Są doświadczenia, które rozbijają nasze życie na kawałki. Jednym z nich może być zerwanie miłosnego związku, etap życia, z którym prawie wszyscy musimy się zmierzyć w pewnym momencie. To ważne chwile, w których bardzo często rozpadają się schematy i iluzje złożone w projekcie życia we dwoje. Często wątpimy nawet, czy w ogóle można poczuć się lepiej po zerwaniu.
W takich chwilach możemy się czuć, jakbyśmy byli rozbitkami. Nie wiemy tak naprawdę, dokąd się udać, jak się tam dostać i co powinniśmy zrobić, aby poprawić nasze samopoczucie. Nie rozpaczaj jednak! W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów jak możesz poczuć się lepiej po zerwaniu.
Każda osoba to odrębny świat, podobnie jak każdy przeżywany proces i każdy związek. Więc nie ma magicznej formuły na przezwyciężenie zerwania (a tym bardziej formuły stosownej dla wszystkich). W związku z tym będziesz musiał poradzić sobie w taki czy inny sposób z emocjami, które wywołuje zerwanie.
I nie ma na to jakiegoś uniwersalnego „lekarstwa”. Możemy jednak zrobić kilka rzeczy, aby poczuć się lepiej po zerwaniu lub nawet skrócić ten trudny proces.
„Dużym zmianom zawsze towarzyszy wielki szok. To jednak nie jest koniec świata; to początek nowego ”.
-Anonimowy-
Jak poczuć się lepiej po zerwaniu: 5 kluczowych aspektów
Nie ma jednego sposobu, aby poczuć się lepiej, gdy zbliżamy się do końca jakiegoś etapu w życiu. W tym przypadku musimy zmierzyć się z końcem związku. Jest jednak wiele sposobów radzenia sobie z tym procesem w zdrowy sposób.
Przeżycie rozstania zwykle stanowi punkt zwrotny w życiu. I okazuje się, że niewiele osób po przeżyciu tego doświadczenia żałuje tego procesu. Wręcz przeciwnie, staje się on źródłem wielu cennych lekcji a także wspaniałym podłożem odporności emocjonalnej i psychicznej.
Zostawiamy Ci pięć pomysłów, jak przebyć etapy żalu po zerwaniu, chociaż jest ich znacznie więcej. Sam musisz znaleźć swoją drogę, każdy sposób jest odpowiedni, jeśli sprawia, że czujesz się lepiej.
Aby poczuć się lepiej po zerwaniu, przede wszystkim pozwól sobie… czuć
To pierwsza i podstawowa kluczowa myśl, aby poczuć się lepiej po zerwaniu. Brzmi następująco: pozwól sobie na odczuwanie, bądź smutny, zły, przestraszony, wściekły, sfrustrowany, rozczarowany …
Pierwszym krokiem jest zaakceptowanie faktu, że to nas rani lub że wzbudza w nas szereg całkowicie normalnych uczuć i emocji. Pamiętaj, że wszystkie emocje mają swój powód istnienia, dlatego wszystkie są jednakowo ważne. Uznanie ich i nie tłumienie tego, co czujesz, pozwoli ci zacząć lepiej radzić sobie ze stratą.
„Emocja nie powoduje bólu. Opór lub tłumienie emocji powoduje ból ”.
-Frederick Dodson-
Daj przestrzeń swoim emocjom
Zgodnie z poprzednim punktem, wprowadzamy kolejną ideę: daj przestrzeń emocjom. Co to znaczy? Oprócz pozwalania sobie na odczuwanie, musimy nadać każdej emocji jej przestrzeń, jej moment, jej czas.
Na przykład, jeśli jesteśmy smutni, nie uciekajmy się od razu do „robienia tysiąca rzeczy”, aby tylko nie myśleć. Zatrzymaj się, pooddychaj i poczuj, co mówi ci twoje ciało. Potrzebujesz chwili przerwy? Musisz pooddychać? Chce ci się płakać?
Dobrym pomysłem jest znalezienie jakiejś piosenki pasującej do tego, co czujesz. Pozwoli ci to otworzyć się, uwolnić i ostatecznie dać przestrzeń dla wewnętrznych emocji.
Zastosuj zerowy kontakt, aby poczuć się lepiej po zerwaniu
Zerowy kontakt z byłym partnerem to bardzo przydatna strategia, gdy musimy oderwać się od osoby, z którą do niedawna łączyły nas bliskie więzi. W rzeczywistości jest to opcja, która może pomóc niemal natychmiast poczuć się lepiej po zerwaniu. Dlaczego jest aż tak przydatna?
Ponieważ pozwala nam pozbyć się tych wszystkich oczekiwań, że druga osoba się z nami skontaktuje (co w efekcie generuje niepokój i frustrację). A ponadto pozwala nam w pełni zacząć stawiać czoła nowej rzeczywistości: że tej osoby nie ma już w naszym życie.
