Kochanie siebie, nikt nie zrobi tego za Ciebie

Kochanie siebie, nikt nie zrobi tego za Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2018

Kochanie siebie. To działanie, na którym bazuje się dobre samopoczucie emocjonalne. Dzięki niemu możemy kształtować poprawne relacje z innymi, sprawia też, że lubimy przebywać w towarzystwie innych osób. Nie można kogoś kochać, jeśli najpierw nie przejdziemy pełnego procesu akceptacji i nie zarzucimy zwyczaju separowania nas od wszystkiego, czego nie lubimy. Kochanie siebie jest ważne, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Jako ludzie posiadamy umiejętność samooceny, potrafimy doceniać samych siebie i kochać się pomimo negatywnych cech, które nas charakteryzują, pomimo popełnianych błędów.

Kto posiada zdrową samoocenę rozumie, że osoba znaczy więcej, niż błędy, które popełnia lub negatywne cechy, które posiada. Rozumie też, że jesteśmy częścią nieustającego cyklu zachodzących zmian. Rozumie, że nie można naszego bytu określić niewielką liczbą etykiet, ponieważ funkcjonujemy w zbyt wielu kontekstach i na wiele różnych sposobów.

Przemierzanie świata wieszając na wszystkim etykiety wynika z błędnego i niebezpiecznego nastawienia. Pomyśl, że ten kogo masz za prawdomównego, czasem kłamie, a ten, kogo uważasz za kłamcę w innych sytuacjach mówi prawdę. Życie człowieka jest na tyle długie, by przejść przez różne stany i wygenerować zupełnie różniące się od siebie zachowania.

Kochanie siebie

Jeśli mamy w zwyczaju stosować taki system etykietowania wobec innych, przypuszczalnie będziemy go również stosować wobec samych siebie. Staniemy się w ten sposób zbyt surowi, zwłaszcza w chwilach, gdy obierzemy drogę, która nie do końca jest zgodna z naszymi przekonaniami. To wpędza w stan ciągłego smutku. Kiedy tak się stanie, pamiętaj o przesłaniu tego artykułu: Kochanie siebie jest ważne, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Największy problem pojawia się, gdy usiłujemy brak miłości własnej uzupełniać miłością innych. Na podstawie wyrzutów, które robimy sami sobie nie jesteśmy w stanie widzieć w sobie tego, co dobre. To sprawia z kolei powoduje, że uzależniamy nasze osiągnięcia od oceny innych.

Dziewczyna - złamane serce

Brak miłości własnej, a nasze relacje z innymi

Dlaczego brak miłości do samego siebie sprawia, że inni również przestają nas kochać? To bardzo interesująca kwestia. Odpowiedź nie jest tak skomplikowana, jak mogłaby się wydawać. Kiedy dana osoba nie ma w sobie miłości własnej, a docenia się wyłącznie wtedy, gdy wszystko zrobi idealnie, zazwyczaj w podobny sposób traktuje również osoby znajdujące się w jej otoczeniu.

Nie mamy innego wyjścia, jak ze sobą wytrzymać, nie możemy uciec od własnego ja. Inni natomiast nie mają takiego dylematu i jeśli w naszym zachowaniu coś im nie odpowiada, nie muszą znosić naszej krytycznej oceny, zazdrości, czy braku doceniania.

Jeśli zatem brak miłości stanowi nasz osobisty problem i staramy się ten brak uzupełnić poprzez znalezienie innej osoby, która miałaby nas obdarzać brakującym uczuciem. Tak utworzony związek opiera się na zależności. To oznacza, że dana osoba łączy się z inną z góry zakładając, że ta uczyni ją szczęśliwą wypełniając jej życie tym, co dobre.

Kłódka

Zależność, czy też przywiązanie emocjonalne sprawia, że relacja w związku nie kształtuje się w sposób prawidłowy. Ponieważ osoba taka czuje, że potrzebuje partnera i nie potrafi bez niego funkcjonować, prowadzi to do zachowań, które ostatecznie przybliżają związek do rozpadu. Jej zachowanie wywołuje więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Jeśli więc kochanie siebie nie należy do Twoich mocnych stron to miej świadomość, że trudno będzie o to, by ktoś inny zaspokoił w Tobie tę niespełnioną potrzebę i pustkę, która jej towarzyszy.

Zachowania takie, które na początku mogą być obiecujące, ostatecznie stają się przytłaczające, stresujące i szkodliwe dla związku, dlatego najczęściej prowadzą do jego rozpadu.

Kochanie siebie – dlaczego warto to robić?

Podstawowym kluczem do tego, by pokochać samego siebie jest bezwarunkowe zaakceptowanie samego siebie. Wydaje się to zupełnie proste, ale z pewnością takie nie jest. Oznacza to bowiem pokochanie własnej osoby niezależnie od tego, jak wypadamy w środowisku zewnętrznym. A składają się na nie praca, sukces, tworzone relacje, nasz wygląd zewnętrzny i tym podobne.

Człowiek stanowi o wiele więcej, niż to, co posiada, niż to co myśli, czuje i robi.

Abyśmy mogli pokochać samych siebie dobrze jest pomyśleć realnie, że perfekcja to koncepcja stworzona dla człowieka, nigdy jej jednak nie osiągniemy. Nie jesteśmy idealni, mamy wiele braków, ale również wiele zdolności.

Dziewczyna rysuje serce

Jeszcze trudniejsze byłoby oczekiwanie perfekcji we wszystkich dziedzinach naszego życia. Często w życiu bywa tak, że mamy partnera, ale nie mamy pracy; cieszymy się dobrym zdrowiem, ale nie mamy pieniędzy. Nie pozwól więc, by to, czego akurat nie masz przysłaniało Ci to, z czego możesz się cieszyć.

Jak zmierzyć wartość człowieka? Czy to w ogóle możliwe? Przystojniejszy jest cenniejszy? Czy raczej nie tak piękny, ale bogaty?

Nie da się zmierzyć wartości człowieka. Jesteśmy bytami, istnieniami. Każdy z nas posiada inne zdolności, inne zalety i możliwości. Nikt jednak nie jest lepszy od innych. Jesteśmy lepsi lub gorsi w jednych dziedzinach, a w innych nie. Zawsze jednak mamy wystarczająco dużo argumentów, by kochanie siebie uczynić naszym priorytetem.

Każdego dnia, kiedy wstajesz zdecyduj, że będziesz kochać samego siebie niezależnie od tego, co uda Ci się tego dnia osiągnąć, niezależnie od tego, jak ułoży się życie.

Jesteś w stanie to osiągnąć. Kochanie siebie naprawdę jest możliwe, akceptacja własnych wad i zalet. Tylko wtedy, gdy to osiągniesz, nie będziesz potrzebował innych, do tego aby wypełniali Twoją wewnętrzną pustkę emocjonalną. Miłość wybierzesz natomiast na podstawie zupełnej wolności wyboru, dlatego, że będziesz kochał tę osobę, a nie jej potrzebował.

Taki stan rzeczy sprawi, że osoba ta będzie chciała z Tobą być z powodu Twojej atrakcyjności. Związek taki będzie miał silne podstawy i będzie o wiele trwalszy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.