Odzyskać pozytywną energię - 9 zdań, które Ci w tym pomogą

Odzyskać pozytywną energię - 9 zdań, które Ci w tym pomogą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Istnieją zwroty, które pomagają nam odzyskać pozytywną energię, pomagają nam zachować entuzjazm i optymizm w chwilach, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. W końcu czasami wystarczy zmienić kierunek naszych myśli, aby odnaleźć więcej budujących rzeczy, wibrować w tej częstotliwości, gdzie odkładamy na bok wszelkie negatywne zmiany i odkrywamy nas samych na nowo w najlepszy możliwy sposób.

Poznaj zwroty, dzięki którym uda Ci się odzyskać pozytywną energię.

Wiemy, że wyrażenie “pozytywna energia” jest modne i że w pewien sposób wydaje się nieco odległe od zwykłego (ortodoksyjnego) obszaru psychologii. Jeśli jednak zastosujemy ją w dziedzinie rozwoju osobistego, a nie wyłącznie w dziedzinie rozwoju duchowego, uświadomimy sobie, że zawiera ona wszystkie te pożądane cechy, dzięki którym możemy przyczynić się do naszego lepszego emocjonalnego i psychologicznego samopoczucia.

Dlatego pozytywna energia to wszystko to, co budzi radość, motywację, dobre samopoczucie, dobrobyt i rodzaj magicznej ekstrawersji, dzięki której możemy korzystać z życia w pełni. Bez wątpienia jest to coś cudownego, i chociaż może wydawać się dziwne, wytłumaczył to już wcześniej znany austriacki psychiatra i psychoanalityk Wilhelm Reich.

Według niego, istota ludzka ma coś, co nazwał wówczas “energią orgonu”. Jest to życiowy i twórczy impuls, coś, co prowadzi nas do satysfakcji i czerpania radości z doświadczeń. Trzeba powiedzieć, że teoria sformułowana na początku XX wieku nie przekonała wtedy środowiska naukowego. Ma jednak wiele wspólnego z tym pozytywnym impulsem, który w pewnym sensie wszyscy powinniśmy zastosować w naszym codziennym życiu.

Zobaczmy kilka zwrotów, które mogą nam w tym pomóc.

kwiat

Odzyskać pozytywną energię – pomocne zwroty

Pierwszym aspektem, który musimy zrozumieć jeśli chodzi o ten aspekt, o pozytywność i energię, która pochodzi z tego stanu emocjonalnego, jest to, że nie jest ona zewnętrzna. Nikt nie może być “namagnesowany” przez tę odnawiającą i entuzjastyczną siłę, jeśli jego umysł nie jest na to otwarty i przygotowany.

Co więcej, możliwe, że nawet jej nie dotrzeżemy, jeśli będziemy posuwać się naprzód przez codzienne scenariusze pogrążeni w naszych zmartwieniach, napięciach i niepokojach. Aby umożliwić energii dotarcie do nas, musimy najpierw opróżnić się z negatywności, dopiero wtedy wpuścimy nową energię, która może pomóc we wprowadzeniu zmian.

Odkryjmy kilka sposobów osiągnięcia tego celu, poprzez wybranie tych 9 zwrotów, które pomogą w odzyskaniu pozytywnej energii.

1. Rozpal twoją wolę

“Istnieje siła napędowa mocniejsza niż para wodna, energia elektryczna i energia atomowa: siła woli”

-Albert Einstein-

Psychologia woli przypomina nam, że to, czego chcemy, będzie możliwe, o ile ufamy samym sobie. Albert Einstein wiedział o tym i wiele razy udowodnił to swoimi dziełami, w tym świecie fizyki tak pełnym emocji, pracy, nieustępliwych woli, które kierują się siłą serca i zdeterminowanym umysłem .

2. Nie trać nadziei

“Optymizm jest wiarą, która prowadzi do osiągnięcia celu; nic nie da się zrobić bez nadziei ”

-Helen Keller-

Jest to jedna z najlepszych fraz, która pomoże nam odzyskać pozytywną energię, autorstwa jednej z najbardziej znaczących i inspirujących postaci XX wieku. Hellen Keller była pisarką i działaczką polityczną, która straciła słuch i wzrok w wieku 19 lat. Nic nie zdołało pohamować jej odwagi i zdolności do samodoskonalenia.

3. Żadna burza nie trwa wiecznie

“Nawet najciemniejsza noc zakończy się wschodem słońca”

-Víctor Hugo-

  Po każdej ciemnej nocy przychodzi świt. Po każdej gwałtownej burzy wychodzi słońce, a nawet tęcza uśmiecha się do nas z czystego nieba. Każda trudność dobiega końca, wszystko ma swoje rozwiązanie, mniej lub bardziej udane. Rozumiemy zatem, że skomplikowane chwile nie trwają wiecznie.

kobieta o zachodzie słońca

4. Masz w sobie potencjał

“Ludzie zmieniają się, gdy zdają sobie sprawę ze swojego potencjału do zmiany rzeczywistości.”

