Elektronika pobudza dzieci i wpływa na ich nastrój

Elektronika towarzyszy dzieciom już od pierwszych lat życia. Skutkuje to nadpobudliwością oraz poirytowaniem lub apatią. Korzystanie z technologii ma wady.

Elektronika w rękach dziecka

Kiepski humor, kłopoty ze snem, pyskowanie… Możliwe, że to elektronika tak wpływa na twoje dziecko. Jednak czasami zapominamy, że intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych powoduje zmiany nastroju. Młodzież ulega wpływowi technologii, czego nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi.

Zauważa się to zarówno w szkole podstawowej jak i w średniej. Dzieci są wiecznie poirytowane i mają kłopoty z życiem społecznym. Coraz trudniej im radzić sobie z zadaniami szkolnymi, zapamiętywać informacje, rozumować w kreatywny sposób czy rozwiązywać proste problemy.

Mawia się, że rośnie nam najbardziej zmęczone i apatyczne pokolenie w historii ludzkości. Generalizowanie nigdy nie jest dobre i nie brak oczywiście wyjątków od tej reguły. Nastolatkowie bowiem przejmują się dobrem planety i problemami społecznymi bardziej niż my sami.

Jednak z psychologicznego i klinicznego punktu widzenia, jesteśmy świadkami tego, jak dzieci w wieku od 9 do 15 lat cierpią na zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, depresję czy chorobę dwubiegunową. Stoi za tym poniekąd nadmierne korzystanie z nowych technologii.

Dziecko z tabletem

Elektronika pobudza dzieci i wpływa na ich nastrój. Dlaczego?

Dane są alarmujące. Jak podaje Common Sense Media, prawie co drugie dziecko poniżej 8 roku życia ma własny tablet i spędza 2,5 godziny dziennie na zabawie z tym urządzeniem. Pediatrzy zalecają jednak nie więcej niż godzinę dziennie dzieciom w wieku 2-8 lat. Powinien im przy tym towarzyszyć dorosły i nie powinny w tym samym czasie jeść.

Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Dzieci poniżej 3. roku życia codziennie grają na urządzeniach elektronicznych. W tym wieku kluczowe są czynności manualne i interakcje społeczne. Kiedy zaniedbuje się te aspekty, dzieci przyzwyczajają się do technologii, a obce pozostają im inne typy bodźców.

Warto zaznaczyć, że nowe technologie jako takie nie są problemem. Jeśli korzysta się z nich w sensowny sposób, pomagają w zdobywaniu wiedzy. Problemem jednak jest spędzanie przy nich zbyt dużej ilości czasu.

Badaczka Domingues-Montanari pisze w swojej pracy, że dzieci spędzają ponad trzy godziny dziennie wpatrzone w ekran tabletu czy telefonu.

Jakie ma to konsekwencje? Jest ich wiele. Elektronika powoduje, że dzieci stają się pobudliwe i drażliwe.

Rozregulowany nastrój a korzystanie z elektroniki

W ostatnich latach diagnozowano coraz więcej przypadków zaburzeń koncentracji uwagi, nadpobudliwości, zaburzeń lękowych, depresji czy nawet choroby dwubiegunowej u dzieci. Okazuje się, że może mieć to związek z “syndromem odstawienia” technologii.

Innymi słowy, do rozregulowania nastroju dochodzi, gdy dziecko pozbawione zostanie dostępu do elektroniki. Nadaktywność mózgu związana z intensywnym korzystaniem z urządzeń elektronicznych wpływa na zachowanie i nastrój. Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Pensylwanii wykazuje taką właśnie zależność.

Gdy dziecko od małego spędza ponad 1 godzinę dziennie przy elektronice, ma to wpływ na jego dobrostan psychiczny. Wykazuje bowiem mniejszą ciekawość i samokontrolę oraz ma problemy z regulowaniem emocji i socjalizacją.

Ograniczenie czasu spędzanego przy elektronice może w bezpośredni sposób wpłynąć na dobre samopoczucie dziecka.

Elektronika pobudza i powoduje kłopoty ze snem

Dzieci powinny spać więcej niż dorośli. Czasami jednak zapadają na bezsennośćTrudno im zasnąć, nie wypoczywają i nie osiągają regeneracji.

Dlaczego się tak dzieje? Z powodu wpływu elektroniki na ich mózg. Powoduje ona jego nadmierną aktywację, ograniczenie wydzielania melatoniny i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Elektronika sprawia, że dziecis stają się drażliwe, apatyczne, powolne i zdemotywowane.

Dziecko z telefonem

Telefony komórkowe i tablety są wyczerpujące dla mózgu

Nasze dzieci i nastolatkowie żyją w cyfrowym świecie, który pochłania całą ich uwagę. Ale to nie wszystko. Poznawczo i wizualnie koncentrują się na elektronice. Gdy zatem wracają do realnego świata, ich zasoby mentalne są na wyczerpaniu.

Intensywne korzystanie z komórek i tabletów pożera całą uwagę i energię młodych ludzi. Brak im zatem motywacji do nauki czy zabawy z rówieśnikami po odłożeniu urządzeń elektronicznych.

Wczesne uzależnienie od elektroniki

Elektronika pobudza i powoduje uzależnienie. Co to oznacza? Czy dziecko w wieku 6 czy 12 lat może się faktycznie uzależnić?

By to zrozumieć, trzeba przyjrzeć się pewnemu ważnemu aspektowi. Wiele gier online oraz platform społecznościowych takich jak TikTok powoduje wyrzut dopaminy w młodym mózgu.

To poczucie błogości staje się uzależniające. Dziecko zaczyna potrzebować go coraz więcej, by osiągnąć ten sam poziom zadowolenia. Brak pożądanego bodźca prowadzi natomiast do drażliwości, frustracji i niezadowolenia.

Najbardziej problematyczny jest fakt, że nasze dzieci nie potrafią się już bawić bez technologii. Utrudnia im to socjalizację i funkcjonowanie w rzeczywistym świecie.

Podsumowując, nowe technologie służą postępowi i nabywaniu wiedzy, ale trzeba korzystać z nich z umiarem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Domingues-Montanari, S. (2017). Clinical and psychological effects of excessive screen time on children. Journal of Paediatrics and Child Health53(4), 333–338. http://doi.org/10.1111/jpc.13462
  • Hutton, J. S., Dudley, J., Horowitz-Kraus, T., Dewitt, T., & Holland, S. K. (2020). Associations between Screen-Based Media Use and Brain White Matter Integrity in Preschool-Aged Children. JAMA Pediatrics174(1). https://doi.org/10.1001/jamapediatrics.2019.3869
  • Twenge, J. M., & Campbell, W. K. (2018). Associations between screen time and lower psychological well-being among children and adolescents: Evidence from a population-based study. Preventive medicine reports12, 271–283. https://doi.org/10.1016/j.pmedr.2018.10.003
  • Zivan, M., Bar, S., Jing, X., Hutton, J., Farah, R., & Horowitz-Kraus, T. (2019). Screen-exposure and altered brain activation related to attention in preschool children: An EEG study. Trends in Neuroscience and Education17. https://doi.org/10.1016/j.tine.2019.100117
Scroll to Top