Potrzeby są różne, co doskonale wyjaśnił Maslow, przedstawiając swoją piramidę. Niektóre z naszych potrzeb są podstawowe, takie jak jedzenie i bezpieczeństwo, inne mają związek z relacjami społecznymi, takimi jak uczucia i uznanie. Emocje pomagają nam zaspokoić potrzeby, ułatwiając nam przetrwanie i pozwalając nam poznać różnicę między dobrą a złą sytuacją. Zachęcają nas także do nawiązywania relacji i komunikowania się z innymi.
Emocje są jak nasi nieodłączni przyjaciele, których zabieramy ze sobą na wakacje. Czasami jednak czujemy się zirytowani naszymi własnymi emocjami. W takich chwilach musimy wiedzieć, jak odpowiednio sobie z nimi radzić, aby zadbać o lepszą wewnętrzną koegzystencję i łatwiej zaspokoić potrzeby.
Istniejemy i komunikujemy się dzięki naszym emocjom
Emocje są niezbędne do przeżycia; jedną z ich głównych funkcji jest przygotowanie nas fizjologicznie do działania. Wiele zwierząt wykazuje bardzo efektywne zachowania emocjonalne, co oznacza, że istnieją pewne emocje, które pomagają nam od razu podjąć działanie. To chyba pierwszy sposób, w jaki emocje pomagają nam zaspokoić potrzeby.
Na przykład, jeśli czujesz strach, patrząc na węża, Twoje ciało zareaguje jeszcze zanim pomyślisz, czy jad tego węża jest trujący czy nie. W takim przypadku Twoje tętno wzrośnie, aby wysłać więcej krwi do mięśni, a tym samym umożliwić Ci ucieczkę przed możliwym niebezpieczeństwem. W ten sposób, jeśli chcesz szybko uciec od sytuacji, będziesz działać, zamiast tracić czas na myślenie.
Twoje emocje mówią innym, jak postrzegasz i interpretujesz bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Zazwyczaj komunikujemy to w sposób niewerbalny. Ten rodzaj komunikacji jest szybszy, bardziej naturalny i bardziej intuicyjny niż komunikacja werbalna. Oznacza to, że nawet jeśli nie masz takich intencji, Twoje emocje będą miały wpływ na innych.
Emocje kierują nami, przekazując nam cenne informacje o każdej sytuacji. Pomagają nam zdać sobie sprawę, czy podoba nam się sytuacja, w której się znajdujemy czy nie. W ten sposób, w zależności od tego, jak się czujemy, będziemy chcieli powtórzyć to doświadczenie lub go uniknąć. Są jak wewnętrzny kompas, który pomaga nam orientować się i wiedzieć, co jest naprawdę ważne.
Emocje pomagają nam zaspokoić potrzeby
Żadna emocja nie jest ani pozytywna, ani negatywna, niektóre z nich okazują się świetne (jak szczęście), a inne, no cóż, nie tak wspaniałe (jak smutek czy złość). Każda pojedyncza emocja ma cel, wszystkie są ważne i niezbędne. Są naszymi towarzyszami w podróży, idą z nami wszędzie i mówią nam, czego potrzebujemy. Zobaczmy kilka przykładów:
- Gniew: Czujemy złość w obliczu niesprawiedliwości, być może w chwilach, gdy uważamy, że nasze prawa nie są brane pod uwagę. Musimy ustalić granice i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
- Smutek: Czujemy się smutni, gdy doświadczamy utraty osoby, przedmiotu, pracy itp.
- Strach: W obliczu niebezpiecznej sytuacji odczuwamy strach. Wynika to z potrzeby poczucia bezpieczeństwa.
- Radość: Dobre doświadczenia, zwycięstwo, sukces w pracy lub szkole i wiele innych rzeczy sprawia, że czujemy radość. Zwykle chcemy dzielić się tym uczuciem z innymi ludźmi.