-Paulo Coelho-

Czasami robimy to: spędzamy pół życia jakby we śnie, letargu, nie zdając sobie sprawy z naszego prawdziwego potencjału. Niezależnie czy problemem jest rodzina czy otoczeniem, nie zawsze uda nam się rozpalić tę iskrę, dzięki której zrozumiemy, co tak naprawdę możemy zrobić dla nas samych i dla świata.

Zróbmy to. Oczyśćmy wszystkie mgły i negatywne energie, które nas otaczają, byśmy mogli otworzyć oczy na nasze wnętrze i odkryć niesamowity potencjał, który się w nas znajduje.

5. Na czym się skupiasz?

“Jeśli potrafisz zmienić zdanie, potrafisz zmienić świat”

-William James-

William James, filozof, psycholog i brat cudownego pisarza Henry’ego Jamesa, zostawił nam również jedną z najtrafniejszych zdań, która może pomóc odzyskać pozytywną energię. Powiedzieliśmy to na samym początku, zamiast szukać zmian na zewnątrz, musimy zrozumieć, że odpowiedzialność jest w naszym wnętrzu: zmień twój styl myślenia, a świat zacznie się zmieniać wraz z tobą.

6. Życie ma sens

“Jeśli wierzymy, że wszechświat nie ma sensu; tam będziemy żyć. Ale jeśli wierzymy, że świat jest nasz i że słońce i księżyc świecą dla naszej przyjemności, będzie radość w górach i na polach, ponieważ nasz wewnętrzny artysta będzie zachwalać stworzenie”

-Hellen Keller-

Wracamy raz jeszcze do Hellen Keller, aby zastanowić się nad życiem, nad wszechświatem i nad sobą. Jeśli potrafimy nadać sens wszystkiemu, co nas otacza, jakkolwiek niezauważalne może być, będziemy zbawieni. Powód? Kto nadaje sens życiu, jest zmotywowany, ma cele, ma marzenia.

kobieta ze słońcem w dłoni

7. Wartość twojego nastawienia

“Twoje nastawienie, a nie kondycja, określa jak daleko zajdziesz”

-Zig Ziglar-

To kolejny z najlepszych cytatów, które pozwalają odzyskać pozytywną energię autorstwa jednego z najpopularniejszych mówców motywacyjnych: Zig Ziglar. Pomyślcie o tym przez chwilę, co tak naprawdę daje nam wielkość, co odróżnia nas od innych i sprawia, że jesteśmy ważni dla samych siebie, to nie nasze umiejętnościami: to nasze postawy. To one są najpotężniejszą bronią człowieka, dzięki której jesteśmy w stanie osiągnąć wielkie cele.

8. Życie to zmiany

“Dobre życie to ciągła zmiana, a nie stan”

-Carl Rogers-

Carl Rogers wraz z Abrahamem Maslowem ukształtowali jedno z najciekawszych pojęć w psychologii: humanizm. Teorię tę postrzegano wówczas jako cichą rewolucję, jako siłę pełną dynamizmu, która po raz pierwszy dostrzegła u ludzi ich zdolności i wewnętrzny potencjał do osiągnięcia tego, czego pragną.

Wszyscy możemy zatem rozpocząć ten proces, ponieważ w życiu nie chodzi tylko o przystosowanie się do zmian, w większości przypadków musimy sami je wprowadzić.

ręka ze światłem

9. Odważ się żyć

Skończyliśmy złotym pociągnięciem pędzla. Dotarliśmy do końca tej liście cytatów, które mogą pomóc odzyskać pozytywną energię. Zakończymy ją radą XIX-wiecznego duńskiego filozofa i teologa, Sørena Kierkegaarda. Istnienie, autentyczna egzystencja jest przede wszystkim doświadczeniem, jest uczuciem, jest percepcją i jest doznaniem.

Życie nie jest książką do czytania, ale pokojem o nieskończonych rozmiarach, gdzie można tańczyć ze wszystkich sił, gdzie pozwalasz się ponieść, gdzie możesz być otwarty, wrażliwy. Tam właśnie tkwi autentyczna pozytywna energia, w naszej tęsknocie do życia.

“Najszlachetniejsze i najpiękniejsze rzeczy w życiu nie są stworzone po to, abyśmy słuchali o nich opowieści, czytali o ich istnieniu lub byśmy je obserwowali, ale po to, żebyśmy je przeżywali.”

-Søren Kierkegaard-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kelley, C. R. (1962). What Is Orgone Energy?. The Creative Process2(2-3).
  • Bailey, A. A., & Khul, D. (1971). Esoteric Psychology Vol II (Vol. 2). Lucis Publishing Companies.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.