Głębokie oddychanie: Prosty sposób na lepsze życie

Głębokie oddychanie.

Głębokie oddychanie pomaga nam uspokoić nerwy, zmniejszyć stres i zredukować lęk. Właściwe oddychanie, aby żyć lepiej, jest podstawą dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Może poprawić naszą uwagę gdzieś między pośpiechem a presją, z którymi na co dzień żyjemy. Jednocześnie równie interesujące jest to, że głębokie oddychanie pozwala nam łączyć się znacznie lepiej ze samymi sobą, z naszymi podstawowymi potrzebami…

Jest wiele kultur, w których proces oddychania jest czymś więcej niż tylko pozornie mimowolnym działaniem, które utrzymuje nas przy życiu i na które ledwo zwracamy uwagę. Wielu z nas tworzy część tego hiperwentylującego się świata, który nagle, gdy odczuwa potrzebę ćwiczenia jogi, uważności lub Tai-Chi staje się świadomy tego, że oddychanie jest czymś znacznie więcej niż tylko zaczerpnięciem powietrza i wypchnięciem go z siebie ponownie.

“Muszę sobie przypominać, aby oddychać – niemal przypominać sercu, by biło!”

-Emily Brontë-

W tym rytmicznym procesie rozszerzania się i kurczenia oddychanie reprezentuje także stałą dualność natury, jak dzień i noc, jak bycie świadomym i śpiącym, niczym spokój i burza, wiosna i zima… Jest to cykl, który ma swój porządek i czas, wewnętrzną muzyką i niesie z sobą niewiarygodne korzyści, jeśli jest wykonywane w sposób prawidłowy.

Większość z nas oddycha szybko i powierzchownie, nie wykorzystując w pełni pojemności płuc, które ledwie się rozszerzają. Zwykle oddychamy 17 lub 18 razy na minutę. Jednakże, gdy odczuwamy niepokój lub stres, ta częstotliwość oddychania zwiększa się i jest w stanie osiągnąć nawet 30 oddechów na minutę.

To niesie ze sobą ryzyko. Jest jak życie z mieczem Damoklesa nad głową, generując postępujący brak równowagi, który wpływa na nasze ciśnienie krwi, układ odpornościowy i wszystkie mięśnie – oraz nasz umysł.

Niemniej jednak, coś tak prostego jak “głębokie oddychanie” oraz wykonywanie go świadomie generuje ogólnoustrojową korzyść, równoważąc wiele procesów i zapewniając sposób na pozbycie się wielu negatywnych emocji dręczących nas dzień po dniu.

A co jeśli nauczymy się dobrze oddychać, aby żyć lepiej?Mężczyzna dmucha na ziemię.

Powolne, świadome i głębokie oddychanie

Istnieje bardzo interesujący fakt, który zasługuje na uwagę: oddychanie jest jedną z nielicznych funkcji organizmu, którą wykonujemy dobrowolnie jak i mimowolnie. Jest to wspaniała okazja do kontrolowania naszego ciała oraz poprawienia – jeśli stosujemy tę kontrolę w inteligentny sposób – jakości naszego życia.

Zastanów się, jak dobrowolne i świadome oddychanie może wpływać na sposób oddychania, gdy robimy to automatycznie. W ten sposób poprawiamy nasze ciśnienie krwi, tętno, krążenie, trawienie i wiele innych funkcji organizmu.

Możliwe, że niektórzy z naszych czytelników zaczną się zastanawiać, czy istnieją jakiekolwiek naukowe dowody na to, że głęboki oddech jest tak pozytywny i korzystny, jak utrzymują wschodnie kultury. Istnieją jednak pewne dowody, takie jak opublikowane w czasopiśmie naukowym “Harvard Health”, że najkorzystniejszym dla naszego organizmu jest powolny oddech.

Kiedy oddychamy głęboko, ale przede wszystkim powoli, sprawiamy, że tlen naprawdę dociera do komórek i utrzymuje spadek poziom dwutlenku węgla we krwi. Jednocześnie wykazano, że najbardziej odpowiednim dla nas typem oddychania jest oddychanie przeponowe: oddychamy głęboko przez nos i wypełniamy płuca, aż do momentu, w którym unosi się najniższa część naszego brzucha.Wielki nos w chmurach.

Korzyści płynące z głębokiego oddychania

W pewnym momencie każdy z nas usłyszał zdanie “będzie w porządku, po prostu głęboko oddychaj”. To jak zaklęcie, magiczne słowo, że w momencie, w którym to robimy, dodajemy sobie otuchy i czujemy niemal natychmiastową ulgę, która uspokaja ciało i reorganizuje umysł. Ta strategia przyniosłaby o wiele więcej korzyści, gdybyśmy przyzwyczaili się robić to codziennie, tak by stał się nawykiem.

Oto niektóre ze zmian, które wówczas zauważysz:

  • Metabolizm komórkowy w twoim ciele ulegnie poprawie.
  • Będziesz lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem.
  • Będziesz spać lepiej.
  • Układ trawienny będzie lepiej funkcjonował.
  • Zmniejszy się ból mięśni i rzadziej będą cię nękać bóle głowy oraz migreny.
  • Lepiej skoncentrujesz się na różnych zadaniach.
  • Poprawisz swoją postawę i zmniejszysz ból pleców.
  • Nauczysz się bardziej koncentrować na “tu i teraz”.

Naucz się głęboko oddychać

Tak jak wspomnieliśmy na początku, ludzie mają tendencję do oddychania od 16 do 17 razy na minutę. Naszym celem w przypadku głębokiego oddychania jest robienie tego 10 razy na minutę. Oczywiście nikt nie oczekuje się, że będziesz w stanie to zrobić za pierwszym razem, ale stopniowo, z dnia na dzień, będziesz w stanie osiągnąć tę liczbę, a tym samym zainwestować w swoje dobre samopoczucie.

“Życie to nie tylko oddychanie, to znacznie więcej…”

-Mao Zedong-

Najpierw poszukaj wygodnego miejsca do siedzenia, w którym możesz wyprostować plecy. Twoje ubranie powinno być wygodne, pozostawiając przestrzeń wokół talii i brzucha, bez nacisku spowodowanego ciasnymi dżinsami lub paskiem.

  • Wypnij klatkę piersiową do przodu, rozluźnij ramiona i pozwól, aby twoje spojrzenie się uspokoiło.
  • Teraz połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu.
  • Wdychaj powoli i głęboko przez 4 sekundy.
  • Kiedy to robisz, powinieneś czuć, że ręka na twoim brzuchu porusza nas znacznie szybciej niż dłoń na klatce piersiowej.
  • Wstrzymaj oddech na 5 sekund, a następnie wydychaj głośno przez usta przez 7 sekund.

Zacznij od takiego rytmu. A gdy już będziesz w stanie go utrzymać, możesz zacząć regulować liczbę sekund dla każdego kroku, aż będziesz w stanie osiągnąć średnio 10 oddechów na minutę. Stopniowo zaczniesz dostrzegać korzyści związane ze zdrowiem fizycznym.

Osiągniesz również nowy poziom jasności umysłu, który pomoże ci stawić czoła codziennym wyzwaniom.

Nie zastanawiaj się dłużej, zacznij już dziś.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Harvard Health. (2020, 6 julio). Relaxation techniques: Breath control helps quell errant stress response. Recuperado 27 de septiembre de 2022, de https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/relaxation-techniques-breath-control-helps-quell-errant-stress-response.
  • Shields, R. W. (2009). Heart rate variability with deep breathing as a clinical test of cardiovagal function. Cleve Clin J Med76(Suppl 2), S37-40.
Scroll to Top