Jak się zrelaksować bez poczucia winy?

Jak się relaksujesz? Na co pozwalasz sobie w wolnym czasie? A co z poczuciem winy, które pojawia się, gdy czujesz, że marnujesz czas? W tym artykule odpowiemy na te i inne interesujące pytania.

Kobieta w hamaku, przedstawiająca jak się zrelaksować bez poczucia winy.

Poczucie winy z powodu relaksu może wydawać się dziwne, ale jest to bardziej powszechne niż się wydaje. Może nawet sam znasz to uczucie. Czy wiesz, jak się zrelaksować, nie czując się winnym?

Załóżmy, że właśnie skończył się weekend, który spędziłeś w domu, oglądając ulubione seriale z rodziną lub przyjaciółmi. Jednak planując swój kolejny tydzień, zdajesz sobie sprawę, że nie wykonałeś żadnej pracy ani zadań domowych, które zaplanowałeś, i zalewa Cię poczucie winy. Obiecujesz sobie, że to się więcej nie powtórzy. Czy kiedykolwiek przytrafiła Ci się taka sytuacja?

Chociaż może się wydawać, że tego rodzaju poczucie winy świadczy o wytrwałości i motywacji do bycia lepszym, prawda jest taka, że wyrządza więcej szkody niż pożytku. Emocja ta generuje dyskomfort, który, jak na ironię, zmniejsza Twoją produktywność.

Umiejętność odprężenia się bez poczucia winy jest nie tylko czymś korzystnym dla zdrowia – jest nam to potrzebne. W poniższym artykule zamierzamy zdementować niektóre fałszywe teorie, które uniemożliwiają Ci korzystanie z tego prawa.

Skąd bierze się wina?

Poczucie winy to emocja skonstruowana społecznie. Jej funkcjonowanie zależy od kultury i zinternalizowanych wartości. Oznacza to, że czujesz się winny przez to, co otoczenie społeczne uznaje za nieodpowiednie.

Poczucie winy pojawia się, gdy pewne zachowanie jest sprzeczne z normą, którą sobie przyswoiłeś. Nie wystarczy po prostu, że dana norma istnieje lub żebyś był jej świadomy; musi to być reguła zintegrowana z Twoim systemem wierzeń.

Normy, które łamiesz i które generują poczucie winy, mogą być określone między innymi przez religię, prawo i tradycję. Poczucie winy z powodu relaksu może również zależeć od modelu ekonomicznego, w którym żyjesz.

Kobieta myśli
W dzisiejszych czasach sukces i produktywność są cenione, więc łatwo jest czuć się winnym w dni wolne, gdy nie skupiasz się na robieniu czegoś związanego z wydajnością.

Jak się zrelaksować – problem produktywności

W naszej kulturze pojęcia takie jak konkurencja, produktywność i sukces są podkreślane i definiowane z perspektywy ekonomicznej. Tak więc mamy tendencję do rozumienia działań produktywnych jako tych, które można przełożyć na zyski, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie. Sukces mierzy się w kategoriach dochodów. To dość wąskie podejście i nawet nasza kultura sama mówi o tym problemie, ale on wciąż występuje.

Natomiast inne pojęcia, takie jak czas wolny, wypoczynek czy odpoczynek, są oceniane negatywnie. Oczywiście każdy kiedyś ma wolny czas, ale wydaje się, że trzeba go wypełnić czymś produktywnym. Możesz naruszyć to niepisane prawo, ale robiąc to masz poczucie, że przestajesz być kompetentny i tracisz możliwości, z których skorzystają inni.

Czy identyfikujesz się z powyższymi słowami? Czasami są tak zinternalizowane, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że tam są. Jednak zjawisko to jest obecne w reklamach, w codziennych rozmowach oraz w ludziach, których podziwiasz i na których patrzysz jako wzór do naśladowania. Widzimy je w naszej kulturze w ogóle.

Jeśli nie zysk, to rozwój osobisty

Być może nie wywierasz na sobie presji, aby być produktywnym z finansowego punktu widzenia, ale ze względu na ideę osobistego rozwoju. Nie czujesz, że musisz cały czas generować pieniądze, ale czujesz się zobowiązany do zainwestowania swojej energii w działania, które prowadzą do rzekomego samorozwoju. Może to zabrzmieć bardzo pozytywnie, ale tego typu myślenie zwykle wywiera na ludziach nieodpowiednią presję.

