Męska impotencja seksualna - jakie są jej przyczyny?

Męska impotencja seksualna - jakie są jej przyczyny?

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2018

Męska impotencja seksualna stała się sprawą wielkich zmartwień dla wielu mężczyzn. Niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji, która umożliwia satysfakcjonujący związek seksualny, powoduje, że taki mężczyzna odczuwa cierpienie i frustrację. Może także sprawić, że poczuje się bezwartościowy i bezużyteczny.

Męska impotencja seksualna – jakie są jej przyczyny?

Ta ważna i nadmierna troska jest często odpowiedzialna za to, że męska impotencja seksualna trwa przez dłuższy czas. Coraz bardziej prowadzi daną osobę w jednokierunkową drogę bez wyjścia.

Chociaż zawsze był to problem dotykający starszych mężczyzn, męska impotencja seksualna i zaburzenia erekcji dotykają dziś wielu młodszych mężczyzn. Jedna czwarta mężczyzn cierpiących na tę chorobę ma mniej niż 40 lat. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowca Paolo Capogrosso, MD zrzeszonego z Uniwersytetem San Rafael Vita-Salute w Mediolanie (Włochy) i opublikowane w Journal of Sexual Medicine.

Dlaczego więc młodzi mężczyźni cierpią również na impotencję, kiedy powinni rzekomo być u szczytu swoich możliwości? Obecny styl życia ma wiele do powiedzenia na ten temat, ale nie jest to jedyny aspekt. Wydaje się również, że stawianie seksu na piedestale ma z tym wiele wspólnego. Ogólnie przyjęty koncept, że mężczyzna musi zachowywać się jak “bohater”, lub zrobić wszystko, by nie zawieść partnera, także może być przyczyną, która wywołuje impotencję seksualną.

Męska impotencja seksualna i destrukcyjne wymagania

Stres, w którym dzisiaj żyjemy, jest przyczyną wielu psychologicznych patologii, a wśród nich znajdują się nasze seksualne zdolności. Istnieją inne czynniki ryzyka, takie jak otyłość, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, ale stres wydaje się być głównym winowajcą. W większości przypadków impotencja seksualna ma raczej psychologiczny niż fizyczny charakter.

Prawdziwą przyczyną jest ubóstwienie dla seksu, fakt, że umieściliśmy go na piedestale. Chociaż prawdą jest, że seks przynosi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i dla rozwoju związku, nie powinien być najważniejszym czynnikiem skali wartości człowieka. 

Mężczyzna odczuwający niepokój.

Ta idealizacja seksu, za którą w jakiś sposób odpowiedzialny jest przemysł pornograficzny, stawia mężczyznom coraz więcej wymagań. A jeśli te żądania nie zostaną spełnione tak, jak powinny, to taki mężczyzna będzie uważał się za bezwartościowego. Niezdolny do zaspokojenia kobiety – totalna porażka. Jeśli zakoduje sobie w głowie, że nie może sobie pozwolić na porażkę, to właśnie lęk przed porażką jest tym co poprowadzi go w kierunku impotencji.

Zła edukacja seksualna

Te wymagania są wynikiem słabej edukacji seksualnej, którą otrzymujemy. Z góry przyjęte i nierealistyczne pomysły krążą po całym społeczeństwie niczym nieokiełznany pożar. Jednym z tych pomysłów jest to, że mężczyzna jest odpowiedzialny za kobiecą przyjemność.

Jakie są zatem konsekwencje tych wymagań? Co się dzieje, gdy mężczyzna czuje, że jest bezwartościowy, jeśli nie może ich spełnić? Zgadłeś – odczuwa niepokój. Niepokój, który nie pozwala mu w pełni żyć. Niepokój, który blokuje mentalnie i przekazuje tę blokadę naszemu ciału. W ten sposób powstaje błędne koło.

Przywspółczulny układ nerwowy jest odpowiedzialny za doprowadzenie do erekcji. Jest to system odpowiedzialny za relaks i odpoczynek po dużym wysiłku. W ten sposób, chociaż erekcję łączymy z podekscytowaniem, prawdą jest, że aby nastąpiła, dana osoba musi być zrelaksowana. To pozwoli ciałom jamistym napełnić się krwią i wytworzyć erekcję.

Problem polega na tym, że gdy odczuwamy lęk, gdy dostrzegamy jakieś niebezpieczeństwo, aktywujemy sympatyczny układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za aktywację i przetrwanie, hamując w ten sposób układ przywspółczulny. W tym momencie dochodzi do dysfunkcji, ponieważ wydaje się, że przetrwanie jest ważniejsze niż akt seksualny, który miał nastąpić.

Jak możemy pozbyć się impotencji seksualnej?

Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić, to zaakceptować to, co się z nami dzieje. Pamiętaj, że im bardziej będziesz walczyć, tym więcej będziesz się martwić. Im bardziej się lękasz, tym większa jest szansa na impotencję. Dlatego musimy zatrzymać to niekończące się błędne koło – temu właśnie służy akceptacja.

Kiedy zaakceptujemy to, co się z nami dzieje, możemy potraktować to jako coś normalnego. Powinniśmy porozmawiać o tym z naszą partnerką lub nawet z przyjacielem. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie ćwiczeń mających na celu rozwiązanie problemu. Oczywiście, nie powinniśmy temu mężczyźnie stawiać żadnych wymagań, w przeciwnym wypadku wrócimy do punktu wyjścia.

Jednym z ćwiczeń na poziomie poznawczym będzie modyfikacja naszych przekonań i błędnych wyobrażeń na temat dysfunkcji, a także seksu.

Smutny mężczyzna.

W tym celu możemy sami przeprowadzić badania lub skonsultować się z ekspertem, który będzie w stanie rozwiać wszystkie nasze nierealistyczne przekonania na ten temat. Możemy również zrobić to sami, zmieniając nasze “powinienem” i “muszę” na “preferencje” lub “pragnienia”. Na poziomie behawioralnym powinniśmy ćwiczyć paradoksalną intencję z naszym partnerem. Technika ta polega na zmuszaniu się do braku wzwodu czy do pełnego związku seksualnego.

Masaże i gry

Celem jest wymiana masaży, gier i innych przyjemnych zajęć i wspólne cieszenie się nimi. Nie powinno być żadnych wymagań, aby iść dalej i brać udział w pełnym akcie seksualnym. Jeśli ćwiczenie zostanie wykonane prawidłowo, najbardziej prawdopodobny wynik to pojawienie się erekcji. To dlatego, że odpuściliśmy sobie nieco a brak niepokoju nie spowodował blokady.

Jako dopełnienie, warto ćwiczyć niektóre techniki relaksacyjne, takie jak uważność lub jogę. Dzięki nim będziemy bardziej świadomi i będziemy mogli aktywować nasz przywspółczulny układ nerwowy. Jeśli uważasz, że wszystko to odnosi się do twojej obecnej sytuacji, nie próbuj tego ukrywać.

Nie czuj się zawstydzony. Zakłopotanie uniemożliwi znalezienie rozwiązania. Skonsultuj się ze specjalistą i przećwicz różne techniki. Zauważysz, że problem impotencji powoli zniknie. Staniesz się bardziej pewny siebie i będziesz mógł znowu cieszyć się życiem seksualnym, tak jak wcześniej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.