Dziewięć rzeczy, których najlepiej nie mówić na początku rozmowy

Są ludzie, którzy pierwszym słowem mogą zepsuć rozmowę. Jeśli jednak chcesz być skutecznym komunikatorem i wiedzieć, jak skutecznie rozpocząć rozmowę, istnieją pewne wskazówki, które mogą Ci pomóc.

Kobieta i mężczyzna rozmawiają o rzeczach, których lepiej nie mówić na początku rozmowy

Jeśli nie chcesz zepsuć rozmowy od samego początku, są pewne rzeczy, których najlepiej nie mówić. Tak naprawdę zapamiętanie pewnych fraz i wyrażeń pozwoli Ci budować praktyczne, a przede wszystkim wzbogacające dialogi. Ponieważ, jak bez wątpienia wiesz, zbyt wielu ludzi używa agresywnego stylu rozmowy, skutecznie przygniatając Cię od pierwszego spotkania. (yourolddog.com)

Twoja rzeczywistość może się zmienić w określony sposób, kiedy staniesz się dobrym komunikatorem. Na przykład, jeśli jesteś biegły w rozpoczynaniu i kontynuowaniu rozmowy, wzmacnia to Twoją pewność siebie. W rzeczywistości nie tylko Twoja zdolność do osiągania porozumień jest zoptymalizowana, ale także zwiększa się Twoja samoocena i wizja siebie.

Umiejętność rozpoczęcia rozmowy jest tak samo ważna, jak umiejętność słuchania, wyraźnego przekazywania wiadomości i asertywności. Tak naprawdę rozpoczęcie rozmowy jest jak pukanie do czyichś drzwi i zaproszenie się do ich domu, do ich intymnej i prywatnej przestrzeni. Nie tylko trzeba to robić z szacunkiem, ale także przykuć ich uwagę.

Dowiedzmy się nieco więcej.

„Mądrzy ludzie mówią, ponieważ mają coś do powiedzenia; Głupcy, ponieważ muszą coś powiedzieć”.

-Platon-

Przyjaciele rozmawiają o rzeczach, których najlepiej nie mówić na początku rozmowy

Czego najlepiej nie mówić na początku rozmowy

Istnieje kilka świetnych sposobów na rozpoczęcie rozmowy. Tak samo są sposoby, aby to zepsuć. W wielu przypadkach ci, którzy przedstawiają się bez powodzenia, nie zawsze są świadomi swoich ograniczonych umiejętności komunikacyjnych. Te nieumiejętne wprowadzenia są często spowodowane złym zarządzaniem emocjami.

Są tacy, których porywa gniew, niecierpliwość lub frustracja. Co więcej, warto zauważyć, że ten agresywny sposób nawiązywania dialogu jest charakterystyczny dla osobowości narcystycznej. University of Iowa i University of Texas przeprowadziły badania, które podkreśliły ten fakt.

Narcyzm konwersacyjny to taki, w którym osoba skupia się wyłącznie na sobie i ignoruje swojego rozmówcę. W pewnym sensie rozpoczęcie czatu, który opiera się wyłącznie na własnych uczuciach i potrzebach (i nigdy nie dotyczy innych), ma wiele wspólnego z narcystycznym profilem osobowości.

Przyjrzyjmy się tym rzeczom, których lepiej nie mówić na początku rozmowy.

1. Z całym szacunkiem…

“Z całym szacunkiem, to co powiedziałeś przed chwilą nie ma większego sensu. Muszę przyznać, że myślę…”. Jak możesz sobie wyobrazić, ktoś, kto zaczyna z Tobą rozmawiać w ten sposób, natychmiast stawia Cię w defensywie.

Właściwie jest to forma sarkazmu i niemiły styl nawiązywania dialogu. Istnieje wiele innych sposobów, aby zwrócić się do kogoś, aby powiedzieć mu coś konkretnego, ale z pewnością najlepiej nie zaczynać w ten sposób.

