Mikroagresje: podstępne codzienne tortury

chłopak z kolorowymi łzami

Niektórzy nazywają je “subtelnościami” lub “pasywną agresywnością”. Jednak w rzeczywistości są to mikroagresje. Są słowami lub czynami, które mają agresywną i gwałtowną naturę, ale nie w wyraźny sposób. Na przykład osoba, która nie mówi “dzień dobry” woźnemu, ponieważ uważa, że ​​to strata czasu.

W większości krajów zachodnich dyskryminowanie ludzi ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, status ekonomiczny lub przekonania jest niezgodne z prawem. Jednak wiele osób nadal nie rozumie, dlaczego istnieją te prawa i nadal dyskryminuje lub odrzuca inne osoby w oparciu o ich uprzedzenia. Aby uniknąć konsekwencji swoich postaw, ich sposobem są mikroagresje.

“Mam marzenie, że moje czworo dzieci pewnego dnia będzie żyło w kraju, w którym nie będą sądzeni ze względu na kolor skóry, ale ze względu na rodzaj ich charakteru”.

-Martin Luther King Jr.-

Czasami ludzie podświadomie używają mikroagresji. Są to pospolite gesty lub zdania, które mają gwałtowne konotacje do osoby lub grupy osób. Przykładem jest sytuacja, w której ktoś przerywa osobie i nie pozwala jej dokończyć. Ta osoba oczywiście nie robi tego ludziom, których uważa za potężnych, ale raczej ludziom, których uważa za gorszych od siebie.

mężczyzna z trollem w środku reprezentujący mikroagresje

Mikroagresje lub zbyt łatwe obrażanie się?

Niektórzy uważają, że mikroagresje są tylko nieszkodliwymi wyrażeniami. Kwestionują nadwrażliwość tych, którzy zbyt poważnie traktują pewne komentarze, komentarze, które według nich są zwyczajne i nieostrożne. Bo tak naprawdę, w relacjach społecznych, zwłaszcza jeśli chodzi o dowcipy, zawsze istnieje pewien poziom braku szacunku.

Może to być prawdą w niektórych przypadkach. Nie każdy komentarz, który wydaje się być seksistowski lub rasistowski, ma tę konotację. Może to być wolny sposób na potwierdzenie napięcia na dany temat lub ośmieszenie pewnych przekonań.

Problem, jeśli chodzi o mikroagresje to ich cel. Jeśli te komentarze lub dowcipy są częste, najprawdopodobniej wpłyną na osobę po stronie odbiorcy.

Szczypta może nie zaszkodzić, ale na pewno zaszkodzą tysiące “szczypt”. W tym sensie, mikroagresje mogą znacznie wpłynąć na poczucie własnej wartości, a także na poczucie godności.

Traktowanie ludzi inaczej

Mikroagresje to nie zawsze słowa. Czasami, poprzez komunikację niewerbalną, osoba może przekazać swoje uprzedzenia i dyskryminację innym. Na Uniwersytecie Princeton naukowcy przeprowadzili badanie na ten temat we wczesnych latach 70-tych. Kierownikiem badania był socjolog Carl Word.

Eksperyment polegał na zebraniu grupy białych i czarnoskórych osób, aby przypuszczalnie wybrać kandydata do pracy. Postawy ankieterów wobec obu grup zostały starannie przeanalizowane, a naukowcy zaobserwowali pewne różnice między nimi, zwłaszcza w dziedzinie niewerbalnej.

Badacze traktowali białych i czarnoskórych ludzi inaczej, pomimo konieczności wyboru najlepszego kandydata do pracy. Siedzieli dalej od czarnoskórych i częściej unikali kontaktu wzrokowego. Byli też mniej życzliwi i spędzali z nimi mniej czasu. Jest to wyraźny przykład mikroagresji.

Emocjonalny wpływ mikroagresji

Ten sam eksperyment z Uniwersytetu w Princeton miał drugą fazę. Najpierw naukowcy sporządzili listę niewerbalnych oznak odrzucenia i dyskryminacji. Następnie utworzyli nową grupę kandydatów do pracy.

mężczyzna obrażany przez innych

Jednak tym razem wyszkolili ankieterów do używania słownych oznak odrzucenia zarówno z białymi jak i czarnoskórymi. Wynik? Mikroagresje wpłynęły na wyniki rozmów. Jąkali się częściej, nie kończyli zdań, wahali się przed tym jak zaczynali mówić i wydawali się być przerażeni.

W tym eksperymencie widzimy, że kiedy dana osoba jest ofiarą mikroagresji, osiąga słabe wyniki, a zatem prawdopodobnie straci duże szanse. Stawia ich to w niekorzystnej sytuacji i sprawia, że wierzą, że wszyscy są w stosunku do nich uprzedzeni.

Jak wspomniano wcześniej, mikroagresje są czasami nieświadome Jednak, celami są prawie zawsze osoby wrażliwe lub ludzie z mniejszości. Nie jest łatwo ludziom bronić się przed mikroagresjami, ponieważ mogą one pozostać niezauważone lub zbyt subtelne.

Zamiast walczyć z mikroagresjami, powinniśmy skupić się na ich podstawowej przyczynie: uprzedzeniach.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top