Menopauza to czas, gdy kobieta przestaje menstruować, gdyż jajniki zaprzestają produkcji hormonów – estrogenów i progesteronu. Pojawia się w wieku 45-50 lat i niesie ze sobą różne objawy, także na poziomie emocjonalnym.
Według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Badań nad Menopauzą (AEEM) u nawet 75 % kobiet pojawiają się objawy menopauzy. Jak wpływa ona na nastrój?
Po zatrzymaniu cyklu wiele kobiet odczuwa zmiany zachodzące w ciele i umyśle, co przekłada się na konkretne symptomy. To początek nowego okresu oznaczającego nową rzeczywistość dla organizmu.
Menopauza a nastrój
Menopauza wpływa nie tylko na nasz stan fizyczny, ale też na aspekt emocjonalny. Niesie zmiany, które obejmują także nastrój – należą do nich zmienne humory i drażliwość. Pojawiają się także zmiany w seksualności, co może wpływać na samopoczucie.
Przyjrzyjmy się wpływowi menopauzy na nastrój oraz innym czynnikom, które mogą pośrednio na niego rzutować.
Wahania nastrojów
Według National Institute on Aging jedną z możliwych konsekwencji menopauzy są wahania nastrojów. Mogą być nagłe i drastyczne lub bardziej stopniowe. Są typowe dla nadejścia okresu przekwitania.
Gdy pojawiają się zmiany nastrojów, płacz szybko przechodzi w gniew, obrażamy się bez powodu, smucimy się bez konkretnej przyczyny itp. To efekt działania menopauzy na psychikę. Próby przeciwstawiania się mu mogą tylko pogorszyć sytuację.
Pomocne może okazać się spojrzenie na nową rzeczywistość jak na okazję do poznania się lepiej. Chodzi o naturalne przesuwania się po etapach życia z pełną tego świadomością.
Drażliwość
Według National Institute on Aging innym symptomem menopauzy jest drażliwość.
Gdy o niej mówimy, mamy na myśli tendencję do obrażania się z byle powodu. Do tego dochodzi nadwrażliwość na czynniki takie jak komentarze czy gesty.
Menopauza: niestabilność emocjonalna
Zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy związane z utratą możliwości rozrodu mogą poskutkować lekką niestabilnością emocjonalną, jak podaje AEEM.
Intensywność tej chwiejności zależy od cech indywidualnych oraz strategii radzenia sobie. Odejście dzieci z domu może na przykład intensyfikować ten objaw.
Pośredni wpływ menopauzy na nastrój
Jakie inne konsekwencje menopauzy mogą wpłynąć na nasze samopoczucie emocjonalne? Wymienimy niektóre z nich.
Problemy z koncentracją
Według National Institutes of Health (NIH) innym objawem menopauzy są problemy z koncentracją. Chociaż to symptom typu poznawczego, nie emocjonalnego, trudności tego rodzaju negatywnie wpływają na nastrój.
Problemy ze skupieniem mogą powodować gniew, smutek czy dezorientację. Intensywność tego objawu zależy od jednostki.
Menopauza a zmiany w seksualności
Libido czy pożądanie seksualne ulega spadkowi podczas menopauzy. Według AEEM ma to związek ze zmniejszeniem się ilości androgenów we krwi, co także negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety oraz na relację z partnerem. Skutkiem mogą być objawy depresji czy niepokoju, ale to także zależy od danego przypadku.
Co więcej, jak podaje NIH, może pojawić się suchość pochwy, co także wpływa na życie seksualne i nastrój. Na szczęście istnieje wiele produktów zapobiegających skutkom tego stanu (na przykład żele i lubrykanty).
Jeśli interesuje cię ten temat, poszukaj informacji na temat rekomendacji Polskiego Towarzystwa Leczenia Menopauzy i Andropauzy. Znajdziesz wówczas najnowsze i najrzetelniejsze dane.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Asociación Española para el Estudio de la Menopausia (AEEM)
- https://www.nih.gov/
- https://www.nia.nih.gov/