2. Naprawdę nie powinienem Ci tego mówić, ale…

Jest wiele osób, które zwracają się do Ciebie z tym początkowym zwrotem, a później ujawniają jakiś rodzaj tajnych lub poufnych informacji. Musisz jasno powiedzieć, kto używa tych słów, jest plotkarzem lub narusza czyjeś zaufanie. Nie można im ufać.

3. Nie spodoba ci się to, co Ci powiem, ale…

Jeśli ktoś Ci to powie, poczujesz niepokój i po chwili również przechodzisz do defensywy. To dlatego, że wiesz, że powiedzą Ci coś „złego” i musisz się przygotować.

Jest wiele sposobów na krytykowanie kogoś, ale to nie jest najlepszy sposób. Zamiast tego możesz skorzystać z innych przykładów. Na przykład, jak się masz? Jak ci minął dzień? Jeśli masz czas, po prostu chciałem z Tobą o czymś porozmawiać. Naprawdę szanuję i rozumiem Twoje stanowisko, ale myślę, że może byłoby dobrym pomysłem…

4. Chcę z Tobą porozmawiać…

Jest to rodzaj otwierającego gambitu, którego użyłby szkolny tyran. Z tego powodu z pewnością najlepiej tego unikać. W rzeczywistości, jeśli jesteś zły na konkretną osobę, istnieje wiele innych sposobów wprowadzenia tematu.

5. Bez obrazy ani nic, ale myślę…

Kiedy ktoś zwraca się do innej osoby, używając zwrotu „bez obrazy lub czegokolwiek”, jest już obraźliwy. Rzeczywiście, komunikacja jest tak subtelną i delikatną dynamiką, że słowa, ton i ekspresja mogą być niezwykle bolesną bronią. Dlatego staraj się unikać tego rodzaju otwieraczy konwersacyjnych.

6. Spójrz, w mojej opinii…

Żadna opinia nie jest pokorna. Opinie są zawsze obciążone wartością i starają się obnażyć rzeczywistość. Dlatego rozpoczęcie rozmowy w ten sposób budzi pewne obawy. W rzeczywistości tego rodzaju linie otwierające są typowe dla osobowości manipulacyjnych.

Mężczyzna mówi o rzeczach, których najlepiej nie mówić na początku rozmowy

7. Wiem, że to nie moja sprawa, ale…

To kolejna linijka, która może Cię przerazić. Rzeczywiście, podobnie jak pozostałe rzeczy, których lepiej nie mówić na początku rozmowy, generuje to samo uczucie: groźby. A nawet strach.

8. Dawno nie rozmawialiśmy, myślę, że mnie unikasz

Osoba, która to mówi, może chcieć włączyć do swojej rozmowy odrobinę humoru. Jednak ta technika nie jest ani grzeczna, ani odpowiednia do inicjowania dialogu. W rzeczywistości zawsze najlepiej jest rozpocząć rozmowę, unikając osobistych i niepokojących aluzji, takich jak ta.

9. Muszę być z tobą szczery

„Witam, jak wszystko? Słuchaj, muszę być z Tobą szczery…” Ten sposób nawiązania dialogu od razu napełni Cię niepokojem. To dlatego, że wszyscy wiemy, że gdy ktoś chce pokazać szczerość (i ostrzega nas przed tym), jego przesłanie staje się agresywne. Dlatego zawsze należy tego unikać.

Procesy komunikacji są bardzo złożone. Jednak przy odrobinie empatii, dobrej pracy i zdrowego rozsądku można osiągnąć harmonijne i wzbogacające doświadczenia. Tych, w których tego typu wyrażenia nigdy się nie pojawią.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Ferguson, Sherry Devereaux (March 2014). Communication in everyday life : personal and professional contexts. Lennox Terrion, Jenepher, 1963-. Don Mills, Ontario, Canada. ISBN 978-0-19-544928-0. OCLC 861207333
  • Trenholm, Sarah, 1944- (2013). Interpersonal communication. Jensen, Arthur, 1954- (7th ed.). Oxford: Oxford University Press.
  • Vangelisti, Anita & Knapp, Mark & Daly, John. (1990). Conversational narcissism. Communication Monographs – COMMUN MONOGR. 57. 251-274. 10.1080/03637759009376202.
Scroll to Top