Kolor niebieski i jego wpływ na Twój umysł

Błękit morza może zmniejszyć lęk i depresję. W rzeczywistości twój mózg staje się bardziej zrównoważony, gdy widzisz ten kolor.
Kolor niebieski i jego wpływ na Twój umysł

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2021

Kolor niebieski  prawdopodobnie bardziej znaczący wpływ na Twój mózg, niż Ci się wydaje. W rzeczywistości ta barwa naszego letniego nieba i morza jest szeroko stosowana w reklamie i marketingu.

Co więcej, udowodniono, że kolor niebieski działa relaksująco na umysł. Poprawia również Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pablo Picasso mawiał, że kolory są odzwierciedleniem naszych emocji odciśniętych w naturze. Nie mylił się. W rzeczywistości co kilka lat dziedzina psychologii kolorów dostarcza interesujących danych dotyczących wpływu barw na nasze życie.

Badania Andrewa Elliota i Markusa Maiera stanowią punkt odniesienia w tej dziedzinie. Pokazali oni, że kolor to nie tylko cenne narzędzie komunikacji. W rzeczywistości naukowcy ci twierdzą, że niektóre barwy, takie jak kolor niebieski i czerwony, mogą zmieniać nastrój, podnosić lub obniżać ciśnienie krwi, zmieniać metabolizm, a nawet powodować zmęczenie wzroku.

„Nie ma niebieskiego bez żółtego i bez pomarańczowego”.

 -Vincent van Gogh-

Obraz morza i nieba.

Kolor niebieski zmienia funkcjonowanie mózgu

Istnieje około 11 odcieni niebieskiego. Wśród nich znajdziesz błękit Chagalla i błękit Vermeera. Yves Klein, artysta ruchu Neo-Dada, wynalazł odcień niebieskiego, który opatentował jako International Klein Blue. Najdroższym błękitem wszech czasów była ultramaryna. To dlatego, że pierwotnie uzyskiwano ją z lapis lazuli.

Kolor niebieski zawsze fascynował środowisko artystyczne z jednego konkretnego powodu: wpływu, jaki na nas wywiera. Na przykład Wassily Kandinsky mawiał, że im głębszy błękit na płótnie, tym bardziej skłania widza do myślenia o nieskończoności.

Rzeczywiście wydaje się, że kolor niebieski wywołuje w nas dziwne poczucie czystości i wrażliwości. Co jednak ma do powiedzenia nauka na ten temat? Czy ta barwa naprawdę zmienia nastrój?

Psychologia koloru niebieskiego

Eva Heller napisała jedną z najciekawszych książek o wpływie kolorów na ludzi. Nosi ona tytuł Psychologia kolorów: jak kolory wpływają na uczucia i rozum. Dzięki swoim rozległym badaniom wyciągnęła następujące wnioski na temat barwy niebieskiej:

  • To ulubiony kolor całej populacji.
  • Ludzie uważają go za spokojny, relaksujący i niegroźny kolor.
  • Świat reklamy szeroko z niego korzysta. Dzieje się tak dlatego, że kupujący czuje się spokojny, pewny siebie i bezpieczny.
  • Czasami może sprawić, że ludzie poczują się smutni lub wyobcowani.
  • Służy do dekoracji przestrzeni roboczych. Według kilku badań poprawia kreatywność i produktywność.
Kolor niebieski.

Zalety koloru niebieskiego wywodzą się z natury

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań naukowych dotyczących psychologii koloru. Naukowcy odkryli nawet, że niebieski kolor może zmniejszyć nasilenie depresji.

Psychologowie dr Joanne K. Garrett i dr Matthew P. White z University of Exeter Medical School przeprowadzili badania we współpracy z kilkoma uniwersytetami w Hongkongu. Doszli do wniosku, że:

  • Osoby, które często odwiedzały naturalne przestrzenie, w których niebieskie światło jest bardziej intensywne (morze, jeziora i rzeki, w których niebo odbija się w wodzie itp.), cieszyły się lepszym zdrowiem psychicznym.
  • Ponadto wskaźniki depresji są niższe u osób, które często odwiedzają tego rodzaju miejsca.

Inne badania przeprowadzone przez Trinity College w Dublinie w Irlandii przyniosły te same wnioski. Ponadto ich badania wykazały, że widoki na morze wiązały się z niższym wskaźnikiem depresji u osób starszych.

Innym interesującym faktem jest to, że poziom stresu i lęku zmniejsza się, gdy spędzamy czas z ludźmi, których kochamy na tych otwartych przestrzeniach, w których występuje kolor niebieski.

Z tego powodu coś tak prostego jak spacer po plaży z partnerem, dziećmi lub przyjaciółmi jest aktywnością zarówno oczyszczającą, jak i ogólnie korzystną.

Morze wieczorem

Wniosek

Rafael Alberti poświęcił nawet wiersz kolorowi niebieskiemu. W tym wierszu wychwalał odcień Morza Śródziemnego. Opisał go jako ten sam kolor, który uwielbiali Grecy i czcili artyści średniowiecza. W rzeczywistości był to nawet boski kolor, który nadali płaszczom swoich niebiańskich dziewic.

Efekty koloru niebieskiego są głębokie i sugestywne. Nawet nasza planeta Ziemia z ogromną ilością wody odgrywa tutaj pewną rolę. Bo widziana z daleka i zawieszona w nieskończoności przypomina ukochaną „bladoniebieski punkt”, o którym pisał Carl Sagan.

Kolor niebieski jest oczyszczający, relaksujący i zdrowy. Obejmij go, niech jego światło pieści Cię, gdy jesteś nad morzem, jeziorami i rzekami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Birren, Faber (1961) Color Psychology and Color Therapy: A Factual Study of the Influence of Color on Human Life. University Books.
  • Britton, E., Kindermann, G., Domegan, C. y Carlin, C. (2018). Blue care: una revisión sistemática de las intervenciones en el espacio azul para la salud y el bienestar. Promoción de la salud internacional . doi: 10.1093 / heapro / day103
  • Dempsey, S., Devine, MT, Gillespie, T., Lyons, S. y Nolan, A. (2018). Espacio azul costero y depresión en adultos mayores. Health & Place , 54 , 110-117. doi: 10.1016 / j.healthplace.2018.09.002
  • Elliot, A. J., & Maier, M. A. (2007). Color and psychological functioning. Current Directions in Psychological Science16(5), 250–254. https://doi.org/10.1111/j.1467-8721.2007.00514.x
  • Elliot, A. J., & Maier, M. A. (2014). Color Psychology: Effects of Perceiving Color on Psychological Functioning in Humans. Annual Review of Psychology65(1), 95–120. https://doi.org/10.1146/annurev-psych-010213-115035
  • Heller, Eva (2004) Psicología del Color. Cómo actúan los colores sobre los sentimientos y la razón. Gustavo Gili SA Barcelona.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.