Alike to prosty i sympatyczny film krótkometrażowy. W mniej niż 8 minutach przedstawia w graficzny i żywy sposób, jak niszczymy kreatywność dzieci. Robimy to codziennie, gest za gestem, słowo za słowem, każdą kolejną nieobecnością.
Ta historia mądrze podpowiada, w jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać traumę o nazwie „edukacja formalna”. Notatniki i jeszcze więcej notatników, poprawki i unoszenie brwi nad pracami domowymi…
Wszystko to do pewnego stopnia jest przydatne, ale musimy używać tego rozsądnie, ponieważ takie działania mogą osłabiać kreatywność dzieci.
„Dobra odpowiedź powinna brzmieć tak”. „To jest nielogiczne”. „To wstyd nie mieć racji”. „Zabawa to strata czasu”. To tylko niektóre z myśli, które krążą w naszych głowach.
To dlatego, że jako dzieci zostaliśmy nauczeni przepisywać nasze najkreatywniejsze odpowiedzi. Musieliśmy to robić, ponieważ nie pasowały one do doskonale zorganizowanego systemu. Systemu, który każe nam zgadywać, co autor miał na myśli.
Zamiast uczyć dzieci jak szybko znaleźć właściwą odpowiedź, powinniśmy je uczyć, aby nie wyznaczały sobie granic. Uczyć, żeby nie porzucały pomysłów, które rozkwitają w ich umysłach, nie analizując ich. To jest idealne rozwiązanie rozwijające kreatywność dzieci.
Zanim świat dziecka zacznie tracić kolor lub co gorsza, jeśli zauważymy, że już go stracił, jako dorośli jesteśmy zobowiązani do ponownego oświetlenia i przywrócenia koloru do jego świata.
Relacja z dzieckiem musi być pełna śmiechu, przygód i szaleństwa.
Musimy czasem porozmawiać „żargonem” o „śledztwach” i „odkrywaniu wyimaginowanych światów”. Musimy rozmawiać o sylwetkach kształtowanych przez rzucane cienie, przeprowadzać eksperymenty naukowe, opowiadać historie wspak…
Musimy pomagać dziecku w zarządzaniu światłami i cieniami jego umysłu, rozpalaniu emocji i nadawaniu melodii ich myślom. Nie powinniśmy podcinać mu skrzydeł, bo bez nich jego umysł nie będzie mógł latać. A to właśnie jest fundamentem jego rozwoju.
Każde dziecko jest wyjątkowe i lata na swój sposób. Każde połyskuje własnymi cechami osobowości wszędzie, gdzie przebywa. Z tego punktu widzenia wszyscy jesteśmy geniuszami.
Jednakże, jak powiedział kiedyś Einstein, jeśli ocenimy rybę pod względem umiejętności wspinania się na drzewo, ryba całe życie przeżyje przekonana, że jest głupia.
Film Alike uczy nas, że inteligencja jest rozwijana poprzez myśli. Dzięki nim kreowane są nowe możliwości. Rozwija się kreatywność dzieci i umiejętność podejmowania decyzji.
Co robić, aby rozwijać kreatywność dzieci
Jak pokazuje film Alike, ludzie zaczynają tracić kolor, stając wobec procedur, nadmiernego obciążenia i świata, który jest „zbyt zorganizowany”.
Z tego względu musimy pamiętać, że aby kreatywność dzieci mogła się swobodnie rozwijać, potrzeba następujących 7 rzeczy:
1. Popełnianie błędów
Jedną z największych przeszkód, z jakimi boryka się kreatywność dzieci jest strach przed popełnianiem błędów.
Jeśli zamiast tego zaczniemy postrzegać błędy jako źródło rozwoju od najmłodszych lat, strach nie będzie istniał. A przynajmniej nie będzie na tyle intensywny, aby ograniczać swobodę myśli.
2. Nuda i frustracja
Dziecko, które się nudzi (i sfrustrowane tą nudą) jest największym na świecie źródłem wyobraźni. Kreatywność dzieci ma pewną niesamowitą cechę – dzięki niej coś może zacząć układać się w całość i dać początek wspaniałemu dziełu.
3. Myślenie w głupi sposób
Wolność wyrażania zaczyna się od wolności myśli. Dzieci są bardzo wdzięczne, jeśli mogą powiedzieć, co myślą i po prostu wybuchać śmiechem w reakcji na coś absurdalnego. Czy jest bowiem coś bardziej satysfakcjonującego niż śmianie się w głos?
Ponadto pamiętaj, że najlepsze wykształcenie zaczyna się od przykładów. Dlatego często dawaj początek głupimi rozmowom z dzieckiem.
4. Praca w zespole
Mówi się, że podróżując samotnie, można szybciej dotrzeć do celu, ale jeśli podróżuje się w większym gronie, można dotrzeć dalej.
Dzieci uwielbiają spędzać czas z innymi dziećmi i dorosłymi. Tak, dzieci naprawdę lubią pracować w zespole. W ten sposób uczą się od innych i nabierają pewności, że także są doskonałym źródłem wiedzy.
5. Eksperymenty
Chodzi o eksperymenty z jedzeniem, zabawkami, kamieniami itd. W odróżnieniu od tego w co zwykle wierzą dorośli, do eksperymentowania i tworzenia nowych światów wystarczy dowolny przedmiot!
Dlatego najlepszym prezentem materialnym dla dziecka jest karton i kijek. Najprostsze rzeczy wzbogacają najbardziej.
6. Rozmawianie o prawdziwych problemach… i tych wymyślonych!
Mówienie o rzeczywistych i wyimaginowanych problemach pomaga znaleźć rozwiązania. Nic nie wzbudza emocji bardziej niż wspaniały pomysł. Dzieci uwielbiają poczucie, że mają w rękach kontrolę nad ich własnym światem.
7. GRY!
Na siódmym miejscu i jako podstawa wszystkich poprzednich punktów znajduje się stanowcze stwierdzenie, że dzieci muszą się BAWIĆ.
Przez cały czas i cokolwiek mają w zasięgu ręki. Jest to jedyny sposób na poznanie wielu gier, które a każdy rodzaj gry pomaga wyzwolić kreatywność dzieci. Gry doskonale pobudzają emocje i pomagają dziecku postawić się na miejscu architekta jego własnego życia.