Humor jako terapia w walce ze stresem

Humor

Można powiedzieć, że humor ma tworzyć szczęście. Nawet jeśli wokół Ciebie piętrzą się same trudności. Poczucie humoru, nawet jeśli pojawia się tylko na chwilę, może zahamować potok negatywnych myśli w Twoim umyśle.

Humor to naturalna terapia w walce ze stresem. Kiedy jest Ci lekko na sercu, to duże problemy nie wydają się aż tak przytłaczające, a osoby, które mogły Cię onieśmielać stają się mniej ważne. Dzięki niemu możesz ożywić każdy wieczór i rozjaśnić każdy pochmurny dzień. Nic dziwnego, że stanowi podstawę dobrego samopoczucia każdej osoby.

Chociaż w humorze chodzi o zabawę i miłe spędzanie czasu, to nauka udowodniła, że w niektórych przypadkach stanowi on uzupełnienie terapii po interwencjach medycznych i w znaczący sposób poprawia ich skuteczność.

To składnik, który czasami nadaje im dynamikę. Jednocześnie taki sposób komunikacji sprawdza się świetnie w nawiązywaniu nici porozumienia i budowania zaufania między lekarzem a jego pacjentami.

Kiedy się śmiejemy, doświadczamy następujących skutków:

  • Przede wszystkim dochodzi do aktywacji ośrodka nagrody w mózgu. Prowadzi to do uwolnienia endorfin i dopaminy. To hormony, które są związane z naszym dobrym samopoczuciem i szczęściem.
  • Następnie pojawia się spadek poziomu kortyzolu, hormonu stresu, wywoływany przez działanie dopaminy i endorfin.
  • Prowadzi to do rozluźnienia się mięśni, a zwłaszcza mięśni twarzy.
  • Potem pojawia się wzrost uczucia spokoju i bezpieczeństwa.
  • I w końcu pojawia się wrażenie przyjemności i rozluźnienia, które odciągają nasze myśli od problemów i niepokojów.

Humor jako terapia

Profesor Heidi L. Fritz z Uniwersytetu Salisbury poświęciła większość swojej kariery zawodowej na badanie związku między humorem a stresem. Z jej badań wynika, że im bardziej wyraziste jest poczucie humoru danej osoby, tym niższy jest jej poziom stresu.

Dwie kobiety z narysowanymi uśmiechami

“Poczucie humoru to najlepszy wskaźnik tego, że wydobrzejesz. To często najlepszy wskaźnik tego, że ludzie Cię pokochają. Krzew je w sobie i nie trać nadziei.”
― Andrew Solomon ―

Nie tylko śmiech

Najbardziej widoczną konsekwencję humoru stanowi śmiech, chociaż oczywiście istnieją również inne. Należy podkreślić, że humor stosowany w roli terapii nie powinien być mylony z brakiem powagi ani z sarkazmem czy cynizmem. Nie ma również nic wspólnego z euforycznym uniesieniem.

Prawdziwa przydatność humoru wiąże się z tym, że zmusza nas do spojrzenia na wszystko z innej perspektywy. Jego działanie przypomina lustro, które zniekształca rzeczywistość. Jednocześnie może pokazać Ci możliwość wprowadzenia zmian w filtrach, które wykorzystujesz w celu postrzegania i przetwarzania informacji.

Możemy powiedzieć, że humor ma wytwarzać poczucie szczęścia. Nawet jeśli wokół Ciebie piętrzą się same trudności. Poczucie humoru, nawet jeśli pojawia się tylko na chwilę, może zahamować potok negatywnych myśli w Twoim umyśle. Często wystarczy jedna sekunda, aby wyrwać się z błędnego koła i przestać karmić te negatywne uczucia.

Wyzwanie najbardziej wymagających emocjonalnie zawodów

Pracownicy opieki zdrowotnej, którzy pracują na pogotowiu, policjanci oraz strażacy każdego dnia muszą radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Pracują w miejscach, w których panuje duże napięcie. Ich praca często wywołuje brak równowagi emocjonalnej.

Trudność sytuacji, z którymi zderzają się każdego dnia, wiąże się przede wszystkim z ich zaangażowaniem w los innych osób, których dotykają różne przeciwności. Na przykład lekarz, który pracuje na pogotowiu, musi szybko podejmować ważne decyzje.

Co więcej, często czyni to nie posiadając wszystkich niezbędnych informacji odnośnie tego, co się stało osobie, której pomaga. Co więcej, musi nawet założyć, że jego działania przyniosą więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak choćby kiedy poruszenie lub pozostawienie w bezruchu danej osoby w danym momencie może wywołać paraliż lub uratować jej życie.

W takich przypadkach humor może być terapią, która pomaga zmniejszyć poziom stresu po podjęciu decyzji i przed pojawieniem się kolejnego trudnego momentu.

Kluczowa rola humoru w roli terapii w nagłych przypadkach

Zalety wynikające z wykorzystania humoru w formie terapii w takich sytuacjach:

  • Wykorzystywanie humoru do dbania o swoje dobre samopoczucie oraz poprawę wyników w pracy, zarówno krótko-, jak i długoterminowo, pomoże Ci zignorować to, co jest okropne. Poza tym pomoże zmniejszyć niegrzeczność niektórych sytuacji oraz stłumić rozpacz. Pomaga przejąć kontrolę nad sytuacją, zmniejszając jej oddziaływanie.
  • Humor to świetne narzędzie do porozumiewania się ze współpracownikami. Złożoność stresujących sytuacji pośród członków zespołu wywiera znaczący wpływ na jakość ich pracy oraz współpracę. Poza tym klimat zaufania, który generuje humor, ułatwia wyrażanie emocji w późniejszych momentach.
  • Co więcej, humor to również świetny sposób na nawiązywanie relacji z pacjentami. Dla osoby, która znajduje się w bardzo stresującej sytuacji i która nie jest w stanie nic zrobić (na przykład kiedy dzwonisz po karetkę i czekasz na jej przyjazd), humor może stanowić ratunek pod względem emocjonalnym.

Śmiejący się lekarze - humor w walce ze stresem

Humor jest dobry, gdy jest wrażliwy na kontekst

Należy pamiętać, aby używać humoru w sytuacjach, w których można zmniejszyć poziom napięcia. Jednocześnie trzeba wystrzegać się wpadania w sytuacje, które mogą je go tylko zwiększyć. Nie ma dwóch takich samych osób.

Poza tym wszelkie okoliczności, które pojawia się w danym momencie, są wyjątkowe. Należy stale obserwować sytuację i dopasowywać się do bardzo dynamicznego środowiska.

Tym samym wykorzystanie humoru w celu wywołania wszystkich opisanych powyżej korzyści wymaga inteligencji oraz ostrożnej selekcji momentów wspólnej empatii oraz szacunku. W przeciwnym razie nasze zachowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, stopniuj używanie humoru, aby przekonać się, jak zareagują na niego inni.

Humor, zarówno w zakresie terapeutycznym jak i poza nim, zapewnia niesamowicie cenne wsparcie, jeśli tylko umiemy wykorzystywać go w inteligentny sposób.

Scroll to Top