Ludzki umysł – 18 interesujących faktów na jego temat

Ludzki umysł też ma kolory.

Ludzki umysł jest prawdziwą zagadką. Nawet pomimo wszystkich postępów w nauce, wciąż mamy o wiele więcej pytań niż odpowiedzi na temat sposobu działania naszego mózgu. Jak również o prawdziwym zakresie jego potencjału.

Chociaż trudno w to uwierzyć, większość rzeczy, które robimy z naszym umysłem, wciąż nie ma konkretnych wyjaśnień. Nauka ignoruje szczegóły tego, dlaczego i jak śnimy, jak dokładnie powstają nasze wspomnienia i jakie mechanizmy umożliwiają rozwój i zmianę emocji. To tylko niektóre spośród  wielu pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Wiemy zbyt mało na temat tego jak działa ludzki umysł.

Umysł rozciągnięty nową ideą nigdy nie powraca do swych pierwotnych wymiarów.

Oliver Wendell Holmes

Każdego dnia na całym świecie przeprowadza się niezliczoną ilość eksperymentów. Wszystko po to, by rozwikłać ukryte wątki, które poruszają nasz umysł. W ten sposób pojawiają się nowe informacje, które nigdy nie przestają nas zadziwiać. Poniżej znajduje się osiemnaście fascynujących faktów na temat umysłu:

Ludzki umysł – ciekawe fakty

  1. Udowodniono, że ludzie nawiązują większe porozumienie z osobami, które dotykają ich przedramienia i/lub podczas rozmowy mówią w kierunku ich prawego ucha.
  2. Gdy kłamiemy mamy tendencję do patrzenia w górę i w prawo. Jeśli naprawdę staramy się coś zapamiętać lub przypomnieć sobie, patrzymy w dół i na lewo.
  3. Udowodniono również, że mamy większą szansę na znalezienie nowej pracy jeśli na rozmowę kwalifikacyjną założymy okulary. Okulary są nieświadomie interpretowane jako znak bycia specjalistą w danej dziedzinie lub wysokiej inteligencji.

    Tęczowa kula.

  4. Średni czas potrzebny na zapomnienie wielkiej miłości wynosi 17 miesięcy i 26 dni.
  5. Badania wykazały, że kiedy się oparzysz, zostają aktywowane pewne sieci w mózgu. Interesującym aspektem tego jest to, że ta sama sieć jest aktywowana, gdy cierpimy na skutek odrzucenia przez osobę, którą kochamy.
  6. Ludzie cierpiący na depresję śnią trzy razy tyle co ludzie, którzy nie odczuwają smutku.
  7. Jeśli chodzi o ból fizyczny, spojrzenie na zdjęcie ukochanej osoby może zmniejszyć go do 44%. Efekt jest prawie identyczny jak w przypadku zwykłego leku przeciwbólowego.
  8. Mózgi dzieci, które były narażone na przemoc w rodzinie, mają takie same wzorce działania, jak żołnierze walczący na wojnie. Prawda jest taka, że ​​każda myśl jest fizyczną ścieżką, która tworzy się w mózgu. Im więcej o czymś myślisz, tym głębszy jest ślad, jaki wytycza ta ścieżka i tym łatwiej będzie, danej myśli powrócić do twojego umysłu. Dlatego dobrze jest mieć podnoszące na duchu, zachęcające myśli.

    Iluzja - kręcące się kolory.

  9. Gry wideo mogą wywołać uzależnienie tak silne, jak heroina. Z pewnością ma to związek z mechanizmami aktywującymi siłę woli, ponieważ siła woli zależy w dużej mierze od ilości tlenu i glukozy w mózgu.
  10. Kiedy jesteś wyczerpany lub głodny, będzie ci trudniej odmówić lub utrzymać określony cel.
  11. Jeśli mówimy o wyczerpaniu – szacuje się, że przeciętna osoba traci koncentrację po 90 minutach ciągłego skupiania się na jakimś zadaniu. Dlatego tak ważne jest robienie przerw podczas wykonywania ważnej pracy.
  12. W mózgu neurony łączą się ze sobą na wiele różnych sposobów. Bardziej konkretnie – milion podniesiony do 10 potęgi. Gdyby mózg był dyskiem twardym, miałby pojemność do 4 terabajtów informacji. W rzeczywistości każdy z nas ma około 70 tysięcy myśli dziennie, chociaż wiele z nich się powtarza.
  13. Mózg waży średnio zaledwie 1,5 kg, ale pochłania 20% energii i tlenu zużywanych przez organizm.
  14. W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych udowodniono, że ludzie, którzy jedzą żywność bez sztucznych barwników lub konserwantów, uzyskali o 14% wyższe wyniki w testach na inteligencję. To dowód na to, że to co jemy, wpływa na sposób działania i funkcjonowania naszych mózgów.
  15. Pomimo ogromnej pojemności, ludzki umysł nie potrafi dokonywać dobrego rozróżnienia między fantazją a rzeczywistymi doświadczeniami. Zatem ktoś może doświadczyć filmu tak, jakby było to wydarzenie, które miało miejsce w realnym świecie. Możesz odczuwać smutek, strach lub entuzjazm w taki sam sposób jakbyś naprawdę doświadczał tego wydarzenia.
  16. Ludzie budują fałszywe wspomnienia. W przeprowadzonym eksperymencie niektóre fotografie dostarczone przez ochotników zostały umieszczone w scenariuszach lub z ludźmi których nie znali. Po obejrzeniu zdjęć wielu z nich pamiętało tych ludzi, a nawet podawało szczegóły dotyczące rzekomych wydarzeń.
  17. Choć może wydawać się to niewiarygodne, ludzie bardziej wierzą w powiedzenia, które się rymują, niż w te, którzy nie maja takiej właściwości.
  18. Ktoś może fizycznie odczuć uderzenie, które otrzymuje inna osoba, jeśli jest z tym kimś związany emocjonalnie. Dzieje się tak dlatego, że w mózgu znajdują się komórki zwane “neuronami lustrzanymi”, które odtwarzają doświadczenie w taki sposób, jakbyś to ty sam je odczuwał.

Dziewczynka, lustro i baloniki.

Scroll to Top