Miłość po pięćdziesiątce cztery czy pięć dekad temu była właściwie niemożliwa. Zamiast zaczynać coś nowego, należało mieć ułożone życie i wyciągnięte wnioski z młodości. Uważano, że czas po pięćdziesiątce należy poświęcić wnukom, a nie nowemu partnerowi.
Od tamtej pory wiele się zmieniło. Miłość po pięćdziesiątce nadal nie jest czymś powszechnym, ale spotykamy ją znacznie częściej niż w przeszłości. Choć w minionych czasach także można było się zakochać, mając 50 lat, bariery mentalne i społeczne skutecznie zapobiegały częstemu występowaniu takich sytuacji.
Dziś istnieje znacznie mniej reguł, niż może się wydawać. Osoba może chodzić na studia w wieku 80 lat lub odkryć, że jest świetną piosenkarką w wieku 60 lat, a nawet rozpocząć studia na uniwersytecie w wieku 12 lat.
Chociaż istnieją pewne przeważające wzorce, teoretycznie nie ma rzeczy niemożliwych ze względu na wiek. Zatem miłość 50-tce jest całkowicie możliwa i zdrowa.
„Gdy łaska łączy się ze zmarszczkami, jest urocza. Jest niewypowiedziany świt szczęśliwej starości.”.
Etapy życia
Charakterystyka każdego etapu życia jest również względna. Nie ma ostrych podziałów, które czynią absolutną i radykalną różnicę między nastolatkiem a starszą osobą lub między dzieckiem a nastolatkiem. Życie nie jest z góry uporządkowane i nie postępuje w sposób liniowy. Na każdym etapie życia mieszka w nas wiele wersji nas samych.
W naszym sercu wciąż jesteśmy dzieckiem, które cieszy się na widok świetlika. Jest też ta mądra starsza osoba, która czasami przemawia naszymi ustami, gdy mamy 20 lat, ale która odzywa się znacznie częściej, gdy mamy 60 lat. Wiek to konwencja i determinacja biologiczna relatywizowana w naszym mentalnym i emocjonalnym świecie.
To powiedziawszy, niektórzy ludzie myślą, że miłość po pięćdziesiątce to nie to samo, co zakochanie się w wieku 17 lat. Mylą się. Ludzie, którzy dopiero zaczynają szóstą dekadę życia, mogą odczuwać stan zakochania tak samo jak młody człowiek. Na widok swojej nowej miłości możesz zarumienić się w wieku 54 lat i mieć spocone ręce w wieku 57 lat.
Miłość po pięćdziesiątce
Statystyki mówią, że rozwody w wieku 50 lat są stosunkowo częste. Wiele osób w tym wieku, kiedy wciąż uważa się za młodych i silnych, decyduje się na zakończenie relacji, które nie dają im szczęścia. Wiele par znosi nieszczęśliwy związek, by przetrwać, aż dorosną ich dzieci – potem decydują zrobić krok ku nowej zmianie w ich życiu.
Ale nie u wszystkich tak jest. U niektórych po prostu któregoś dnia „dzwoni budzik”. Zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich życie jest w pewnym sensie skończone. Dlatego nierzadko zdarza się znaleźć pięćdziesięciolatków świeżo po rozwodzie, którzy są zainteresowani nawiązaniem nowych związków.
Nie ma powodu, dla którego miłość po pięćdziesiątce byłaby niemożliwa lub niewskazana. Jednak w tym wieku nie jest łatwo znaleźć miłość. W wielu przypadkach trzeba otworzyć się mentalnie; nowa miłość często objawia się poprzez nowe doświadczenia.
Granice i możliwości
Miłość po pięćdziesiątce ma tę zaletę, że nawet jeśli para intensywnie odczuwa etap zakochania, bardziej prawdopodobne jest, że będzie mocno stąpać po ziemi. Zatem łatwiej uniknie kłopotów typowych dla młodego, niedoświadczonego serca.
Osoby po pięćdziesiątce patrzą na świat w bardziej realistyczny sposób, nie ulegają rozczarowaniu, które często spotyka 20-latków. Nie patrzą na rzeczy z nostalgią ani ze zdziwieniem. Ponadto mają większą zdolność akceptowania drugiej osoby taką, jaka jest, bez jej idealizowania.
Najtrudniejszą rzeczą jest dopasowanie się do stylu życia partnera. W tym wieku nie jest łatwo zerwać ze swoimi starymi zwyczajami. Z całą pewnością jesteśmy bardziej wyrozumiali, ale możemy być mniej elastyczni.
Musimy także zaakceptować fakt, że w pewnym wieku miłość jest zwykle wyrażana bardziej postawami i czynami niż słowami. Z drugiej strony płomień zakochania tli się wolniej. Ludzie lepiej rozumieją znaczenie niektórych zmian; są bardziej świadomi tego, co robią i że ich wybór partnera może wpłynąć na ich otoczenie.
W każdym razie względny spokój dojrzałego uczucia nie sprawia, że miłość po pięćdziesiątce jest mniej ekscytująca. Nie oznacza to też, że nie doświadczysz podobnych ekscytujących wrażeń jak w młodości.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Barbosa, S. D. S., Ayala, J. B., Orozco, B. P., Méndez, D. R., & Tallabas, A. O. (2011). Relación entre el tipo de apoyo y el estilo de amor en parejas. Enseñanza e investigación en psicología, 16(1), 41-56.