Ile razy zdawałeś sobie sprawę z tego, do czego jesteś zdolny, ale jakoś nie mogłeś tego zrobić? Kiedy nie możesz znaleźć motywu, którego potrzebujesz, aby wydostać się z rutyny i utknąłeś w nieprzyjemnej sytuacji. To nie ma znaczenia, jeśli tego nie czujesz. Nawet jeśli intelektualnie znasz swój potencjał. Jeśli nie znajdziesz jakiegoś ładunku emocjonalnego, możesz nie mieć energii, by się poruszyć.
Być może nie dzieje się to tylko zawodowo, ale także w Twoich związkach. Na przykład, jeśli wiesz, że twoja romantyczna relacja zmieniła się w nic więcej niż przyjaźń, ale tak naprawdę jeśli tego nie czujesz, będziesz utrzymywał ten związek przez lata, dopóki sytuacja sama nie zmusi Cię do zerwania.
Zadasz sobie pytanie, dlaczego tak się ze mną dzieje? Emocje są bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji. Może to być jeden z powodów, dla których nie jesteś w stanie zrobić tego, co wiesz, że powinieneś zrobić. To dlatego, że Twoje emocje nie współpracują: strach, fałszywe przekonania i niepewność mogą Cię powstrzymywać.
Jeśli tego nie czujesz, nie możesz ustanawiać granic
Nawet jeśli wiesz, że Twój szef nie zapewnia Ci warunków pracy, na które zasługujesz… nawet jeśli jesteś świadomy, że chcesz zakończyć swój związek, ponieważ wiesz, że to już nie ma sensu… to nie ma znaczenia, jeśli tego nie czujesz. Zostaniesz tam w tej samej sytuacji, nie robiąc kroku w kierunku tego, za czym tęsknisz.
To tak jakbyśmy byli przywiązani do czegoś. To tak, jakby “już napisane” przeznaczenie popychało nas przez życie. Ale problemem jest myślenie, że tak właśnie jest. Ponieważ prawda jest taka, że jedna decyzja może zmienić sytuację o 180 stopni.
Wydaje się to jasne, gdy podajemy przykłady takie jak to. Dlaczego mielibyśmy tolerować szefa, który traktuje nas okropnie? Dlaczego mielibyśmy trzymać się rozpadającego się związku? Cóż, powinniśmy kierować tego rodzaju pytania na coś bardziej istotnego. Czego się boję? Czego staram się unikać?
Najprawdopodobniej masz dużo niepewności, co osłabia Twoją determinację w szukaniu nowej pracy. A może strasznie boisz się samotności. Nasz strach tworzy uzależnienie od bezpieczeństwa, które wynika z przywiązania. Ogranicza nas do naszej strefy komfortu. Zapobiega odczuwaniu tego, co już wiemy i podjęciu kroków zmierzających do zmiany naszej sytuacji.
Nasze emocje są naszym silnikiem
Nasze emocje są motorem, który każe nam uciekać. Z pewnością możesz pomyśleć o co najmniej jednym razie, kiedy działałeś bez myślenia. Nie musiałaś głęboko myśleć o tym, co masz zamiar zrobić. Twoje ciało poruszyło się samo, przejęło inicjatywę, nie myśląc o tym, czy wszystko pójdzie dobrze. Podjęło ryzyko.
Jednak mamy tendencję do nadawania priorytetu naszym myślom. Próbujemy ułagodzić nasze uczucia, ignorując ich siłę poruszania nas. W rzeczywistości zwykle uciszamy nasze uczucia i robimy duży wysiłek, aby nie zrobić tego pierwszego kroku. Ciężko pracujemy, aby nie pokazać się takimi, jakimi jesteśmy.
Musimy nauczyć się należycie zarządzać naszymi emocjami. Aby je wysłuchać, zwrócić na nie uwagę i je wypuść. Równowaga między rozumowaniem a emocjami jest kluczem do dobrego podejmowania decyzji. Obejmuje to pewne obawy, które są po prostu owocem zakorzenionych przekonań, które mamy. Twój umysł może być w błędzie, ale zazwyczaj Twoje emocje mówią bardzo jasno.
Jeśli wiesz, co musisz zrobić, ale nie jesteś w stanie tego wykonać, ponieważ tego nie czujesz, nadszedł czas, abyś zaczął próbować to zmienić. Nie jest łatwo zmienić pewne wzorce zachowań, które miałeś przez długi czas. Jednak z niewielką pomocą i siłą woli możesz zobaczyć wspaniałe rezultaty.
“Wiemy kim jesteśmy, ale tego nie czujemy.”
-Silvia Congost-