Niełatwo jest zidentyfikować życzliwych narcyzów. Możesz nie zauważyć momentu, w któym pojawią się w Twoim życiu. Co więcej, możesz przyjąć za pewnik, że osoba, którą właśnie poznałeś, jest najbardziej opiekuńczą, troskliwą i uprzejmą osobą na świecie. Stopniowo ujawnia ona swoją drugą twarz. Tę ciemną stronę, po ktorej mieszka najbardziej przebiegły egoizm i najmroczniejsza osobowość. Kim są mili narcyzi?
W ostatnich latach termin „narcyz” stał się niezwykle popularny. Powinniśmy jednak uważać, aby nie używać tej etykiety w dowolny sposób.Narcyz nie jest kimś, kto po prostu robi dużo selfie lub stale szuka uwagi.
W rzeczywistości narcystyczne zaburzenie osobowości definiuje emocjonalnie agresywny profil, który kieruje zachowaniem jednostki w kierunku manipulacji. Brak empatii, megalomania, niemożność nawiązania głębokich więzi społecznych i obsesyjne poszukiwanie walidacji innych to cechy, które definiują tego typu osobę. Co więcej, każdy narcyz używa własnych technik, aby uzyskać to, czego chce.
Na przykład niektórzy wykazują jawnie złośliwe zachowania. Z drugiej strony inni są bardziej przebiegli i wykorzystują dobroć ludzi wokół siebie dla własnego zysku. Rzućmy na to okiem.
Są narcystyczni przyjaciele, rodzice, partnerzy, szefowie i koledzy. Ta cecha może być obecna u każdego. Co więcej, przejawia się w sposób zarówno zakamuflowany, jak i podstępny.
Mili narcyzi
Uprzejmi narcyzi zakładają maskę. Wyglądają na przykład na miłego faceta lub uroczą i uważną kobietę. Ponadto często wydają się niezwykle godni zaufania i zwykle cieszą się udanym życim społecznym. Jednak za tą fasadą kryje się klasyczny narcyz. Tylko jego maniery i techniki są inne. Dlatego też nie widzisz tego, gdy po raz pierwszy się z nimi spotykasz. Po prostu nie zauważasz, że są narcyzami, bo nie wzbudzają w Tobie żadnych podejrzeń.
Mając to na uwadze, pewnie myślisz, że typologia narcystyczna jest dość szeroka i dlatego tak trudno ich rozpoznać. Jednak to nie do końca prawda. University of Pittsburgh (USA) przeprowadził badania, które sugerowały, że nie powinniśmy myśleć o typach lub podtypach narcyzów, ale raczej o zaburzeniu, które mieści się w pewnym spektrum.
Dlatego niektóre osobowości są problematyczne, podczas gdy innym udaje się całkiem dobrze zintegrować. Ponadto każdy z nich stosuje własne strategie, a w ich repertuarze może znaleźć się zarówno życzliwość, jak i zachowania altruistyczne.
Określenie charakterystyk
Uprzejmi narcyzi to ludzie, którzy na początku związku poruszą niebo i ziemię, aby zadowolić swoich partnerów. Są zawsze uważni i troskliwi. Jednak z biegiem czasu sytuacja zmienia się na gorsze.
Koniec końców nie ruszą nawet palcem dla swojego partnera. Co więcej, liczą się dla nich tylko ich własne pilne potrzeby. Jednak najbardziej skomplikowane jest to, że osoby z zewnątrz będą nadal postrzegać narcyza jako wyjątkową osobę, którą wszyscy podziwiają.
Ten profil osobowości pojawia się również u osób opiekujących się bliskimi, gdy mogą mieć z tego wyraźną korzyść, na przykład spadek. Jest to również powszechnie spotykane w środowiskach pracy. Termin ten określa rodzaj współpracowników, którzy zawsze są chętni do pomocy, a jednocześnie mogą działać przeciwko Tobie na wiele sposobów. Robią to, aby zostać zauważonym lub osiągnąć jakąś konkretną korzyść.
Życzliwość jako przynęta
Narcyzi nie tylko wydają się mili. Sami zakładają, że naprawdę tacy są. Co więcej, nie zobaczysz narcystycznej osobowości jako wrogiej lub groźnej, gdy po raz pierwszy pojawi się na horyzoncie. Na początku naprawdę nie jest łatwo zidentyfikować narcystyczną osobę. To dlatego, że generalnie są oni uroczy.
Narcyzi są postrzegani w ten sposób, ponieważ muszą stworzyć dobrą wewnętrzną narrację o sobie. Jeśli jest jedna cecha, którą ma każdy z nich, to jest nią niska samoocena. To sprawia, że budują sztuczny obraz siebie, za pomocą którego mogą wspierać samych siebie. Miły narcyz wie, że działając w sposób prospołeczny i altruistyczny, zdobywa zaufanie wszystkich wokół.
Mili narcyzowie oszukują swoim dyskretnym zachowaniem. Nie chcą być w centrum uwagi. Stopniowo zdobywają zaufanie innych, które później wykorzystują na swoją korzyść.
Dyskretny i hojny narcyz jest tak samo niebezpieczny jak każdy inny
Są narcyzi, którzy są wilkami w wilczej skórze i tacy, którzy są wilkami w owczej skórze. Ten pierwszy typ jest głośny, imponujący i przyciągający uwagę. Osoby te są również towarzyskie, charyzmatyczne, atrakcyjne i potrafią być w centrum uwagi w każdych okolicznościach. Drugi rodzaj demonstruje inne typy zachowań. Do tej kategorii należą życzliwi narcyzi. Są dyskretni i mniej rzucają się w oczy.
Tak naprawdę jest to ich wielki atut. Pozwala im umiejętnie dokonywać emocjonalnych podbojów i wspinać się po szczeblach kariery w pracy.
Autentyczna życzliwość zaczyna się od prawdziwego poczucia empatii i altruizmu. Nie oczekuje się nic w zamian. Już sam fakt działania z dobroci działa jako korzyść. Jest to jednak coś, czego narcyzi nie mogą ani zrozumieć, ani poczuć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Aslinger, E. N., Manuck, S. B., Pilkonis, P. A., Simms, L. J., & Wright, A. (2018). Narcissist or narcissistic? Evaluation of the latent structure of narcissistic personality disorder. Journal of abnormal psychology, 127(5), 496–502. https://doi.org/10.1037/abn0000363
- Carlson, E. N., Vazire, S., & Oltmanns, T. F. (2011). You probably think this paper’s about you: narcissists’ perceptions of their personality and reputation. Journal of personality and social psychology, 101(1), 185–201. https://doi.org/10.1037/a0023781
- Grapsas, S., Brummelman, E., Back, M. D., & Denissen, J. (2020). The “Why” and “How” of Narcissism: A Process Model of Narcissistic Status Pursuit. Perspectives on psychological science : a journal of the Association for Psychological Science, 15(1), 150–172. https://doi.org/10.1177/1745691619873350
- Rose, A. B., & Stern, T. A. (2015). Narcissistic Patients: Understanding and Managing Feelings and Behaviors. The primary care companion for CNS disorders, 17(4), 10.4088/PCC.15f01823. https://doi.org/10.4088/PCC.15f01823