Kiedy rozpoczynamy proces żalu, musimy zmienić i zreorganizować naszą rzeczywistość; Z tego powodu będziemy musieli jak najszybciej zacząć przyzwyczajać się do tej straty (i nieobecności).
„Do czego służy izolacja emocjonalna z byłym partnerem? Pomaga nam znieść stratę, iść do przodu i pamiętać, kim byliśmy, zanim stworzyliśmy kompletny duet z drugą osobą. Oznacza to również przejęcie kontroli nad sytuacją”.
-Cristina Lago-
Znajdź chwile, aby się odłączyć
Chociaż zwierzanie się, wyrażanie tego, jak się czujemy, świadome stawianie czoła nowej rzeczywistości… ma fundamentalne znaczenie, równie ważne jest szukanie przestrzeni, w których można się odłączyć. Oznacza to: szukanie nowych celów i projektów (coś, czym się pasjonujesz, jakieś dawno zapomniane hobby itp.).
Chodzi również w pewien sposób o wypełnienie czasu. I to nie byle czym, ale czymś, co motywuje Cię choćby minimalnie i utrzymuje twoją uwagę “z dala od niego/niej”, nawet jeśli to zwykłe sprzątanie domu.
Nie oznacza to ucieczki przed sytuacją czy samym żalem, ale raczej pozostawienie sobie trochę przestrzeni na nabranie dystansu. Jest to w pewnym sensie sposób dbania o siebie i ofiarowania sobie miłości własnej.
Idealnym sposobem, aby lepiej się poczuć po zerwaniu jest połączenie dwóch aspektów: momentów odłączenia i innych służących połączeniu z tym, co czujemy.
Dbaj o siebie – to pozwoli Ci poczuć się zdecydowanie lepiej po zerwaniu
W obliczu rozstania szczególnie ważne jest dbanie o siebie, aby wzmocnić i podbudować miłość własną. Ale co to znaczy dbać o siebie? Skoncentruj się na sobie. W jaki sposób? Staraj się dobrze wysypiać, szanuj swój porządek dnia i godziny snu.
Dobrze się odżywiaj, odpoczywaj, pozwól sobie na jakiś kaprys od czasu do czasu. I przede wszystkim słuchaj przez cały czas tego, czego potrzebuje Twoje ciało (i umysł), aby czuć się dobrze. I daj mu to.
Dlaczego tak niezbędne jest, aby dbać o siebie? Bo żeby zmierzyć się z czymś, co nas rani, musimy mieć siłę i energię (choć pojawiają się chwile słabości, także konieczne do dalszej nauki). Ponadto okazywanie sobie miłości jest sposobem na zaprzestanie inwestowania energii (i skupiania uwagi) na drugiej osobie (na naszym byłym).
Skoro jesteś sam/sana, najwyższy czas, by umieścić siebie w centrum Twojego życia. Oznacza to: traktuj siebie priorytetowo i kochaj siebie (zasługujesz na to!).
Trzy skuteczne strategie
Przyjrzeliśmy się pięciu sposobom, jak lepiej poczuć się po zerwaniu, ale co na ten temat mówi nauka? Badanie przeprowadzone przez Langeslag i wsp. (2018), opublikowane w Journal of Experimental Psychology, zbadał trzy możliwe strategie przezwyciężenia rozstania:
- Myślenie o złych rzeczach na temat swojego byłego partnera.
- Akceptacja i przejęcie kontroli nad uczuciem miłości do swojego byłego.
- Odwrócenie uwagi na dobre myśli, które nie mają nic wspólnego z twoim byłym.
Co ujawniło to badanie? Że wszystkie trzy strategie (choć żadna nie była idealna), służyły zmniejszeniu reakcji emocjonalnej uczestników na ich byłych partnerów. Dlatego przetestowanie niektórych z wyżej omówionych i wymienionych strategii może być dobrym punktem wyjścia do rozwiązania tej sytuacji.
„Nic nie dzieje się przypadkiem, w głębi duszy sprawy mają swój sekretny plan, nawet jeśli tego nie rozumiemy”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Colegio Oficial de la Psicología de Casilla-La Mancha. (s.f.). Psicología en la Vida Cotidiana. Cómo afrontar el duelo.
- Langeslag, S. J. E., & Sanchez, M. E. (2018). Down-regulation of love feelings after a romantic break-up: Self-report and electrophysiological data. Journal of Experimental Psychology: General, 147(5), 720–733.
- Pangrazzi, A. (1993). La pérdida de un ser querido. Madrid: Ediciones Paulinas.
- Pérez Sales, P. (2006). Trauma, culpa y duelo. Hacia una psicoterapia integradora. Desclée de Brouwer.