Efekt wodospadu lub dobre i złe passy

Problem, którego nie można poprawnie zdefiniować, ma tendencję do narastania i mnożenia się. Mówimy o efekcie wodospadu.

Efekt wodospadu

Efekt wodospadu ma swoje źródło w medycynie. Tak nazywa się łańcuch zdarzeń, które mogą mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny i ostatecznie mieć negatywny wpływ na pacjenta. Wynikają one z niepokoju obecnego u domniemanego pacjenta lub lekarza.

Z tego punktu widzenia pierwszą rzeczą jest nieuzasadniona obawa pacjenta lub pracownika służby zdrowia. Prowadzi ona następnie do łańcucha diagnoz: jedno badanie za drugim, jedno podejrzenie prowadzi do drugiego. Jednocześnie istnieje łańcuch leczenia. Ponieważ jednak nie ma żadnej rzeczywistej podstawy, w końcu ten efekt wodospadu szkodzi pacjentowi.

W oparciu o tę sytuację, która ma miejsce w medycynie, mówimy teraz również o efekcie wodospadu w życiu codziennym. Kieruje się tą samą logiką: bezpodstawna myśl, uczucie lub przekonanie, które wyzwala serię wydarzeń. I w taki sposób dochodzimy do idei dobrych i złych okresów.

„Przypadek nie jest i nie może być czymś więcej niż nieznaną przyczyną nieznanego skutku”.

Wolter

Smutna kobieta

Efekt wodospadu w życiu codziennym

Zarówno w medycynie, jak i w życiu codziennym efekt wodospadu wynika z sytuacji, która w danym momencie jest niezrozumiała i budzi niepokój lub strach. W obu przypadkach następuje mniej lub bardziej systematyczny proces, który obejmuje:

  • W obliczu budzącego niepokój faktu, pojawia się chęć zrobienia czegoś, aby zaradzić tej sytuacji.
  • Rozpoczyna się łańcuch wydarzeń, które im dalej posuwają się naprzód, tym są bardziej niepowstrzymane.
  • Pojawiają się konsekwencje, które prowadzą do nowych obaw i nowych łańcuchów wydarzeń.
  • Stopniowo pojawiają się negatywne skutki tych wydarzeń. Mogą się rozszerzyć również na inne osoby.

Możemy posłużyć się przykładem, aby zilustrować powyższy proces. Ktoś myśli, że jego partner może być niewierny w pewnym momencie, ponieważ związek nie jest idealny. Podejrzenie wzmaga jej czujność i ostatecznie posuwa się do śledzenia dziennego rozkładu dnia partnera. Zaczyna znajdować „oznaki” możliwej niewierności: dużo rozmawia z osobą „x”, co wydaje się podejrzane.

Następnie koncentruje się na tym aspekcie i dowiaduje się wszystkiego, co może o tej trzeciej osobie. Zauważa, że jest atrakcyjne i prawdopodobnie będzie również atrakcyjna dla twojego partnera. Stara się być obecna za każdym razem, gdy partner prowadzi rozmowę lub spotkanie z osobą trzecią.

W końcu sam partner dostrzega to nastawienie i wyraża, że ​​mu to przeszkadza, co interpretuje jako nowy dowód niewierności. Sytuacja nadal się eskaluje, aż powoduje zerwanie związku: jest to efekt wodospadu.

„Dobre i złe passy”

Passa to czas, w którym zbiegają się bardziej korzystne lub niekorzystne wydarzenia niż zwykle. Bardzo często takie okresy to nic innego jednak niż przejaw efektu wodospadu.

Jeśli wrócimy do poprzedniego przykładu, podejrzliwość osoby “poszkodowanej” może skłonić ją do zaniedbania obowiązków w celu poświęcenia większej ilości czasu na „szpiegowanie”. Albo może nie zwracać uwagi na inne aspekty, dając się ponieść swojej obsesji.

W ten sposób może dojść do uruchomienia „złej passy”. Już nie tylko mamy problemy w związku, ale jednocześnie mogą pojawić się problemy w pracy i w innych obszarach. W końcu wszystko może się skończyć trudnościami w kilku z tych aspektów jednocześnie.

Podobnie mogą pojawić się „dobre passy”. Ważne osiągnięcie lub szczęśliwe przypadkowe wydarzenie może prowadzić do łańcucha dobrych lub przyjemnych wydarzeń. Pierwsze wydarzenie powoduje lepszy stan umysłu. To z kolei pozwala na spokojniejsze podejmowanie decyzji i zapewnia rozwiązania, które wcześniej nie były dostępne.

Zadowolony mężczyzna

Jak zarządzać efektem wodospadu

Bardziej niż dobre lub złe passy, efekt wodospadu pokazuje, że istnieją przyczyny i konsekwencje. Nie wszystkie z nich są przewidywalne i nie wykluczamy przypadku, ale w większości sytuacji podążają logiczną sekwencją.

Kiedy pojawia się trudność, problem lub przypadkowe negatywne wydarzenie, ważne jest, aby zidentyfikować na spokojnie aby stawić mu czoła, wyjaśnić i rozwiązać. W przeciwnym razie bardzo często staje się to źródłem dalszych trudności.

Tym, co powstrzymuje efekt wodospadu jest obiektywna identyfikacja zdarzenia początkowego. W wielu przypadkach to, co powoduje „negatywną passę”, ma więcej wspólnego z lękiem, który wzbudza trudność, niż z samą trudnością. Z reguły unikając problemu, maskując go lub przekręcając mnożymy jego negatywne konsekwencje.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

NAISHTAT, F. Acción, identidad e historia. Del acto al acontecimiento. Instantáneas de la acción, 162.

Scroll to Top