Kręgi mężczyzn: pewne niewątpliwe zalety tej praktyki

Jeśli brać pod uwagę sztywną i konwencjonalną męskość, to wszelkiego rodzaju wrażliwość i podatność na bodźce była oznaką słabości. Ale dzięki kręgom mężczyzn wielu ludzi po raz pierwszy ośmieliło się mówić publicznie o swoich emocjach, lękach i potrzebach. Dlatego też ta praktyka cechuje się świetnymi wręcz korzyściami terapeutycznymi.

Kręgi mężczyzn

Kręgi mężczyzn stanowią praktykę o wielkich korzyściach psychologicznych. W rzeczywistości niektórzy ludzie wynieśli ją wprost z czasów antycznych. W dawnych latach wiele razy ludzie gromadzili się przy ognisku, aby dzielić się swoimi własnymi przeżyciami z minionego dnia, rozwiązywać wspólnie problemy, znajdować porady, uczyć się, wyrażać swoje obawy i tak dalej.

Obecnie wielu ludzi uważa tę formę grupowej dynamiki za bezpieczną przestrzeń do słuchania innych i bycia po raz pierwszy wysłuchanym przez innych. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że niektórzy ludzie uważają kręgi mężczyzn za coś dziwnego, a nawet niezwykłego.

Ich zdaniem spotkanie wąskiej grupy znajomych w pokoju, w pubie lub też w jakimś zakątku lasu, którego celem jest znalezienie wsparcia i wywołanie poczucia intymności oraz więzi z innymi jest oznaką frustracji, zagubienia i nawet budzi wątpliwości o różnej naturze.

Szczególnie istotne to zjawisko takiego nierzadko krytycznego odbioru przez innych staje się w momentach, gdy chodzi właśnie o płeć męską. A to dlatego, że zgodnie z panującym stereotypem rzadko zdarza się, aby mężczyźni dzielili się z innymi głębokimi, emocjonalnymi aspektami życia z innymi ludźmi. Nie mówiąc już nawet o zwierzaniu się innym mężczyznom, których nie znają zbyt dobrze.

Kręgi mężczyzn – zjawisko pozwalające przełamywać stereotypy

Ale żyjemy w społeczeństwie, w którym męskość od dziesięcioleci musiała spełnia bardzo sztywny model hegemoniczny. Konstrukcja męskiej tożsamości była prawie jak gliniana forma, do której wszyscy musieli się dopasować bez zadawania zbędnych pytań. Biorąc pod uwagę nieelastyczność tego schematu widzimy wyraźnie, że najwyraźniej nie było w nim miejsca na jakiekolwiek wątpliwości, emocje lub wrażliwość.

Samotny mężczyzna

Michael Kimmel, założyciel i dyrektor Centrum Studiów nad Mężczyzną i Męskością (oryg. Center for Study of Man and Masculinities) na Stony Brook University w Nowym Jorku, zauważa, że ​​na szczęście wszystko się zmienia. W dzisiejszych czasach możemy mówić o więcej niż jednym rodzaju męskości.

Zakres ten stał się obecnie rozszerzony o dowolny rodzaj tożsamości, ekspresji i potrzeb indywidualnych.
Jeśli chodzi o sztywną i konwencjonalną męskość, to wszelkiego rodzaju wrażliwość i podatność na bodźce była oznaką słabości. Ale dzięki kręgom mężczyzn wielu ludzi po raz pierwszy ośmieliło się mówić publicznie o swoich emocjach, lękach i potrzebach. Dlatego też ta praktyka cechuje się świetnymi wręcz korzyściami terapeutycznymi.

Kręgi mężczyzn: czym one są i do czego tak naprawdę służą?

Co roku hiszpański Narodowy Instytut Statystyczny (oryg. Instituto Nacional de Estadística) publikuje liczne dane na temat samobójstw. Są one na tyle interesujące, że z pewnością każą nam się zastanowić nieco bliżej nad tym właśnie zagadnieniem. Jedna z najbardziej rzucających się w oczy zależności jest następująca: liczba samobójstw wśród mężczyzn jest trzy razy większa niż samobójstw u kobiet.

Na przykład w Hiszpanii aż 75% osób, które zdecydowały się odebrać sobie życie, okazało się być mężczyzną. Ta sama zależność dotyczy również innych krajów. Pokazuje nam ona, że jeśli chodzi o płeć, wydaje się, że to mężczyźni decydują się na najbardziej dramatyczny krok ze wszystkich.

Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) opublikowała raport na temat metod zapobiegania samobójstwom, w którym wskazała, że tak naprawdę nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn tego zjawiska. Nie wiemy, z jakich powodów mężczyźni tak często decydują się na tak drastyczny krok.

Grupa znajomych

Wiemy jednak, że wciąż jednak główną przyczyną w ujęciu ogólnym będzie brak zasobów i środków pozwalających na codzienną egzystencję. Tak więc eksperci w tej dziedzinie, tacy jak dr Brené Brown, profesor badawczy z University of Houston, ustalili, że mężczyźni zwykle odczuwają ciążącą na nich ogromną presję, biorąc pod uwagę to, że inni ludzie po prostu dużo od nich oczekują.

