Kiedy Twój partner chce otwartego związku, a Ty nie

Jeśli twój partner sugeruje, że masz otwarty związek, masz kilka opcji. Jednak który z nich powinieneś wziąć? W tym artykule pomożemy Ci podjąć decyzję.

Para rozmawiająca o otwarciu związku przy kawie

Kiedy jeden partner zasugeruje, że chciałby mieć otwarty związek, mogą pojawić się różne uczucia. To, czy zostanie odebrane pozytywnie, czy negatywnie, zawsze będzie zależało od osoby, kultury i kontekstu społecznego. Czy jednak otwarte relacje są odpowiednie dla każdego?

W dzisiejszym świecie coraz więcej modeli relacji zostało zaakceptowanych i znormalizowanych. Jednak ludzie, którzy są bardziej tradycyjni, mogą mieć trudności z zaakceptowaniem czegokolwiek innego niż klasyczny styl relacji. Nie jest to jednak niemożliwe.

Jeśli Twój partner zasugerował, że chciałby mieć otwarty związek, a Ty tego nie chcesz, masz pełne prawo do odmowy. W tym artykule pomożemy Ci zarówno przeanalizować tego rodzaju sytuacje, jak i spróbujemy udzielić najbardziej spójnej odpowiedzi, zgodnie z Twoimi własnymi potrzebami i stylem afektywnym.

Czym są otwarte relacje?

Pierwszą rzeczą jest dokładne ustalenie, czym jest otwarty związek. Możesz pomyśleć, że zawsze oznacza to, że partnerzy mają pozwolenie na spanie z innymi ludźmi, kiedy tylko mają na to ochotę. Jednak niekoniecznie tak jest. W rzeczywistości istnieje wiele rodzajów związków randkowych, wszystkie jednakowo ważne, a monogamia jest tylko jedną z nich.

Osoby pozostające w otwartych związkach nie uważają monogamii za konieczną do utrzymania zdrowego i stabilnego związku. W rzeczywistości są otwarci na możliwość utrzymywania relacji z osobami trzecimi.

Para trzymająca się za ręce

Ten rodzaj relacji może wahać się od sporadycznych relacji seksualnych z innymi ludźmi do mniej lub bardziej stabilnych związków romantycznych. Niektóre modalności otwartego związku są następujące:

  • Mieszane pary. Jeden z partnerów praktykuje monogamię, a drugi utrzymuje kilka relacji jednocześnie.
  • Pary swingersów. Oboje partnerzy mogą uprawiać seks z innymi ludźmi. Dotyczy to jednak tylko seksu, a oni nie angażują się w relacje z innymi w sentymentalny sposób.
  • Poliamoria. Jeden lub oboje członkowie pary mają więcej niż jeden związek romantyczny, niezależnie od tego, czy w grę wchodzi seks.
  • Typowy otwarty związek. Obaj partnerzy pozwalają sobie na seks z osobami trzecimi.

Przekształcenie tradycyjnego i monogamicznego związku w jeden z powyższych pociąga za sobą zmianę mentalności i perspektywy tego, jak powinieneś postępować w swoim związku, zarówno z emocjonalnego, jak i seksualnego punktu widzenia. Dlatego zanim udzielisz odpowiedzi swojemu partnerowi, powinieneś dogłębnie przeanalizować sytuację, aby móc podjąć decyzję tak uczciwie, jak to tylko możliwe.

Jak zrozumieć, że Twój partner chce otwartego związku

Prośba mogła uderzyć Cię jak piorun. Jednak, chociaż na początku może się to wydawać stresujące, potraktuj to jako sposób na przeanalizowanie własnych preferencji i uczuć dotyczących niekonwencjonalnych relacji. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc.

Dowiedz się więcej o otwartych związkach

Jak wspomniano powyżej, otwarty związek ma wiele odmian. Jeśli Twój partner nie określił jednego konkretnie, zapytaj go, o jakim rodzaju myśli. Dzieje się tak dlatego, że niektóre z tych rodzajów relacji mogą być dla Ciebie lepsze i możesz być w stanie dojść do porozumienia ze swoim partnerem.

Co więcej, wchłanianie informacji jest wielką pomocą w uwolnieniu się od uprzedzeń i praktykowaniu normalizacji. W rzeczywistości, tak jak monogamia nie jest czymś, za co osoba powinna być oceniana, tak samo nie są to inne związki.

