartość przez trzy.
- Na koniec oceń jak on wygląda, teraz, kiedy już zwiększyłeś jego zakres. Najprawdopodobniej Twój umysł zareaguje i powie: “Dlaczego nie?”
Zazwyczaj doceniamy to, co wiąże się z dużym wysiłkiem.
5. Wydepcz swoją własną ścieżkę
Musisz zrozumieć, że życiowa droga każdej osoby jest unikalna. Porównywanie swojej do ścieżki innych nie ma żadnego sensu, ponieważ to osobiste doświadczenie znane wyłącznie temu, kto nią podąża. Od samego początku powinieneś zrozumieć, że jedyną osobą, którą musisz zwyciężyć jesteś Ty sam. Jesteś jedyny punktem odniesienia jeśli chodzi o porównywania.
Zarówno podczas rozpoznawania ukrytej przyczyny, jak również podczas wyznaczania celów i dokarmiania swojej pasji, musisz zawsze myśleć w ramach indywidualnych. Tak, być może są rzeczy, których mógłbyś nauczyć się od innych. Jednakże droga, którą budujesz musi dostosować się to tego, kto będzie po niej kroczyć – Ciebie.
6. Stawiaj jeden krok na raz
Motywowanie siebie oznacza rozumienie, że dwie perspektywy muszą się połączyć: ta związana z teraźniejszością oraz ta na przyszłość. To dlatego ważne jest, by stawiać jeden krok na raz. Kiedy mamy przed sobą przeszkody, łatwo jest się zniechęcić oraz stracić pewność siebie. Jednakże, jeśli zachowamy rytm naszych kroków, droga będzie o wiele bardziej pozytywna i zachęcająca. Jest również bardziej efektywna.
7. Naucz się kontrolować swoje emocje
Jeśli dana osoba jest przygnębiona lub zaniepokojona, podejmuje działania, które naznaczone są tymi emocjami. I oczywiście rezultaty również będą odzwierciedlać ten stan ducha. Stąd też ogromna waga rozpoznawania własnych emocji oraz pracy nad nimi.
Nasze emocje wyrażane są za pomocą trzech głównych sposobów:
- Ciało. Kiedy czujesz trudne emocje, Twoje ciało reaguje zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Dlatego powinniśmy zaadresować oba aspekty. Możesz regulować procesy fizjologiczne za pomocą oddechu. Poprzez postawę ciała oraz odpowiednie nastawienie, Twoje ciało i umysł na nowo się koncentrują.
- Język. Kiedy cierpisz na depresję lub zaburzenia lękowe, najprawdopodobniej zauważasz to również w swojej mowie. Na przykład możesz często powtarzać wyrażenia takie jak “Nie potrafię”, “To za trudne”, “Mam wszystkiego dość”. Jeśli zidentyfikujesz takie słowa, przekształć je. To również składa się na motywowanie siebie. Możesz w zamian powiedzieć “Część mnie myśli, że nie potrafię. Nie będę w stanie tego zrobić, jeśli będę nadal myśleć w ten sposób.”
- Koncentracja. Kiedy jesteś w złym humorze, zaczynasz skupiać się na negatywnych aspektach życia. To właśnie wtedy siła woli staje się bardzo ważna oraz pomaga nam zobaczyć wszystko w jaśniejszych kolorach. Zaczynamy wiedzieć alternatywę.
Ponadto, w drodze do osiągnięcia swoich celów musimy również robić sobie przerwy. Ich zadaniem jest zapewnienie nam pewnego marginesu – czasu i przestrzeni na radzenie sobie z emocjami. Istotną rzeczą jest nauczenie się jak identyfikować uczucia, które nas blokują oraz przekierować je w inne miejsce.
8. Przywłaszczenie cyklu sukcesu
Zostało przyjęte, że cykl sukcesu działa zawsze w ten sam sposób. Wszystko zaczyna się od przekonań. Jeśli dana osoba wierzy w siebie oraz w przyczynę, która stoi za jej staraniami i inspiruje ją, wszystko rusza do przodu. Przekonanie i wiara zamienia się w działanie naznaczone siłą i pewnością siebie.
Motywowanie siebie pomaga w zagwarantowaniu dobrych rezultatów, które pojawiają się wkrótce. Następnie, kiedy pewność siebie jest już “dokarmiona”, cykl rozpoczyna się na nowo, tym razem nawet silniejszy.
Może też wydarzyć się coś przeciwnego. Przekonanie, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić może doprowadzić nas do niewłaściwych działań lub całkowitej bierności. To w następstwie prowadzi do ograniczonych lub rozczarowujących rezultatów. Na koniec, to wszystko tylko podsyca przekonanie, że nie potrafimy niczego zdziałać. Dlatego też to Ty musisz zdecydować, który cykl wybierzesz.
9. Wykorzystaj inercję
Po rozpoczęciu cyklu sukcesu, dochodzisz to momentu, kiedy wszystko zdaje się płynąć swoim nurtem. To inercja, czyli bezwład. Inercja może być bardzo satysfakcjonująca, ale niesie za sobą również pewne ryzyko. Musimy być ostrożni, by nie pozwolić, aby wszystko “zadbało o samo siebie”. W zamian zróbmy coś na odwrót. Wykorzystamy inercję, aby dała nam rozpędu do osiągnięcia naszych największych celów.
I w taki sam sposób negatywna inercja musi zostać zaadresowana szybko i stanowczo. Odkładany konflikt prowadzi tylko do dalszych spięć. A przecież nie chcemy destruktywnej inercji.
Motywowanie siebie jest procesem. Nauczenie się go nie przyjdzie z dnia na dzień. Musisz karmić swoją motywację każdego dnia. Ponieważ zdobywanie jej jest trudne, a traci się ją z łatwością, szczególnie kiedy jesteśmy zaprogramowani, by nie wierzyć, by nie marzyć…
Jednakże rzeczą, której jesteśmy pewni jest to, że to wszystko jest naprawdę tego warte. Zmotywowana osoba jest zdolna dokonać wszystkiego, co sobie zamarzy. Wewnętrzne przeszkody są zawsze tymi najtrudniejszymi do pokonania. Lecz kiedy się ich pozbywasz, Twoje życie się zmienia. Czujesz się żywy, niczym pan własnego przeznaczenia. Jesteś wolny.