Polowanie: kiedy nie ma domniemania niewinności

Polowanie: kiedy nie ma domniemania niewinności
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2023

Polowanie “opowiada historię o tym jak świat duńskiego nauczyciela przedszkolnego zawala się, gdy jego uczeń oskarża go o molestowanie. Zwraca uwagę na niekomfortowe problemy takie jak dziecięca naiwność, odejście od domniemania niewinności i groźby popularnego procesu.

Polowanie” to duński dramat, który przedstawia historię mężczyzny oskarżonego o molestowanie małej dziewczynki. Przypomina, że ludzie mogą być najbardziej okropnymi potworami, gdy społeczność odwraca się od tego, co opanowane, aby zaspokoić swoje najbardziej pierwotne instynkty.

Film podejmuje ryzykowne podejście: opowiada historię molestowania seksualnego, w której ofiarą nie jest ta osoba, która nam się wydaje.

Ten film bywa miejscami dość niepokojący. To sprawia, że widz może mieć trudności z zawężeniem emocjalnego wpływu dziewczynki znajdującej się w tak delikatnej sytuacji. Co więcej, specjalnie zdecydowano się na ekstremalne podejście, aby odciągnąć nas od tego, czego w co chcemy lub w co spodziewamy się wierzyć, abyś zrozumieli szkody wywołane przez fałszywe zarzuty.

Wiele osób uważa, że kino nie musi wychodzić pod tym względem poza to, co typowe i przyglądać się historiom, które nie są aż tak powszechne.

“Chcę porozmawiać z Theo. Spójrz mi w oczy. Spójrz mi w oczy. Co widzisz? Czy widzisz cokolwiek? Nic. Nie ma w nich nic. Nie ma w nich nic. Zostawiasz mnie z tym samego. Zostawiasz mnie teraz samego, Theo. W takim razie pójdę. Dziękuję.”

-Lucas, Polowanie –

Fabuła “Polowania”

Lucas (Mads Mikkelsen) pracuje w lokalnym przedszkolu w małym wiejskim miasteczku w Danii i jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i przez swoich współpracowników. Niedawno się rozwiódł, a jego była żona z synem wyprowadzili się niedawno.

Mimo tego jego życie powoli się poprawia i nie może się doczekać aż odnowi swoją więź ze swoim synem, Marcusem. Okazuje wyjątkowe zrozumienie i ciepło jednej ze swojej uczennic, małej Klarze. Poświęca jej uwagę w momencie, w którym zarówno jej matka, jak i jej ojciec (najlepszy przyjaciel Lucasa) tego nie robią.

Dziewczynka zadurza się w nim w niewinny sposób, co staje dla niej dezorientujące, kiedy Lucas tłumaczy jej jakie są akceptowalne granice łączącej ich relacji.

Uzbrojona w seksualny język przejęty od swojego brata, Klara przeżywająca złamanie serca wybucha i rzuca fałszywe oskarżenie na Lucasa. Jej zeznanie złożone szkolnej opiekunce jest zbyt szczegółowe, aby nie wziąć go na poważnie.

Nikt nie chce nikomu wyrządzić krzwdy

Na początku w “Polowaniu” tak naprawdę nikt nie chce zrobić niczego złego. Nie można winić nauczycieli za badanie skargi uczennicy. Theo (Thomas Bo Larsen), najlepszy przyjaciel Lucasa i ojciec Klary, jest oburzony i agresywny. To zrozumiałe, ponieważ uważa, że jego najlepszy przyjaciel wykorzystał seksualnie jego córkę.

Nawet Klara, gdy dociera do niej znaczenie jej wyznania, stara się zmienić swoje zeznanie. Jednak kłamstwo wymknęło się już spod kontroli, ponieważ “ludzkie stado” zmienia wątpliwości kłębiące się w jej umyśle w pewność.

“Polowanie”, rytualna i okrutna przesada

Powierzchownie nikt kto zna Lucasa nie chce uwierzyć w to, że jest zdolny do takich okropnych czynów. To cichy, ciężko pracujący i miły mężczyzna. Jednak rodzice i nauczyciele są w pewien sposób zobowiązani, aby poważnie potraktować słowa dziecka. Wszystko dlatego, że bezpieczeństwo dzieci odgrywa kluczową rolę.

Poza tym dlaczego dziecko miałoby kłamać? Skąd indziej dziewczynka miałaby znać takie śmiałe kwestie erotyczne?

Zaczynają pojawiać się logiczne pytania, ale opinia publiczna potrzebuje szybkiej i uspokajającej odpowiedzi. Dlatego też cała sprawiedliwość i domniemanie niewinności znika, gdy rozpoczyna się proces Lucasa, a sąd opinii publicznej już go skazał.

Mała społeczność szybko obraca się przeciwko niemu. Tym samym nie istnieje coś takiego ja domniemanie niewinności.

Koszmar każdego człowieka

W kilku najwcześniejszych scenach filmu Lucas tropi i ustrzela sarnę. Wiele scen później, symbolizm tych ujęć staje się jasny: to on stanie się istotą śledzoną przez soczewkę lunety. Dojdzie do tego, ponieważ opinia publiczna stanie się bronią wykorzystywaną do walki z nim.

Oskarżenie o wykorzystywanie dziecka to koszmar dla każdego, kogo spotka. Thomas Vinterberg, reżyser filmu, wykorzystuje je do przyglądania się mentalności małej społeczności i niemożliwym do naprawienia szkodom, które może wyrządzić podstępna natura lęku.

Nagle najlepsi przyjaciele stają się wrogami, a ktoś nawet wrzuca cegłę przez okno. Lucas nie może nawet kupić mięsa w supermarkecie nie stając się ofiarą pobicia. Lęk i prześladowanie stają się dla niego nie do zniesienia.

Już od początku film pokazuje jak szybko ludzie są gotowi wyciągać wnioski. Czyni to, ponieważ mówi o znaczeniu domniemania niewinności i niebezpieczeństw związanych ze sprawiedliwością wymierzaną przez tłum. Mikkelsen tworzy złożoną i niepokojąco cichą postać, która znajduje w sobie moralny hart i siłę instynktu przetrwania.

Dwie osoby w uścisku

Podsumowanie

Film stanowi krytykę przyjętych z góry schematów społeczeństwa. Stanowi przykład na to, że życie jest złożone i dynamiczne oraz że prawa większości bezbronnych osób nie muszą nie być spójne z umiarkowaniem, sprawiedliwością i przyjrzeniem się każdej ze spraw.

Ten film, a zwłaszcza jego druzgocące zakończenie, uczy swoich widzów, że fakty i nieugruntowane kłamstwa często prowadzą do ignorancji, której ciężko jest się pozbyć.

Co więcej, “Polowanie” zatrzymuje Twoje najbardziej pierwotne ludzkie instynkty, aby pozwolić Ci odzyskać Twoją umiejętność krytycznego myślenia. Wszystko dlatego, że społeczeństwo, które tłumi domniemanie niewinności, jedynie stygmatyzuje i łamie prawa człowieka.

Dlatego też to tylko kwestia czasu zanim ten rodzaj łatwej sprawiedliwości zamienia ludzi w przemądrzałe potwory.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.