Jak rozwiązać konflikty w pracy zdalnej?

Zmęczony mężczyzna przed laptopem - konflikty w pracy zdalnej

Pracujesz zdalnie? Jeśli tak, to z dużym prawdopodobieństwem zetknęłaś się już z nieporozumieniami ze swoim szefem lub kolegami. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak rozwiązywać konflikty w pracy zdalnej!

Czasy się zmieniają, na lepsze lub na gorsze. Każdy z nas musi stale przystosowywać się do nowych okoliczności. Jeden z przykładów, który wiąże się z licznymi wyzwaniami, to praca zdalna. Czy wiesz jak możesz rozwiązać konflikty w pracy zdalnej?

Przeniesienie pracy do domu różni się od naszych pierwotnych wyobrażeń. Nie zawsze jesteśmy w stanie pogodzić nasze obowiązki zawodowe z życiem rodzinnym. Dlatego też często pracujemy o wiele więcej godzin niż mamy zapisane w naszych umowach.

Poza tym pojawiają się takie problemy jak nieporozumienia, konflikty, ocena pracy, komunikacja między grupami i rozwiązywanie problemów.

Zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże skonsolidowane firmy, doświadczają dynamik, do których nie posiadają właściwie przystosowanej infrastruktury. Obecne wydarzenie zmusiły wiele firm do improwizacji i przerzucenia się z dnia na dzień na pracę zdalną.

Nie miały ku temu właściwych warunków, więc wszystko wykonywano metodą prób i błędów.

Ten rodzaj pracy wymaga zgody i porozumienia między światem biznesu i administracją publiczną. Poza tym należy również stworzyć wyspecjalizowane zespoły, które będą doradzały dyrektorom, menadżerom i pracownikom, pomagając im radzić sobie z codziennymi problemami organizacyjnymi.

To oczywiste, że w którymś momencie pojawią się nieuniknione konflikty.

“Zasada win-win mówi: nie róbmy tego ani po Twojemu, ani po mojemu. Zróbmy to w jak najlepszy sposób.”

-Greg Anderson-

Smutna kobieta przed laptopem

Konflikty w pracy zdalnej

Warto odnotować, że pierwsze próby pracy zdalnej rozpoczęły się już w latach 80. ubiegłego wieku (Belzunegui, 2002). Jednak ze względu na ogromny opór ze strony świata biznesu, firmy nie zgadzały się na to nawet na próbę.

Rozwój pracy zdalnej w różnych krajach rozpoczął się dopiero w latach 90. Stało się to możliwe dzięki dostępności technologii teleinformatycznych (ICT).

Jednak od tego czasu firmy nie poczyniły zbyt wielkich postępów. Na przykład nie ma żadnych instytucji związanych z pracą zdalną. Cały czas wiąże się ona z mnóstwem improwizacji i arbitralności. Pracodawcy traktują pracowników z góry i uważają, że wyświadczają im przysługę, pozwalając im pracować z domu.

Po prostu zakładają, że w domach ludzie będą tak samo produktywni, jak w biurze.

Dlatego też nie istnieje wystarczająco dużo regulacji dotyczących modalności związanej z pracą zdalną i brakiem przygotowania w firmach. Poza tym nie ma zapisów odnośnie czasu pracy i kosztów infrastruktury wykorzystywanej przez pracowników w domu.

Oprócz tego nie ma żadnych sposobów na koordynację między pracującymi grupami, przełożonymi zespołów, menadżerami, itp. Wszystko to prowadzi do rozwoju konfliktów w pracy zdalnej. Niestety, pojawiają się one coraz częściej.

Nie byłaś online, kiedy Ciebie potrzebowaliśmy!

Czy znalazłaś się kiedykolwiek w takiej sytuacji, że odeszłaś na 5 czy 10 minut od swojego biurka, a w tym czasie potrzebował Cię Twój szef lub współpracownik? Takie zachowanie może odbijać się na ocenie produktywności pracownika. Wystarczy jedno takie zniknięcie, aby zaczęto podejrzewać, że pracownik obija się w pracy.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jasno wyjaśnić warunki, w jakich musisz pracować, na przykład harmonogram. Fakt, że pracownik spędza wiele godzin przed komputerem nie oznacza, że jest produktywny. Dlatego też wyniki w pracy należy oceniać pod kątem spełnionych celów lub wykonanych zadań, a nie zwykłej obecności przed ekranem.

Konflikty w pracy zdalnej: Nie odpowiedziałaś!

Twój szef lub kolega wysyła Ci maila. Widzisz go po dziesięciu, dwudziestu minutach, a czasami nawet po dwóch godzinach, po akurat przygotowujesz obiad. Problemy i nieporozumienia pojawiają się ponieważ wielu członków organizacji zapomina, że praca zdalna różni się od pracy w biurze.

Jak możesz rozwiązać taki problem? Musisz zrozumieć, że otoczenie, w którym pracujesz jest inne i zaakceptować to. Konfliktów w pracy możesz uniknąć rozumiejąc, że czas odpowiedzi może być odrobinę dłuższy. Podczas pracy zdalnej nie zawsze można liczyć na natychmiastową dostępność.

Zamyślona kobieta

Konflikty w pracy zdalnej: Kto o to prosił? Kto to robił?

Często bywa tak, że od razu po włączeniu komputera zaczyna się chaos. Jedna z najczęstszych przyczyn konfliktów w pracy to fakt, że wszystko jest przypadkowe i nikt nie wiem gdzie ma zacząć, co ma zrobić ani jak rozwiązać liczne nagłe problemy.

Napięcie zwiększa się, gdy ktoś zaczyna obwiniać osobę trzecią. Następnie osoba trzecia odwraca się i obwinia drugą osobę, zaś druga osoba obwinia dziesiątą osobę. Koniec końców, nikt nie idzie do przodu, a dzień pracy trwa dwanaście godzin.

Co można na to zaradzić? Potrzebujesz zdalnego koordynatora zespołu. Ta osoba będzie odpowiadała za koordynację zadań, jak również ustalanie pracy w organizacji i codziennego harmonogramu.

  • Kluczową rolę odgrywają wideokonferencje i inne sposoby komunikacji między grupami.
  • Takie wirtualne spotkania muszą być przeprowadzane w określonym czasie, nie zmuszając nikogo do czekania. Poprawiają one komunikację i zmniejszają nieporozumienia oraz konflikty w pracy zdalnej.

Do powyższych czynników należy dodać również stres, uczucie izolacji, wrażenie, że pracujesz więcej niż w biurze, itp. Nadal musimy zająć się licznymi kwestiami, przeprowadzić reorganizację i rekonfigurację. Konflikty w pracy zdalnej to wyzwanie, z którym społeczeństwo musi zmierzyć się jak najszybciej dla naszego wspólnego dobra.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Belzenugui Eraso, A.,2001 Diversificación de las condiciones de trabajo y cambios organizativos en
    la empresa: un estudio sobre el teletrabajo, Tesis Doctoral en la Universidad Autónoma de
    Barcelona.
  • Belzenugui Eraso, A.2002 Teletrabajo: Estrategias de Flexibilidad, Consejo Económico y Social, Madrid.
  • Blanplain Eurpeean Union, European Foundation for the Improvement of Living and Working Condition,
    Dublín.
  • COMISIÓN EUROPEA 1999 Status Report on European Telework. New Methodos of work, Dirección
    General de la Sociedad de la Información, Comisión Europea, Bruselas.
Scroll to Top