Jest czymś naturalnym, że ludzie popełniają błędy. Wszyscy to robimy. Ale możemy uczyć się na nich i robić różne rzeczy w lepszy sposób. Aby to zrobić, musimy najpierw zdać sobie sprawę z tego, co zrobiliśmy źle. Nie zawsze jest to tak łatwe, jak nam się wydaje. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z błędów, które popełniliśmy, podczas gdy inni ludzie to widzą. Krytyczne uwagi są czymś, co może nam w tym pomóc.
Kiedy ktoś nas krytykuje, próbuje uświadomić nam coś, co im się nie podoba, lub coś, co zrobiliśmy a im nie przypadło do gustu. Sugestie te mogą być lub nie być realistyczne, a nawet zgodne z prawdą. To od nas zależy, czy chcemy zmienić, czy też nie to, o czym nam mówią, nawet jeśli jest to prawdą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co możemy zrobić z czymś takim, jak krytyczne uwagi ze strony innych ludzi…
“Niestety – połowa rzeczy, które o mnie mówią, jest prawdą”
-Amy Winehouse-
Jak powinienem reagować na krytykę?
Krytyka zwykle ma na nas negatywny wpływ. Mamy skłonność do myślenia, że druga osoba próbuje zranić nas swoimi komentarzami. A jednak możemy rzeczywiście wykorzystać ich sugestie, aby ulepszyć nasze życie. Możemy postrzegać krytyczne uwagi jako środek służący innym, by dać nam znać o rzeczach, które zrobiliśmy lub powiedzieliśmy, a które nie przypadły im do gustu.
W ten sam sposób ważne jest, aby uczyć się strategii reagowania w najlepszy możliwy sposób na krytykę, a także, aby właściwie realizować te strategie. W ten sposób będziemy mogli zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć konfrontacji, nieporozumień lub jakichkolwiek innych problemów w naszych relacjach z innymi ludźmi.
“Krytyka nie jest przyjemna, ale jest konieczna”
-Winston Churchill-
Prawda jest taka, że naprawdę trudno jest nam odgadnąć, jak reagować, gdy ludzie mówią nam, że powinniśmy poprawić coś w naszym życiu. Ponieważ nikt nie jest doskonały, będziemy musieli przebadać różne części naszego życia, gdy ludzie będą robić takie sugestie.
Zdecyduj, czy krytyczne uwagi są prawdziwe
Pierwszą rzeczą, którą musimy rozstrzygnąć, jest to, czy krytyka innych jest uzasadniona czy nie. Będziemy musieli zdecydować, czy rzeczywiście chcemy poprawić ten aspekt naszego życia, czy zostawić wszystko po staremu.
Jeśli uważamy, że czyjeś krytyczne uwagi znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości, będziemy musieli dowiedzieć się, co dokładnie dana osoba próbuje nam przekazać. Będziemy musieli zadać pytania, aby sprawdzić, czy krytyka ma jakiekolwiek podstawy.
Niektóre z pytań mogą brzmieć następująco:
- Do czego właściwie się odnosisz?
- Jak zauważyłeś we mnie coś takiego?
- Kiedy i gdzie to się stało?
Krytyczne uwagi – co możemy zrobić jeśli są uzasadnione?
Zamierzamy teraz znaleźć różnice między krytyką, która jest uzasadniona, a tą, która nie jest. Będziemy mogli zobaczyć, co jest konstruktywne, a co destrukcyjne. Jak powinniśmy reagować, gdy stajemy twarzą w twarz z tą pierwszą, z rzeczami, które okazują się prawdziwe? Nawet jeśli są prawdziwe, często nie wiemy, jak sobie z nimi radzić.
Pierwszym krokiem jest zaakceptowanie tego rodzaju krytyki bez próby uzasadniania naszego zachowania. Kiedy to zrobimy, będziemy musieli zdecydować, czy chcemy zmienić sposób, w jaki działamy – bez względu na to jak trudne może to dla nas być.
Jeśli chcemy się zmienić, musimy powiedzieć o tym drugiej osobie. Wystarczy powiedzieć coś w stylu “masz rację, to się więcej nie powtórzy”. Jeśli jednak druga osoba nadal będzie mówiła o tym co zrobiliśmy, oznacza to, że cierpi na syndrom zdartej płyty… powtarzając to samo w kółko nie przejawiając ochoty do dyskusji na ten temat.
“Rób wszystko, co podpowiada ci twoje serce, ponieważ i tak będziesz krytykowany. Będą cię krytykować, cokolwiek zrobisz! “
Będą inne sytuacje, w których zmiana będzie trudna lub wręcz niemożliwa. W takim przypadku będziemy musieli wyjaśnić drugiej osobie, że będzie to dla nas bardzo trudne, ale możemy poprosić ich o pomoc lub zaoferowanie alternatywnych rozwiązań. W ten sposób dana osoba poczuje empatię w stosunku do nas. Jednak postawienie się w defensywie zwiększy napięcie między obiema stronami.
Wreszcie, nawet jeśli krytyka jest słuszna, nie musimy chcieć się zmieniać. Możemy przyznać, że dana osoba ma rację, a następnie zaproponować inne alternatywy, by spróbować poprawić sytuację i porozmawiać o nich, aby uniknąć konfliktu.
Jak powinniśmy reagować, gdy krytyka nie jest prawdziwa?
Przy innych okazjach wiemy, że krytyka wcale nie jest prawdziwa lub uzasadniona. Jeśli nie poradzimy sobie z sytuacją w poprawny sposób, bardzo łatwo będziemy wdawać się w kłótnie, które prowadzą do nikąd. Ważne jest zatem, abyśmy wspólnie stosowali dwie inne techniki asertywne. Dwie, które sugerujemy, to “bank mgły” wraz z “niejednoznaczną odpowiedzią”.
Bank mgły polega na uznaniu części argumentacji drugiej osoby, ale jednocześnie nie traceniu naszej pozycji. Możesz na przykład powiedzieć im: “rozumiem, że możesz myśleć, że nie jesteś dla mnie ważna, gdy nie odpowiadam na twoje wiadomości”.
W ten sposób pokazujemy, że rozumiemy drugą osobę, nie rezygnując z naszego sposobu widzenia rzeczy. Następnie możemy zaoferować niejednoznaczną odpowiedź, taką jak “zastanowię się nad tym” lub “będę o tym pamiętać”. W ten sposób możemy osiągnąć częściową zgodę z drugą osobą.
Techniki te są zatem narzędziami, które należy uwzględnić we wszystkich naszych relacjach, czy to z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami czy naszym partnerem. Reagowanie w spokojny i zrozumiały sposób, gdy inni ludzie sugerują, że powinniśmy się zmienić, znacznie zmniejszy szanse na doprowadzenie do konfrontacji z drugą osobą. Nawet jeśli komentarze, które czyni, niewiele nas obchodzą lub uważamy je za fałszywe.