Kolor niebieski i jego wpływ na Twój umysł

Błękit morza może zmniejszyć lęk i depresję. W rzeczywistości twój mózg staje się bardziej zrównoważony, gdy widzisz ten kolor.
Kolor niebieski i jego wpływ na Twój umysł

Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2021

Kolor niebieski  prawdopodobnie bardziej znaczący wpływ na Twój mózg, niż Ci się wydaje. W rzeczywistości ta barwa naszego letniego nieba i morza jest szeroko stosowana w reklamie i marketingu.

Co więcej, udowodniono, że kolor niebieski działa relaksująco na umysł. Poprawia również Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pablo Picasso mawiał, że kolory są odzwierciedleniem naszych emocji odciśniętych w naturze. Nie mylił się. W rzeczywistości co kilka lat dziedzina psychologii kolorów dostarcza interesujących danych dotyczących wpływu barw na nasze życie.

Badania Andrewa Elliota i Markusa Maiera stanowią punkt odniesienia w tej dziedzinie. Pokazali oni, że kolor to nie tylko cenne narzędzie komunikacji. W rzeczywistości naukowcy ci twierdzą, że niektóre barwy, takie jak kolor niebieski i czerwony, mogą zmieniać nastrój, podnosić lub obniżać ciśnienie krwi, zmieniać metabolizm, a nawet powodować zmęczenie wzroku.

„Nie ma niebieskiego bez żółtego i bez pomarańczowego”.

 -Vincent van Gogh-

Obraz morza i nieba.

Kolor niebieski zmienia funkcjonowanie mózgu

Istnieje około 11 odcieni niebieskiego. Wśród nich znajdziesz błękit Chagalla i błękit Vermeera. Yves Klein, artysta ruchu Neo-Dada, wynalazł odcień niebieskiego, który opatentował jako International Klein Blue. Najdroższym błękitem wszech czasów była ultramaryna. To dlatego, że pierwotnie uzyskiwano ją z lapis lazuli.

Kolor niebieski zawsze fascynował środowisko artystyczne z jednego konkretnego powodu: wpływu, jaki na nas wywiera. Na przykład Wassily Kandinsky mawiał, że im głębszy błękit na płótnie, tym bardziej skłania widza do myślenia o nieskończoności.

Rzeczywiście wydaje się, że kolor niebieski wywołuje w nas dziwne poczucie czystości i wrażliwości. Co jednak ma do powiedzenia nauka na ten temat? Czy ta barwa naprawdę zmienia nastrój?

Psychologia koloru niebieskiego

Eva Heller napisała jedną z najciekawszych książek o wpływie kolorów na ludzi. Nosi ona tytuł Psychologia kolorów: jak kolory wpływają na uczucia i rozum. Dzięki swoim rozległym badaniom wyciągnęła następujące wnioski na temat barwy niebieskiej:

  • To ulubiony kolor całej populacji.
  • Ludzie uważają go za spokojny, relaksujący i niegroźny kolor.
  • Świat reklamy szeroko z niego korzysta. Dzieje się tak dlatego, że kupujący czuje się spokojny, pewny siebie i bezpieczny.
  • Czasami może sprawić, że ludzie poczują się smutni lub wyobcowani.
  • Służy do dekoracji przestrzeni roboczych. Według kilku badań poprawia kreatywność i produktywność.
Kolor niebieski.

Zalety koloru niebieskiego wywodzą się z natury

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań naukowych dotyczących psychologii koloru. Naukowcy odkryli nawet, że niebieski kolor może zmniejszyć nasilenie depresji.

Psychologowie dr Joanne K. Garrett i dr Matthew P. White z University of Exeter Medical School przeprowadzili badania we współpracy z kilkoma uniwersytetami w Hongkongu. Doszli do wniosku, że:

  • Osoby, które często odwiedzały naturalne przestrzenie, w których niebieskie światło jest bardziej intensywne (morze, jeziora i rzeki, w których niebo odbija się w wodzie itp.), cieszyły się lepszym zdrowiem psychicznym.
  • Ponadto wskaźniki depresji są niższe u osób, które często odwiedzają tego rodzaju miejsca.

Inne badania przeprowadzone przez Trinity College w Dublinie w Irlandii przyniosły te same wnioski. Ponadto ich badania wykazały, że widoki na morze wiązały się z niższym wskaźnikiem depresji u osób starszych.

Innym interesującym faktem jest to, że poziom stresu i lęku zmniejsza się, gdy spędzamy czas z ludźmi, których kochamy na tych otwartych przestrzeniach, w których występuje kolor niebieski.

Z tego powodu coś tak prostego jak spacer po plaży z partnerem, dziećmi lub przyjaciółmi jest aktywnością zarówno oczyszczającą, jak i ogólnie korzystną.

Morze wieczorem

Wniosek

Rafael Alberti poświęcił nawet wiersz kolorowi niebieskiemu. W tym wierszu wychwalał odcień Morza Śródziemnego. Opisał go jako ten sam kolor, który uwielbiali Grecy i czcili artyści średniowiecza. W rzeczywistości był to nawet boski kolor, który nadali płaszczom swoich niebiańskich dziewic.

Efekty koloru niebieskiego są głębokie i sugestywne. Nawet nasza planeta Ziemia z ogromną ilością wody odgrywa tutaj pewną rolę. Bo widziana z daleka i zawieszona w nieskończoności przypomina ukochaną „bladoniebieski punkt”, o którym pisał Carl Sagan.

Kolor niebieski jest oczyszczający, relaksujący i zdrowy. Obejmij go, niech jego światło pieści Cię, gdy jesteś nad morzem, jeziorami i rzekami.

To może Cię zainteresować ...
Depresja zmienia postrzeganie kolorów
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Depresja zmienia postrzeganie kolorów

Depresja zmienia postrzeganie kolorów. Tony zmieniają się pod wpływem tego stanu, podobnie jak percepcje i perspektywy. Świat jest trochę szary.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Birren, Faber (1961) Color Psychology and Color Therapy: A Factual Study of the Influence of Color on Human Life. University Books.
  • Britton, E., Kindermann, G., Domegan, C. y Carlin, C. (2018). Blue care: una revisión sistemática de las intervenciones en el espacio azul para la salud y el bienestar. Promoción de la salud internacional . doi: 10.1093 / heapro / day103
  • Dempsey, S., Devine, MT, Gillespie, T., Lyons, S. y Nolan, A. (2018). Espacio azul costero y depresión en adultos mayores. Health & Place , 54 , 110-117. doi: 10.1016 / j.healthplace.2018.09.002
  • Elliot, A. J., & Maier, M. A. (2007). Color and psychological functioning. Current Directions in Psychological Science16(5), 250–254. https://doi.org/10.1111/j.1467-8721.2007.00514.x
  • Elliot, A. J., & Maier, M. A. (2014). Color Psychology: Effects of Perceiving Color on Psychological Functioning in Humans. Annual Review of Psychology65(1), 95–120. https://doi.org/10.1146/annurev-psych-010213-115035
  • Heller, Eva (2004) Psicología del Color. Cómo actúan los colores sobre los sentimientos y la razón. Gustavo Gili SA Barcelona.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.