Nawiąż uczciwą komunikację ze swoim partnerem

Odłóż na bok zazdrość i nawiąż konstruktywną komunikację ze swoim partnerem. Powinni uczciwie przedstawić powody, dla których proponują otwarty związek, a Ty powinieneś ich słuchać bez osądu. W przeciwnym razie ryzykujesz nieporozumienia typowe dla złej komunikacji, takie jak kłamstwa i nieporozumienia.

Poznaj powody, dla których Twój partner chce otwartego związku

Za pomocą poprzedniego punktu dobrze jest wyjaśnić powody prośby partnera. Najczęstszym niebezpieczeństwem w takich przypadkach jest to, że ktoś proponuje otwarty związek jako prekursora zerwania. W ten sposób partner stara się uniknąć konfliktu, który może wystąpić, jeśli otwarcie wyrazi chęć zakończenia związku.

Czasami ludzie chcą wprowadzić nowego partnera do związku, aby spróbować go poprawić. Chociaż może to działać, prawda jest taka, że zwykle osiąga odwrotny efekt. Rzeczywiście, para, daleka od poprawy swojego związku, jeszcze bardziej go pogarsza, wprowadzając obcych do równania.

Co powinieneś zrobić?

Jeśli po całej tej analizie i dekonstrukcji skręcasz w stronę „nie”, czas podjąć decyzję. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się odmówić, czy spróbować spróbować otwartego związku, istnieje szereg kwestii, które zawsze musisz wziąć pod uwagę.

Preferencje

Otwarty związek działa tylko wtedy, gdy ci, którzy w nim uczestniczą, czują się dobrze z ukrytymi i wyraźnymi umowami, które rządzą tym związkiem. Ludzie nigdy nie powinni czuć się zobowiązani do przyjęcia tej formy relacji. Muszą to preferować.

Dlatego nie idź ścieżką, którą nie chcesz zejść po prostu z zaangażowania lub strachu, że związek się skończy. Ta forma niejawnej ofiary ostatecznie spowoduje tylko cierpienie.

Kobieta myśli

Komunikuj się z szacunkiem

Jeśli czujesz, że nie możesz mieć otwartego związku i postanawiasz nie próbować, powinieneś przekazać ten fakt swojemu partnerowi tak szczerze, jak to możliwe. Odłóż na bok wszelkie negatywne uczucia, takie jak uraza lub zazdrość, ponieważ to, o co prosi Twój partner, jest całkowicie słuszne, a jego potrzeba jest realna.

Podobnie, jeśli Twój partner zdecyduje się zaakceptować twoją odmowę i kontynuować z tobą drogę monogamii, powinieneś upewnić się, że wyrazi zgodę bez żadnych zastrzeżeń. Co więcej, bardzo ważne jest, aby nie naciskać na partnera, aby został z Tobą.

Ponieś konsekwencje

Jak powiedzieliśmy, jeśli Twój partner chce otwartego związku, a Ty nie, masz prawo odmówić, wyrazić, że jest to rodzaj związku, którego po prostu nie chcesz. Jednak Twój partner ma również prawo chcieć to zmienić.

Wszyscy jesteśmy istotami dynamicznymi, a w ramach tego dynamizmu zmiany są całkowicie normalne. W rzeczywistości są rutyną. Podobne zmiany mogą zajść w przypadku par z otwartymi związkami, jeśli ktoś zdecyduje, że chce powrócić do monogamii.

Fakt, że Twój partner decyduje się zrobić krok w kierunku, którego nie chcesz i że takie podejście jest akceptowalne, a nawet zrozumiałe, nie powstrzymuje Cię przed złym samopoczuciem.

W rzeczywistości dyskomfort w tych przypadkach jest normalny. Trafiłeś na rozdroże i musisz wybrać trasę. To może sprawić, że poczujesz się wyjątkowo niepewnie. W rzeczywistości możesz raczej zerwać niż zaakceptować nowy rodzaj związku, którego po prostu nie chcesz.

Otwarte relacje są stosunkowo nowe pod względem ich normalizacji w społeczeństwie. Jednak zawsze istniały. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem może być terapia par.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top