Intuicja od zawsze była przedmiotem gorących dyskusji w różnych dziedzinach wiedzy. Odgrywała ogromna rolę w niezliczonych decyzjach politycznych i odkryciach naukowych. Jednakże, gdy intuicyjnie rozwiązujemy problem, przez wielu jest on wyjaśniany jako zwykły błysk w umyśle, lub jako zbiór przypadkowych zbiegów okoliczności.
Zwykle intuicja postrzegana jest jako coś, co ukrywa się pod zasłoną tajemnicy. Jest tak dlatego, że jest to forma percepcji, która pozwala nam uzyskać dostęp do wiedzy, ale nie wiemy, skąd ona się wywodzi. Pozwala nam zauważyć to, co wcześniej nie zostało zauważone. Uświadamia nam nawet nie to, o istnieniu czego nie mamy pojęcia, ale raczej coś o czym zapomnieliśmy.
“Dzięki logice możemy cos udowodnić, ale dzięki intuicji dokonujemy odkryć”.
Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia przeżył chwile intuicyjnego zrozumienia. Zazwyczaj odrzucamy to uczucie, ponieważ uważamy, że brakuje mu logiki. Jednakże, chociaż nie ma dokładnej definicji intuicji, nie oznacza to, że nie istnieje.
W pewnym sensie intuicja to bezpośrednie postrzeganie prawdy. Jest niezależna od jakiejkolwiek formy logicznego rozumowania. Jest to wiedza, która się pojawia bez naszego świadomego udziału. Wymaga zrównoważonej integracji umysłu i serca.
Spojrzenie na intuicję
Możemy robić to, co podpowiada nam intuicja, a w trakcie eksperymentowania, próbując i popełniając błędy, uczymy się przede wszystkim intuicyjnie. Ważne jest, aby odkrywać ciszę, próbując pozostać w kontakcie z samym sobą, by pozwolić intuicyjnemu umysłowi płynąć.
Intuicja sprawia, że wyłania się zrozumienie, a czasami odsłania ścieżkę, którą powinniśmy podążać. Odnajdując prawdziwe znaczenie rzeczy i głęboką naturę umysłu, pozwala nam rozpoznać, uczyć się i doświadczać prawdy. Musimy wytrenować naszą uwagę, jeśli chcemy rozwinąć naszą intuicję.
Osobliwością intuicji jest to, że wykracza ona poza rozum, jednocześnie nie sprzeciwiając się mu. Oczywiście nie zastępuje go lecz uzupełnia , a czasami pojawia się zanim włączy się umysł. Uruchamia kreatywność i zabiera nas poza znane granice. Nie potrafimy też wstawić jej w ramy sfery racjonalnej lub irracjonalnej.
Oczywiście są czynniki, które utrudniają lub promują rozwój intuicji. Na przykład niezdecydowanie, rozsądek, strach przed popełnianiem błędów, brak zaufania i uznania dla siebie, utrudniają jej rozwój. Natomiast działanie, uwaga, spokój, otwarty umysł, percepcja i uczenie się działają na jej korzyść.
Specyficzne obserwacje
Są sytuacje, które należy natychmiast rozwiązać. Właśnie wtedy przechowywane wspomnienia są aktywowane w naszym umyśle i nabierają bezpośredniego związku z problemem który musimy rozwiązać. Takie wspomnienia są emocjonalne i wiążą się z dobrymi lub złymi rzeczami z naszej przeszłości. Wspomnienia te będą oczywiście mieć wpływ na decyzje, które podejmujemy w teraźniejszości.
Oto przykład – otrzymujemy ofertę pracy. Nasz mózg kieruje się do wszystkich zapisanych w nim doświadczeń związanych z pracą, a następnie wybieramy opcję, którą uważamy za najwygodniejszą. Rozwój tej sekwencji następuje świadomie. Dlatego będziemy mogli wyjaśnić powody, które skłoniły nas do podjęcia tej decyzji.
Są natomiast sytuacje, w których decyzja ta podejmowana jest nieświadomie. Jeśli wynik jest pozytywny, twierdzi się, że był produktem intuicji i nie możemy wyjaśnić powodu, dla którego wiedzieliśmy, że jest to właściwa ścieżka. W tym sensie intuicja jest rodzajem przeczucia, które nie jest przekazywane przez świadomość lub rozumowanie. Dzieje sie tak dzięki przeszłym doświadczeniom i emocjom z nimi związanym.
Intuicja i doświadczenie
Badania przeprowadzone pod koniec ubiegłego wieku przez specjalistów z różnych dziedzin, przyniosły interesujące rezultaty. Okazało się, na przykład, że ci, którzy dłużej uprawiali swój zawód, częściej kierowali się intuicją. Najbardziej zaskakujące było to, że rzadko ich zawodziła, Tak jest w przypadku lekarzy, o których mówi się, że mają “kliniczne oko”.
Oczywiście więcej doświadczenia oferuje nam możliwość osiągnięcia większego sukcesu, bez konieczności poddawania go szczegółowym uzasadnieniom. Niektórzy uważają, że to iż dzięki intuicji coś się nam udało jest kwestią zwykłego przypadku. Odpowiedź brzmi nie. Doświadczenia, które na stałe włączyliśmy do naszej podświadomości są tym, co sprawia, że nasza intuicja się wyostrza. To nie przypadek, ale inny sposób na wyciągnięcie prawdziwych wniosków.
Wcześniejsze doświadczenia związane z przeczuciem wpływają na decyzje podejmowane intuicyjnie. Proces ten zachodzi nieświadomie i jest zależny od osobowości i przekonań każdej osoby. Z tego powodu niektóre rzeczy uważamy za bardziej intuicyjne niż inne. Chociaż dla wielu świat intuicji pozostaje zagadką, jest oczywiste, że jest to rzeczywistość z którą mamy do czynienia na co dzień.