Kwas foliowy – w jaki sposób działa na nasz mózg?

Mózg

Kwas foliowy to substancja dobrze znana kobietom, które spodziewają się potomka. Jednak nie tylko dla nich ma ona istotne znaczenie. Jak się okazuje, kwas foliowy znany również jako witamina B9, znajduje wiele zastosowań. Między innymi wzmacnia działanie leków antydepresyjnych. Jest również niezbędny w procesie detoksykacji na poziomie komórkowym, a także wspomaga produkcję neuroprzekaźników, co opóźnia spowolnienie funkcji poznawczych.

Przepadasz za soczewicą, czy raczej jej unikasz? Jakkolwiek odpowiesz, mowa o przedstawicielu grupy produktów, które zwierają określone właściwości odżywcze. Te z kolei mają niebagatelny wpływ na samopoczucie, stan naszych możliwości poznawczych oraz na zdrowie mózgu. Wciąż jednak kiedy wspominamy o tym jak bardzo kwas foliowy potrzebny jest w organizmie, pierwsze co przychodzi nam na myśl to ciężarna kobieta.

Mózg potrzebuje utrzymywać odpowiedni poziom kwasu foliowego. Jego niski stan powiązany jest z podwyższonym poziomem aminokwasu zwanego homocysteiną, który odpowiada za powstawanie stanu zapalnego w mózgu i podwyższa ryzyko wystąpienia udaru.

Wiemy, że kwas foliowy ma istotny wpływ na rozwój płodu oraz, że jego niedobór może powodować różnego rodzaju problemy związane z niedorozwojem rdzenia kręgowego dziecka. Witamina B9 jest niezwykle istotna ze względu na jej wpływ na optymalizację procesów poznawczych. Jak pokazują wyniki badań, między innymi przeprowadzonych na wielu holenderskich uniwersytetach, utrzymywanie odpowiedniego poziomu kwasu foliowego pozwala zestarzeć się zachowując zdrowie umysłowe.

Poza tym, powinniśmy również wziąć pod uwagę nie pozostający bez znaczenia wskaźnik ilości udarów mózgu oraz przypadków starczej demencji. Jak widać tak prosty element jak utrzymywanie odpowiedniego poziomu kwasu foliowego w diecie pozwala wkroczyć w starość zachowując siły mentalne na właściwym poziomie.

Tabletki - kwas foliowy

Kwas foliowy – korzyści dla mózgu

Czasopisma zajmujące się zagadnieniami psychiatrycznymi już od kilku lat zwracają uwagę na ten temat. I tak w artykułach drukowanych na łamach Journal of Clinical Psychiatry jasno wskazują jak wiele dobrego może zdziałać kwas foliowy. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że lekarstwa przeznaczone do leczenia między innymi zaburzenia dwubiegunowego redukują poziom kwasu foliowego w mózgu.

Działanie to jest na tyle silne, że w ramach zapobiegania zbytniemu obniżeniu jego wraz z lekarstwami zaleca się również dodatkowe stosowanie witaminy B9. Z drugiej zaś strony wiadomo, że kwas foliowy wzmacnia działanie leków przeciwdepresyjnych. Dzięki tej wiedzy wiadomo, że stosowanie odpowiedniej diety bogatej w ten folan skutecznie wspomaga leczenie.

W mózgu działającym na zasadzie zachodzących w nim procesów chemicznych kwas foliowy stanowi właśnie jeden z takich czynników, które umożliwiają realizację różnego rodzaju procesów i reakcji. Branie tego pod uwagę może skutecznie nam służyć. Jakie więc korzyści wynikają z utrzymywania odpowiedniego poziomu kwasu foliowego w naszej diecie?

Mózg

Kwas foliowy poprawia nastrój

Przeprowadzono wiele badań dowodzących, że odpowiedni poziom kwasu foliowego skutecznie wpływa na nasze samopoczucie stymulując produkcję serotoniny.

Z drugiej zaś strony okazuje się, że istnieją osoby niezdolne do poprawnego przyswajania kwasu foliowego z powodów genetycznych. Zawsze więc ich organizm wykazuje jego deficyt, a czasem również wynikające z tego choroby. Cierpią też na różne zaburzenia związane z wahaniem nastroju.

Stany zapalne mózgu

Niedobór kwasu foliowego wpływa na mózg bardzo niekorzystnie, ponieważ jest on niezbędny do utrzymywania produkcji neuroprzekaźników i DNA. Niedobór może wywołać między innymi wzrost homocysteiny, a to przekłada się na powstawanie stanów zapalnych i wysokiego ciśnienia. Wszystkie te czynniki razem wzięte znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu, apopleksji i tym podobnych. Istnieje również teoria zakładająca, że może to stanowić przyczynę depresji.

Starsza para

Lepsza pamięć

Według badania przeprowadzonego przez Janine Walker, badaczkę Uniwersytetu Narodowego Australii, osoby, które przez trzy lata lub więcej przyjmowały odpowiednią ilość kwasu foliowego wchodzą w trzeci wiek w o wiele lepszym stanie umysłowym. Rzadziej pojawia się u nich choroba Alzheimera, cieszą się lepszą pamięcią, a to pozwala im się cieszyć starością w sposób bardziej aktywny.

Wszystko to sprawia, że łatwiej nam przychodzi brać pod uwagę rady specjalistów. Po przekroczeniu 60 roku życia warto zwiększyć dawkę kwasu foliowego w diecie. To nic nie kosztuje, a rezultaty są imponujące.

Jak dostosować dietę?

Być może po przeczytaniu tego artykułu zastanawiasz się nad tym w jaki sposób powinieneś dostosować dietę. Z pewnością nie zalecamy stosowania suplementów diety, jeśli nie zalecił tego lekarz lub specjalista w dziedzinie żywności. O wiele lepszy rezultat można osiągnąć zwiększając nieco spożycie następujących produktów naturalnych:

  • Soczewica
  • Ciecierzyca
  • Szparagi
  • Szpinak
  • Brokuł
  • Awokado
  • Truskawki
  • Pomarańcze
  • Papaja
  • Maliny
  • Kapusty i brukselki
  • Seler naciowy

Jak widać kwas foliowy jest niezbędny nie tylko w diecie ciężarnych kobiet. W rzeczywistości każdy z nas potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto więc zadbać o regularne spożywanie naturalnych produktów, które go zawierają.

Scroll to Top