Jeśli nie czulibyśmy złości, czy moglibyśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo? Gdybyśmy nigdy nie byli smutni, wiedzielibyśmy, co oznacza strata i jak sobie z nią poradzić? Skąd moglibyśmy wiedzieć, że grozi nam niebezpieczeństwo, jeśli nie czulibyśmy strachu? Czy moglibyśmy wiedzieć, co nas uszczęśliwia, skoro nie czulibyśmy radości?
Nasze emocje istnieją z określonych powodów – pozwólmy im się prowadzić i zaspokoić potrzeby!
„Aby zmienić osobę, trzeba zmienić jej postrzeganie samego siebie”.
4 strategie radzenia sobie z emocjami
Nawet jeśli emocje mają Cię prowadzić i ułatwić Ci zaspokoić potrzeby, upewnij się, że robią to we właściwy sposób. Nie daj się ponieść impulsom, a także zwróć uwagę na swoje myśli. Nie możesz pozwalać, by zalewały Cię emocje bez utrzymywania właściwego nastawienia. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się prawidłowo zarządzać emocjami. Pomogą Ci je uregulować cztery następujące strategie:
Identyfikacja
Świadomość emocji, którą odczuwasz, z pewnością pomoże Ci nią zarządzać. Wiedząc, jak odróżnić, na przykład smutek od złości oraz rozpoznać konkretną sytuację lub myśl, która spowodowała powstanie tej emocji, będziesz w stanie podjąć odpowiednie działania. Co więcej, bycie świadomym własnych emocji może pomóc Ci zidentyfikować emocje u innych osób, czyniąc Cię bardziej empatycznym.
Tolerancja
Pomimo tego, że istnieją emocje, które możemy uznać za negatywne, takie jak smutek czy złość, ważne jest, aby nauczyć się je tolerować, zamiast trzymać z dala od emocjonalnego repertuaru. Emocje przychodzą i odchodzą, to proces. Jeśli teraz czujesz smutek, nie oznacza to, że będziesz się tak czuć zawsze lub że jesteś z natury smutną osobą. Staraj się nie blokować ani nie tłumić emocji; słuchaj ich, odczuwaj je i ucz się radzić sobie z nimi.
Samoregulacja
Wszyscy jesteśmy zdolni do samoregulacji. Nie czekaj, aż uczucie samo zniknie z czasem, zrób coś z tym! Postaraj się, aby negatywne myśli opuściły Twój umysł i skup się na pozytywnej stronie. Odwróć swoją uwagę lub zrób coś, na co masz ochotę, aby zmniejszyć intensywność emocji. Pracuj nad sobą i naucz się kontrolować swoje impulsy. W ten sposób będziesz dbać o siebie, poprawiając jednocześnie swoje samopoczucie.
Wyrażanie siebie i komunikacja
Nie wystarczy przeżywać emocji wewnątrz siebie, należy także przekazać to, co czujesz osobom wokół Ciebie. Emocjami trzeba się dzielić. Zaufaj innym i daj im znać, jak się czujesz i czego potrzebujesz.
Podsumowując, emocje pomagają nam zaspokoić potrzeby i zrozumieć, jak powinniśmy postępować. Są niezwykle cenne, ponieważ dzięki nim jesteśmy w stanie przetrwać i komunikować się z innymi. Najpierw odczuwamy nasze emocje, a następnie decydujemy, co z nimi zrobić, stając się odpowiedzialnymi za własne działania. Bądźmy spójni z naszymi uczuciami i myślami, abyśmy mogli asertywnie je wyrazić!
„Kontroluj swoje emocje, albo to one będą kontrolować Ciebie”.
-Przysłowie chińskie-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Smith-Lovin, L., Lewis, M., & Haviland, J. M. (1995). Handbook of Emotions. Contemporary Sociology. https://doi.org/10.2307/2076468
- Griffiths, P. E. (2008). Emotions. In A Companion to Cognitive Science. https://doi.org/10.1002/9781405164535.ch11
- Ekman, P. (2005). Basic Emotions. In Handbook of Cognition and Emotion. https://doi.org/10.1002/0470013494.ch3