Intuicyjne teorie - kontra czego uczą szkoły

Niektórzy nazywają to intuicją, inni nazywają to szóstym zmysłem. Przyjrzyjmy się trochę, jak działa nasza intuicja i jak została ona opisana teoretycznie.
Intuicyjne teorie - kontra czego uczą szkoły
Alejandro Sanfeliciano

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alejandro Sanfeliciano.

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2023

Najpierw wyjaśnijmy, czym są intuicyjne teorie. Przed wejściem do szkoły dziecko nie ma pustego umysłu. Zanim jeszcze rozpoczną naukę, dziecko stworzyło już serię teorii wyjaśniających jego rzeczywistość. Nazywane są one “intuicyjnymi teoriami”.

Czym są intuicyjne teorie, które mają dzieci? Teorie te nie opierają się na pełnej analizie rzeczywistości. Wręcz przeciwnie.

Intuicyjne teorie opierają się na szybkim analizowaniu rzeczy, które dzieci widzą w rzeczywistości. Można to nazwać zdrowym rozsądkiem dziecka. Przykładem jest sytuacja, w której dziecko myśli, że Ziemia jest płaska.

Ponieważ są one uważane za zdrowy rozsądek, teorie te mogą być niepoprawne lub bardzo nieprecyzyjne. Z pewnością chcemy, aby dzieci naprawdę nauczyły się, jaka jest rzeczywistość. Jeśli tak jest, musimy oderwać je od tych intuicyjnych teorii i zastąpić je tymi, które poprawnie wyjaśniają fakty. Uważamy, że powinna to zrobić szkoła, ale czy to robi?

Chociaż mówiliśmy o intuicyjnych teoriach w dzieciństwie, tak naprawdę tworzymy te teorie przez całe nasze życie. Ilekroć wydarza się wydarzenie, czy to fizyczne, społeczne, czy polityczne, które wymyka się naszej wiedzy, nasz mózg wymyśla dla niego zdroworozsądkową teorię. Ale nasz zdrowy rozsądek jest często błędny lub nieprecyzyjny, jeśli chodzi o problem, chociaż często pomaga nam w codziennym życiu.

Mały książę.


Intuicyjne teorie i szkoła

Tutaj mamy problem – nasz program edukacyjny traktuje uczniów tak, jakby byli pasywni. Dla szkoły uczniowie są pustymi szklankami, które muszą być wypełnione wiedzą. Jednak nie jest to prawdą – uczeń jest jak roślina, którą trzeba podlewać, aby rosła swobodnie.

Najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego szkoły postrzegają uczniów jako puste szklanki. Jeśli uczęszczamy do typowej klasy, znajdziemy około 20 lub 30 studentów siedzących przed nauczycielem, który wykłada używając tablicy. Będą rozmawiać o wielu rzeczach, które będą musieli zapamiętać, a następnie zdać na egzaminie.

W tym modelu uczenia się jest oczywiste, że uczniowie są jedynie biernymi uczniami. Ich jedynym zadaniem jest słuchanie nauczyciela i robienie tego, co mówią.

Kiedy uczniowie są bierni, nie osiągają dogłębnego zrozumienia przedmiotów, po prostu zapamiętują dosłowne znaczenie tego, co przedstawia im nauczyciel. Co się dzieje, gdy uczeń ma nieprawidłową intuicyjną teorię i tylko biernie otrzymuje informacje, które ją obalają? Odpowiedź jest taka, że uczeń nadal wierzy w swoją intuicyjną teorię, pamiętając jednocześnie o poprawnej teorii, nawet jeśli są sprzeczne.

Dwie przeciwstawne teorie w tym samym miejscu

Jak to możliwe, że uczeń ma dwie sprzeczne teorie w głowie w tym samym czasie? Bo jeśli nie ma głębokiego zrozumienia poprawnej teorii, ignoruje istniejące sprzeczności w stosunku do jego intuicyjnej teorii.

Kiedy uczeń jest w szkole, a prowadzący zadaje mu pytanie, będzie on sięgać do swojej pamięci i odpowiadać poprawnie. Jednak w rzeczywistym życiu, będzie nadal wykorzystywać to, w co naprawdę wierzy : swoje intuicyjne teorie.

Aby to zrozumieć, zróbmy małe ćwiczenie. Spędźmy chwilę i zastanówmy się nad następującym pytaniem. Jeśli będziemy skakać bardzo wysoko w górę idąc w górę ruchomymi schodami, na którym stopniu wylądujemy: tym samym co stoimy, poniższym czy powyższym?

Intuicja mówi nam, że gdy skaczemy, pozostajemy w powietrzu, podczas gdy schody się poruszają, więc będziemy lądować na niższym stopniu. Ale to jest to nieprawda. Prawo Newtona bezwładności mówi nam, że każde poruszające ciało pozostaje w ruchu, jeśli nie istnieją żadne inne siły działające przeciw niemu. Zatem wylądujemy na tym samym stopniu, ponieważ utrzymamy ruch – prędkość, gdy skaczemy w górę schodów ruchomych.

Jeśli odpowiedziałeś poprawnie na pytanie, gratulacje! Jeśli nie, nie martw się, niektórzy absolwenci fizyki zostali o to zapytani przez psychologa J. Clementa, i 88% z nich dało złą odpowiedź. W ten sposób dowiedli, że sprzeczne teorie mogą istnieć jednocześnie.

Z jednej strony uczniowie potrafią dokonać skomplikowanych doświadczeń z fizyki, używając teorii których nauczyli się w szkole. Kiedy jednak są zapytani o coś spoza świata akademickiego, słuchają swoich intuicyjnych teorii.

Czy możliwe jest rozwiązanie tego problemu?

Rozwiązanie istnieje. Aby zagwarantować, że teorie, które wyjaśniają rzeczywistość poprawnie zatriumfują, trzeba się upewnić, że studenci mają głębokie zrozumienie poprawnych teorii i rozumieją, że ich intuicyjne teorie są z nimi sprzeczne.

Niestety, obecny system edukacyjny nie jest w stanie tego zrobić. To dlatego, że nie traktuje ucznia jako aktywny czynnik w procesie jego własnej nauki.

Ludzie rozmawiają.

Aby osiągnąć głębokie zrozumienie i odrzucić intuicyjne teorie, klasa powinna być miejscem debaty, w której uczniowie mogą eksponować swoje teorie i, przy pomocy nauczyciela, dostosowywać je tak, aby były bliższe właściwej teorii.

Pytanie, na które musimy odpowiedzieć, brzmi: jak możemy zmienić klasę w przestrzeń do debaty?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eichler, M., Parrat-Dayan, S., & Fagundes, L. (2008). Concepções de adolescentes e de adultos sobre a sublimação do iodo. Investigações Em Ensino de Ciências –.Eichler, M., Parrat-Dayan, S., & Fagundes, L. (2008). Concepções de adolescentes e de adultos sobre a sublimação do iodo. Investigações Em Ensino de Ciências –.
  • Luengo, J. (2004). La educación como objeto de conocimiento. El concepto de educación. In Teorias e instituuciones contemporáneas de educación.
  • Kuhn, D. (1989). Children and Adults as Intuitive Scientists. Psychological Review. https://doi.org/10.1037/0033-295X.96.4.674

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.