Bycie mężczyzną zawsze oznaczało siłę, dominację, sukces i wysoką dozę samokontroli. Ale realia takie jak bezrobocie, brak perspektyw, problemy z tożsamością i niezdolność do radzenia sobie z porażką, często prowadzą do niemożliwej do uniknięcia pustki w życiu. W większości przypadków to właśnie mężczyźni są narażeni na role związane ze swoją płcią, które w efekcie pozostawiają ich w stanie izolacji społecznej.

W rezultacie są oni o wiele bardziej narażeni na wszelkiego rodzaju problemy w postaci rzeczywistości, w której nie ma uczciwości emocjonalnej. Natomiast dowolnego rodzaju wrażliwość przekształca się w gniew, co prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Kręgi mężczyzn: przestrzeń pozwalająca na połączenie się z innymi

Kręgi mężczyzn powstają dzisiaj jako idealne źródło transformacji i uzdrowienia koncepcji męskości. Jest to swego rodzaju prywatna przestrzeń, w której gromadzą się mężczyźni w różnym wieku i o różnym pochodzeniu społecznym. Należy zauważyć przy tym, że żaden z członków takiego kręgu nigdy wcześniej się nie spotkał z innymi.

Wielu z nas wie dobrze o tym, że czasami rozmowa z kompletnym nieznajomym pozwala nam komunikować się łatwiej. Możemy też wtedy poruszać tematy, których nie chcielibyśmy omawiać ani z rodziną, ani tez nawet z przyjaciółmi. Zasadniczo kręgi mężczyzn dają im po prostu bezpieczne miejsce do wyrażania siebie i swoich obaw.

„U ludzi nie można znaleźć czystej męskości ani też kobiecości, ani w sensie psychologicznym, ani tym bardziej biologicznym”.
-Sigmund Freud-

Nasze obecne społeczeństwo zawsze naśladuje lub wskazuje pewne zachowania i słowa. Mężczyźni nie są zwolnieni z poczucia bycia atakowanymi przez tego typu oczekiwania. Jest to pewnego rodzaju ciężar, który w większości przypadków przejmują poprzez edukację, w której zachęca się ich do bycia silnym i ukrywania swoich prawdziwych uczuć.

I to dlatego właśnie kręgi mężczyzn stanowią bezpieczną przestrzeń, czy też metaforyczną przystań, dzięki czemu mogą się oni otworzyć przed innymi. A jednocześnie mogą być uczciwymi wobec siebie oraz uzyskać potwierdzenie i wsparcie od innych mężczyzn z podobnymi problemami.

Jaki jest cel tych spotkań i czym cechuje się dynamika takiej grupy?

Cel, jaki mają kręgi mężczyzn jest zarówno pozytywny, jak i stanowiący pewnego rodzaju wyzwanie. Założeniem takiej idei jest umożliwienie mężczyznom uzyskania poczucia emocjonalnej dojrzałości, siły psychicznej i wyrozumiałości, by mogli oni nie tylko leczyć własne rany, ale także pomagać innym. To zdecydowanie jest ważna forma zaangażowania w świecie rozwoju osobistego.

Pomocna dłoń

Dynamika i korzyści, które mężczyźni mogą znaleźć dzięki uczestniczeniu w takich kręgach, są następujące:

  • Bycie wysłuchanym przez innych mężczyzn z szacunkiem i empatią, bez jakiegokolwiek osądu.
  • Nauczenie się wyrażania i komunikowania swoich emocji, uczuć, lęków i bolesnych doświadczeń.
  • Praca nad własną tożsamością.
  • Nauczenie się proszenia o pomoc i porady.
  • Utworzenie czegoś w rodzaju bractwa wzajemnego wsparcia.
  • Nauka słuchania innych w sposób współczujący.
  • Większe otwarcie na podatność i wrażliwość.
  • Rozwijanie większej pewności siebie.
  • Wyjaśnienie sobie istotnych celów życiowych.
  • Rozwijanie silnego zobowiązania wobec siebie i innych. Poczucie bycia odpowiedzialnym, pełnym szacunku i własnych emocji oraz potrzeb.
  • Aktualizacja wszystkich innych aspektów związanych z męskością.

Gdzie znajdują się takie kręgi mężczyzn?

Takie kręgi mężczyzn stają się coraz bardziej popularne w miarę upływu czasu. Niektóre z krajów, w których są najczęściej spotykane, to Wielka Brytania, Australia, Hiszpania, kraje skandynawskie i tym podobne.

Teraz, co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych zawsze hołdowano rozległym tradycjom związanym z tym zjawiskiem. Na przykład organizacja non-profit o nazwie ManKind Project pracuje nad wsparciem i osobistym rozwojem mężczyzn od ponad 30 lat. W rzeczywistości ma obecnie filie prawie na całym świecie.

Na koniec musimy powiedzieć, że każdy mężczyzna, który chce nawiązać kontakt z tą dynamiką, nie powinien się wahać. W rzeczywistości zachęcamy wszystkich, aby zbliżali się do każdego centrum specjalizującego się w kręgach mężczyzn. Czasami wielkie, ważne zmiany następują w wyniku podjęcia tak małej decyzji.

„Wrażliwość to miejsce narodzin innowacji, kreatywności i zmian na lepsze”.
-Brené Brown-

Scroll to Top