Prawdopodobnie uważasz za dopuszczalne spędzanie wolnego czasu na hobby, które w jakiś sposób przynoszą wartość, choć niematerialną. Na przykład postrzegasz ćwiczenia jako dobrą rzecz, ale tylko wtedy, gdy przynoszą widoczne rezultaty. Dlatego jeśli aktywność fizyczna nie przekłada się na bardziej wysportowane ciało i jest wykonywana tylko dla zabawy, postrzegasz ją jako bezużyteczną. W końcu po co chodzić na siłownię, jeśli to nie działa? Nie uważasz, że warto robić to dla czystej przyjemności.

Podobnie wygląda kwestia czytania. Jeśli czytasz nałogowo, wiesz, że to pozytywne zajęcie, ale potem zaczynasz myśleć o tym co czytasz. Na przykład możesz nie postrzegać powieści fabularnych lub poezji jako produktywnych, ponieważ nie generują wartości, którą łatwo zmierzyć. Zamiast tego możesz preferować książki samopomocy, ponieważ postrzegasz je jako przekazujące przesłanie, które jest „pomocne” dla Twojego osobistego rozwoju.

Czytanie czegoś tylko dlatego, że jest zabawne, relaksujące lub ekscytujące, traktujesz jako stratę czasu, ignorując społeczne i emocjonalne korzyści, jakie może przynieść fikcja literacka.

Potrzeba mierzenia i pokazywania wszystkiego

Czy widzisz, w czym jest problem? Kultura dusi Cię, ponieważ powoduje, że masz obsesję na punkcie pokazywania swoich wyników i demonstrowania, że to, co robisz ze swoim życiem, ma wymierny efekt.

Uważasz, że jeśli masz wolny czas, powinieneś go w coś zainwestować. Tak naprawdę nie ma znaczenia co, o ile możesz to pokazać innym. Może to być zarabianie pieniędzy. Może to być kwestia czytania dużej ilości książek, bycie wysportowanym, posiadanie szczęśliwej rodziny lub wyjątkowo czystego domu.

Lista jest naprawdę zróżnicowana. Wszystkie te rzeczy są w porządku i jeśli chcesz, pracuj nad nimi bez wahania. Problem polega na myśleniu, że jakakolwiek alternatywa jest zła i że musisz być produktywny tylko po to, by spełnić oczekiwania społeczne.

Jeśli wykonujesz aktywność fizyczną, wybierz taką, która Ci się podoba. Jeśli czytasz, upewnij się, że Ci się to podoba. A jeśli zakładasz firmę, zrobisz to lepiej, jeśli włożysz w to swoje serce i duszę, a nie tylko pieniądze.

Jeśli jednak nie chcesz tego robić, to też jest w porządku. Relaks jest naprawdę produktywny. Przynosi dobre samopoczucie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu i poprawia nastrój. Oczywiście nie możesz robić zdjęć tych zjawisk, aby umieścić je w mediach społecznościowych, ani nie możesz się nimi pochwalić przed współpracownikami. Ale są Twoje, są tylko dla Ciebie, a to sprawia, że są warte zachodu.

kobieta odpoczywa
Relaks poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne.

Przestań czuć się winny

Pamiętaj, że poczucie winy pojawia się, gdy czujesz, że przekroczyłeś normę lub złamałeś zasadę. Jak się zrelaksować bez poczucia winy? Musisz zrozumieć, że nie ma nic złego w ciągłej produktywności.

Musisz zdać sobie sprawę, że inwestowanie czasu w siebie jest zarówno pozytywne, jak i konieczne, i nie musisz zawsze wychodzić naprzeciw oczekiwaniom innych ludzi. Jeśli masz jakieś obowiązki, staraj się zadbać o wykonanie ich, ale także o dobre samopoczucie swoje i swoich bliskich.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Echeburúa Odriozola, E., Corral Gargallo, P. D., & Amor, P. J. (2001). Estrategias de afrontamiento ante los sentimientos de culpa. Análisis y modificación de conducta.
  • García, H. (2015). Tres concepciones de la culpa: historia y psicoterapia. En Clínica e Investgación Relacional, Vol 9(1), pp. 187-205
  • Pereña, F. (2005). Culpa y Responsabilidad. En Desde el Jardín de Freud, Num 5, pp. 116-127. Bogotá.
Scroll to Top